Jak bielić drzewa owocowe wapnem?

0
2848

Bielenie pni to prosty sposób na zabezpieczenie drzew owocowych przed szkodliwym działaniem zróżnicowanych temperatur. Czym i jak bielić drzewa owocowe?

Bielenie pni to prosty sposób na zabezpieczenie drzew owocowych przed szkodliwym działaniem zróżnicowanych temperatur. Przeprowadza się je najczęściej w grudniu, powtarzając proces ewentualnie w lutym. Czym i jak bielić drzewa owocowe?

Bielenie drzew owocowych przeprowadzamy w celu zabezpieczenia ich przed działaniem temperatury. Chodzi przede wszystkim o zimową i wczesnowiosenną aurę, w czasie której za dnia mogą panować dodatnie temperatury, w nocy zaś – siarczysty mróz. Te wahania temperatur wpływają niekorzystnie na pień drzewa, powodując rany zgorzelinowe i pionowe pęknięcia, a niekiedy również uszkadzając tkanki wewnętrzne drzewa.

Na niekorzystne działanie temperatury narażone są szczególnie drzewa owocowe: jabłonie, grusze, czereśnie, bardzo popularne w naszych przydomowych ogrodach i sadach.

Kiedy bielimy drzewa owocowe?

Bielenie drzew zabezpiecza przed wahaniem temperatur charakterystycznego dla przedwiośnia, jednak na przeprowadzenie zabiegu w tym czasie jest już za późno.

– Pnie drzew bielimy w grudniu, najpóźniej w połowie stycznia. W lutym sprawdzamy stan bielonego drzewa. Jeżeli zauważymy, że opady zmyły ochronną warstwę wapna, zabieg bielenia drzew powinniśmy powtórzyćdoradza ekspert DOM.pl

Wapno – jakie proporcje?

Do bielenia drzew używa się wapna ogrodniczego, które kupujemy w sklepach ogrodniczych. Jest to produkt o zwiększonej przyczepności, która sprawia, że przygotowany prawidłowo roztwór nie spływa z pnia drzewa.

Możemy również sami przygotować roztwór wapienny, używając do tego wapna budowlanego, wody w proporcji ok. 5 l wody na 2 kg wapna. Do roztworu warto również dodać nieco gliny, która również zwiększy przyczepność produktu.

Uwaga! Resztę wapna, jaka nam pozostanie, możemy zastosować jako nawóz do odkwaszania gleby.

– Pamiętajmy, by wapnem pokryć nie tylko pnie drzew, ale również gruszbe konary. Szczególnie dokładnie nanośmy pędzlem zawiesinę od strony południowej, gdzie pień nagrzewa się najbardziej – podsumowuje ekspert DOM.pl.

Więcej o właściwej pielęgnacji roślin do domu i ogrodu znajdziecie na portalu Dom.pl

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here