Aranżacja małego ogrodu – jak stworzyć własny kawałek zieleni?

0
373

Przydomowy ogród, zwłaszcza w bloku mieszkalnym, miewa zazwyczaj mocno ograniczoną przestrzeń. Stosując jednak kilka aranżacyjnych trików, można urządzić kawałek własnej zieleni, który będzie sprzyjał codziennemu relaksowi. Jak w kilku prostych krokach stworzyć przytulny ogródek? Które rośliny i dekoracje sprawdzą się najlepiej? Zachęcamy do przeczytania poniższego artykułu.

Urządzamy przydomowy ogródek – o czym warto pamiętać?

Właściciele zabudowań jednorodzinnych mają najczęściej pokaźną przestrzeń na terenie własnej posesji, co pozwala na realizację praktycznie dowolnej wizji własnego ogrodu. Wydawać by się mogło, że osoby posiadające niewielki ogródek np. na parterze bloku mieszkalnego są w nieco gorszej sytuacji. Chociaż jego metraż jest ograniczony, odpowiednio zaaranżowany również może stać się piękną i funkcjonalną oazą spokoju dla domowników. Jak to zrobić? Przede wszystkim warto w tym przypadku wydzielić kilka stref posiadających różnorodne przeznaczenie. W zależności od własnych potrzeb i preferencji, można zdecydować się na przykład na strefę wypoczynkową, gdzie znajdować się będą meble ogrodowe, dziecięcą strefę, w której najmłodsi będą mogli bawić się na świeżym powietrzu oraz strefę reprezentacyjną, którą zdobić będą barwne kwiatowe rabaty. Korzystnym sposobem będzie też umieszczenie roślin w taki sposób, aby układały się w symetryczne kompozycje – taki minimalistyczny układ szczególnie dobrze wpisuje się w design nowoczesnych osiedli.

Aranżacja małego ogrodu – jak stworzyć przyjazną i praktyczną przestrzeń?

W pierwszej kolejności warto określić wielkość poszczególnych stref w oparciu o metraż dostępnego terenu. Ogród przede wszystkim kojarzy się nam z wypoczynkiem wśród zieleni, dlatego też najlepiej wydzielić początkowo kawałek przestrzeni przeznaczoną na uprawę roślin. Jak się do tego przygotować? Oprócz samych kwiatów czy krzewów należy zaopatrzyć się dodatkowo w potrzebne narzędzia ogrodnicze, donice i keramzyt, który może się bardzo przydać w samym ogródku i nie tylko.

Czym jest keramzyt ogrodniczy i do czego go wykorzystać?

Keramzyt jest lekkim kruszywem z naturalnej czystej glinki ilastej, która w procesie wypalania przyjmuje postać drobnych kulek o średnicy od ok. 5 mm do 2 cm. Granulki keramzytu mają w ogrodnictwie szerokie zastosowanie – idealnie sprawdzają się roli warstwy drenażowej. Keramzyt ogrodniczy jest materiałem chemicznie neutralnym, co oznacza, że w żaden sposób nie wpływa na pH gleby. Do zalet należy ponadto zaliczyć jego wieloletnią trwałość, dzięki czemu po przepłukaniu wodą granulki mogą być użyte ponownie. Z powodzeniem radzi sobie również podczas dużych mrozów, za co odpowiada mrozoodporna ceramiczna powłoka granulek. Najczęściej keramzyt stosowany jest jako warstwa drenażowa w roślinach doniczkowych, jednak z powodzeniem można go użyć również w ogródku, spulchniając nim glebę w miejscu, które zamierza ozdobić się kolorowymi kwiatowymi rabatami. Dodatkowo, brązowy kolor granulek jest wyjątkowo neutralny, przez co doskonale współgra z zieloną barwą roślin.

Jakie rośliny wybrać do małego ogródka?

W kwestii wyboru roślin do niewielkiego ogrodu należy kierować się między innymi położeniem terenu. Niektóre rośliny potrzebują dużej ilości światła, podczas gdy inne gatunki najlepiej rosnąć będą w zacienionym miejscu. Te światłolubne szczególnie warto wybrać jeśli ogródek znajduje się po stronie południowej. Przy ograniczonym metrażu i kilku wydzielonych strefach lepiej także unikać zieleni, która może nadmiernie się rozrastać, co pozwoli uniknąć częstych zabiegów związanych z przycinaniem lub pieleniem. Kiedy miejsca jest naprawdę mało, a domownikom wyjątkowo zależy na aranżacji strefy wypoczynkowej, świetnym pomysłem może okazać się postawienie w ogródku kilku dużych donic. Efektownie będą w ich wnętrzu prezentować się zarówno rośliny pnące, barwne kwiaty, a nawet wysokie trawy czy palmy, które nadadzą przestrzeni egzotycznego charakteru. Nic nie stoi także na przeszkodzie, aby w dużych donicach uprawiać zioła, drobne warzywa czy owoce. Pielęgnacja sadzonek nie tylko przyniesie wiele satysfakcji – własne zbiory z pewnością będą też smakować wyjątkowo.

Jak urządzić strefę relaksu w niewielkim ogrodzie?

Posiadając już zaaranżowaną sferę wypełnioną roślinnością, warto zagospodarować kawałek terenu, w którym umieścić można będzie meble wypoczynkowe. W tym celu najlepiej utwardzić podłoże, układając na przykład drewniane deski tarasowe. Co zrobić, kiedy na zestaw wypoczynkowy pozostaje zbyć mało miejsca? Doskonałym rozwiązaniem może okazać się składany stolik i krzesła, które w razie niepogody lub zbliżającego się sezonu zimowego można będzie szybko złożyć i z łatwością przechować w domu czy na balkonie. Swoją prywatną strefę relaksu można również dodatkowo ozdobić, najlepiej w ekologiczny sposób. Najprostszym sposobem będzie umieszczenie w ogródku karmnika dla ptaków, domku dla owadów oraz lampek solarnych. Dzięki temu w ogródku będzie można swobodnie wypoczywać nawet po zmroku, niespiesznie ciesząc się własną, przydomową oazą zieleni.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here