Dla utrzymania pełnej estetyki naszego ogrodu warto zainwestować w podkreślenie jego piękna. Oddzielając trawnik od rabat kwiatowych i krzewów, ograniczamy przerastanie trawy, wprowadzamy do swojego ogrodu ład i porządek. My mamy na to różne sposoby, wybierzcie sami, który z nich jest najlepszy.
Zestawienie najciekawszych sposobów na oddzielenie trawnika od rabat kwiatowych:
Kamienie polne – Świetnie sprawdzają się we wszystkich ogrodach, szczególnie dekoracyjnie prezentują się w ogrodach rustykalnych. Bardzo dobrze oddzielają trawnik od rabat kwiatowych. Jeśli jednak nie chcemy, aby pod kamieniami rosła trawa, najpierw zdejmijmy warstwę darni, następnie z agrowłókniny wytnijmy odpowiedniej szerokości pasek. Na nim rozsypmy trochę drobniejszych kamieni lub piasek i dopiero wtedy zacznijmy układać polne kamienie.
Ostry kant – czyli najprostszy sposób na oddzieleniu trawnika od rabat kwiatowych. Bardzo popularny w Anglii. Polega on na wycięciu szpadlem paska ziemi, pomiędzy trawnikiem a rabatami. Ten sposób jest niezwykle prosty, ale również czasochłonny. Do tego, trzeba go często powtarzać, ponieważ trawa zawsze będzie przerastać na ziemię.
Nieregularne głazy – Te szczególnie pięknie prezentują się, kiedy za trawnikiem mamy duże, wysokie rośliny.
Żwir – to dosyć tanie rozwiązanie. Aby je zastosować, wystarczy, że przy pomocy szpadla usuniemy darń, tam gdzie chcemy usypać pasek żwiru. W tym miejscu na początek układamy agrowókninę i dopiero wtedy przysypujemy żwirem. Warto pamiętać o tym, aby żwir nie był zbyt drobny. Grubszy żwir lepiej się prezentuje.
Plastikowe kątowniki – są idealne do oddzielenia trawnika od pozostałych powierzchni. Dzięki nim trawa nie ma prawa przerosnąć ani jednego centymetra dalej. To trwała przeszkoda dla trawnika. Kątowniki bardzo dobrze sprawdzają się również przy tworzeniu skalników, na których będziemy mieli drobne, kolorowe kamienie, czy żwir.
Płotki ogrodowe – nie chronią przed przerastaniem trawy, ale pełnią funkcję dekoracyjną. Płotki ogrodowe zawsze będą w modzie. Co najważniejsze, wykonane z trwałego materiału, będą pełniły swoją funkcję przez długie lata.
Dekoracyjne płotki ogrodowe znajdziesz w Przydomu.pl Ceny zaczynają się już od 17 zł.
Palisady drewniane – również bardzo dobrze oddzielają trawnik od kwiatowych rabat, czy chodnika. Są wykonane z naturalnego materiału i świetnie wyglądają w każdym ogrodzie. Jedynym ich minusem jest szybkość zużywania się. Palisady drewniane pod wpływem wiatru, deszczu i słońca szybko niszczeją, przez to, co kilka lat trzeba je wymieniać na nowe.
Cegła – najlepsza w tym celu jest cegła przedwojenna, dobrze wypalona. Jest ona bardzo trwała i odporna na wszelkie uszkodzenia i odpryski. Z cegły możemy zrobić obrzeża położone na równi z trawą. Równie pięknie wyglądają płotki, czy chodniki wykonane właśnie z takiej cegły.
Deski – również nie najdroższy sposób. Jednak zanim wypełnimy nimi przestrzeń pomiędzy trawnikiem a rabatami kwiatowymi, deski należy odpowiednio zaimpregnować. Pamiętajmy, że jest to materiał naturalny, który również może się szybko zniszczyć, jeśli nie będziemy o niego dbać w odpowiedni sposób.
Blacha – Sprawdza się głównie w ogrodach wykonanych w stylu nowoczesnym, gdzie mamy dużo elementów wodnych, szarości i betonu. Ważne jest to, aby to rozwiązanie było wykonane bezpiecznie. To znaczy, nie powinno być w nim żadnych wystających elementów, przez które ktoś z nas mógłby się pokaleczyć. Najlepiej, aby kanty blachy były zawinięte pod spód.
Który sposób według Was jest najlepszy?