Jak urządzić mały balkon?

0
2383

Poranne kawy i wieczorne kolacje z przyjaciółmi najlepiej smakują na świeżym powietrzu. Właśnie dlatego warto poświęcić kilka chwil na aranżację balkonu czy tarasu, nawet jeśli przestrzeń do zagospodarowania jest niewielka. Dostępne obecnie rozwiązania umożliwiają zaprojektowanie jej tak, by była funkcjonalna, piękna i wygodna. Przy bardzo niewielkiej powierzchni trzeba jednak wykazać się kreatywnością – na małym, wąskim balkonie nie rozłożymy szerokich leżaków czy kilkuelementowych mebli ogrodowych. Planując aranżację balkonu należy przede wszystkim zastanowić się, w jaki sposób będzie on najczęściej wykorzystywany. W inny sposób powinien być urządzony, jeśli najczęściej będzie służył jako miejsce do spożywania posiłków, a nieco inaczej, gdy ma być miejscem do relaksu przy książce.

MEBLE

Wybierając meble na balkon, należy skupić się przede wszystkim na ich funkcjonalności. W tym przypadku dostępna przestrzeń powinna być wykorzystana w 100%. Dobrze sprawdzają się stoliki i krzesła składane, które w razie potrzeby można złożyć i schować. Na niewielkich balkonach świetnie prezentują się również meble ażurowe ­ wyglądają lekko i nie przytłaczają całości. Kącik wypoczynkowy warto również urządzić w zupełnie inny sposób, bez użycia tradycyjnych mebli – można zastąpić je poduszkami, kocami i narzutami. Pomogą one w stworzeniu przytulnego i wygodnego miejsca.

KWIATY I DEKORACJE

Na małych balkonach świetnie sprawdzą się doniczki z kwiatami zawieszone po zewnętrznej stronie barierki. Warto również wykorzystać parapet – często, szczególnie przy długich i wąskich balkonach, zajmuje on sporo miejsca i daje możliwość stworzenia ciekawych aranżacji. Bardzo popularne stają się również mini ogródki ziołowe uprawiane na balkonach. Nie tylko ładnie wyglądają, ale również przydają się w kuchni. Popularnymi ziołami hodowanymi na miejskich balkonach są m.in. bazylia, mięta, oregano i tymianek. By dopełnić aranżację balkonu warto zastosować również oryginalne oświetlenie – lampki oplatające balustradę lub wiszące lampiony potrafią stworzyć niepowtarzalny klimat.

I NAJWAŻNIEJSZE – PODŁOGA NA TARASIE I BALKONIE

Przed rozpoczęciem prac nad planowaniem aranżacji, niezależnie od tego, jakiej wielkości jest taras lub balkon, należy podjąć jedną z najważniejszych decyzji – czym i w jaki sposób posadzka balkonu zostanie pokryta zostanie on pokryty. Jeśli decyzja padnie na materiały słabej jakości, może okazać się, że nie wytrzymają one nawet kilku sezonów. Warto zwrócić więc uwagę na trwałe i odporne na warunki atmosferyczne deski kompozytowe, łączące w sobie wygląd drewna z właściwościami tworzywa sztucznego. Szeroką ofertę pokryć tarasowych oferuje między innymi firma ProDeck, której produkty nie wymagają malowania ani konserwacji, co więcej, objęte są długoletnią gwarancją. Dobrze zaufać również producentom, którzy oferują sprzedaż desek w całości wykonanych w Polsce. Możemy mieć wtedy pewność, że zyskamy materiały najwyższej klasy – trwałe, bezpieczne i niepowtarzalne.

[Głosów:2    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here