Wrzosy w domu i w ogrodzie – zaskoczą Cię kolorami i prostą pielęgnacją

0
5456

Marzysz o wrzosowisku wokół swojego domu? A może chcesz, żeby Twój balkon na jesień ozdobiły doniczki pełne aromatycznych roślin we wszystkich odcieniach fioletu? Wrzosy to krzewy, które zachwycają wyglądem bez względu na miejsce, w jakim rosną. Sprawdź, jak o dbać o te rośliny na balkonie i w ogrodzie.

Wrzosy są zimozielonymi krzewami, co znaczy, że nawet w czasie zimy mają zielone liście. Wrzosy mogą pochwalić się nie tylko estetycznym wyglądem, lecz także szybkim wzrostem i długim, obfitym kwitnieniem. Wystarczy zapewnić im odpowiednie warunki.

Skorzystaj z pomocy Ziemovita i dowiedz się, jak pielęgnować wrzosy w ogrodzie oraz na balkonie.

Z wizytą na wrzosowisku – poznaj wszystkie barwy wrzosów

Wrzosy są krzewinkami o skromnych wymaganiach – lubią słońce, kwaśne podłoże i miejsca osłonięte od wiatru. Z powodzeniem sprawdzą się jako ozdoba ogrodów o dużej powierzchni, jak również doniczek na tarasie lub balkonie. Ich pełen rozkwit przypada na koniec sierpnia i września, kiedy to zachwycają wspaniałymi kolorami – fioletami, różami, ciemnymi czerwieniami, a nawet bielą. Zobacz, jakie kolory kwiatów mają poszczególne odmiany wrzosów:

  • fioletowe – Boskoop, Cuprea, Heidezwerg, Mullion, Silver Knight;
  • różowe – Annemarie, Elsie Purnell, J.H. Hamilton, Peter Sparkes, Wickware Flame;
  • czerwonoróżowe – Allegretto, Carmen, Red Favorit, Tib;
  • białe – Alba Praecox, Long White, Spring Cream, Velvet Fascination.

Jak dbać o wrzosy w ogrodzie?

Najważniejsza dla wrzosów jest ziemia. Podłoże nie musi być szczególnie urodzajne, powinno jednak wyróżniać się przepuszczalnością i lekko kwaśnym odczynem, czyli pH od 3,5 do 5.

W Twoim ogrodzie rosną sosny, tuje lub cyprysy? Wykorzystaj do sadzenia wrzosów ziemię do iglaków, która również ma kwaśny odczyn. W innym przypadku wybierz ziemię do roślin kwasolubnych Ziemovit.

Żeby zwiększyć przepuszczalność gleby, należy wykorzystać torf ogrodniczy kwaśny. Poprawi on właściwości sorpcyjne podłoża oraz ułatwi dostęp tlenu do korzeni. Dzięki temu Twoje wrzosy będą lepiej rosły.

W prawidłowym wzroście pomoże również nawóz do wrzosów. Podobnie jak w przypadku ziemi możesz wykorzystać preparat do nawożenia iglaków, który dostarczy roślinom niezbędnych substancji odżywczych i zakwasi glebę. Pamiętaj również o podlewaniu – wrzosy nawadniaj rzadko, ale intensywnie. Przycinaj też krzewy, żeby je zagęścić. Chcesz, żeby wrzosy w Twoim ogrodzie miały towarzystwo? Posadź obok nich inne rośliny kwasolubne – azalie, jałowce lub różaneczniki.

Jak dbać o wrzosy na balkonie?

W przeciwieństwie do wrzosów ogrodowych na balkonie lepiej sprawdzą się niższe odmiany, czyli takie, które dorastają do ok. 25 cm. Odpowiednim miesiącem do przesadzania wrzosów jest wrzesień. Żeby rośliny dobrze rosły na balkonie, zadbaj o słoneczne miejsce, a jedną roślinę umieść w doniczce o średnicy co najmniej 15 cm. Ponieważ wrzosy są płytko ukorzenione, donice nie muszą być głębokie, za to powinny mieć otwory na dnie, umożliwiające odpływ wody. Następnie ułóż na dnie warstwę drenażu np. z keramzytu ogrodniczego. 

Potem należy nasypać ziemi do roślin kwasolubnych (lub iglaków) i na wierzchu ułożyć drobno zmieloną korę sosnową. Taki dodatek chroni przed zbyt intensywnym parowaniem i przesychaniem podłoża, a także zapobiega rozwojowi chwastów. Do wrzosów na balkonie stosuj taki sam jak do wrzosów ogrodowych. Pamiętaj też o przycinaniu!

[Głosów:2    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here