Żuraw budowlany czy podnośnik – którą maszynę zamówić?

0
2788

Różnego rodzaju inwestycje czy projekty budowlane wymagają zastosowania specjalnego ciężkiego sprzętu. Należy jednak pamiętać, że maszyny tego rodzaju przeznaczone są do precyzyjnie dobranych działań. Warto więc dowiedzieć się w jakich sytuacjach sprawdzi się Żuraw budowlany, a w jakich podnośnik.

Do każdego projektu stosowane powinny być konkretne maszyny takie jak: koparki, dźwigi czy podnośniki. Ponieważ każda maszyna jest przeznaczona do zupełnie innych zadań, przed rozpoczęciem prac kierownik odgórnie powinien wiedzieć, jaki sprzęt będzie niezbędny przy realizacji tego konkretnego projektu. Dlatego też warto bliżej przyjrzeć się niektórym z tych maszyn

Dźwig samojezdny

Dźwig samojezdny

Do prac wykonywanych w trudnych warunkach przydatny jest dźwig samojezdny. Działa on na identycznej zasadzie jak wszystkie żurawie samochodowe i hydrauliczne, ale jest specjalnie zaprojektowany w taki sposób, aby mógł pracować w trudnych warunkach terenowych. Zaleca się stosowanie go przy dużych projektach takich jak na przykład budowa mostów czy całych osiedli mieszkalnych. Maszyny tego typu posiadają gumowe opony oraz napęd na wszystkie osie, co pozwala im utrzymywać stabilność w miejscach, które pozbawione są idealnie gładkiej powierzchni. Mimo, że są one bardzo funkcjonalne, mają jedną dość istotną wadę. Tego typu maszyny nie mogą poruszać się po drogach publicznych, z tego powodu na miejsce pracy powinny być dostarczane na specjalnych wózkach niskopodwoziowych lub ciężarówkach transportowych. Bardzo podobnym rodzajem sprzętu są żurawie terenowe. Również są to maszyny samojezdne, są one rzadko stosowane w Polsce, ich główna zaleta to możliwość poruszania się po drogach publicznych. Mogą one rozwijać prędkość do 70 km/h i przewieźć do 130 ton ładunku. Większość producentów wyposaża takie maszyny w jeden lub dwa silniki, wysięgnik teleskopowy i hydrauliczną wyciągarkę. Co pozwala im wykonywać praktycznie każde zadanie jakie może się zdarzyć na budowie. Oba rodzaje maszyn zarówno dźwig samojezdny jak i żuraw terenowy mogą być wykorzystywane w tych samych projektach, ale te drugie pojazdy dają nam zdecydowanie większe możliwości i znacznie skracają czas pracy.

Żuraw gąsienicowy

Żuraw gąsienicowy

Kiedy projekt budowlany, nad którym aktualnie pracujesz wymaga zaangażowania dużej siły, niezbędną maszyną jest żuraw gąsienicowy. Pozwala on podnosić ciężary na duże wysokości. Dzięki napędowi gąsienic, maszyny tego rodzaju są w stanie pracować w każdym terenie. Takie rozwiązanie ma jednak jedną wadę. Waga samych żurawi sprawia, że trudno je przemieszczać między stanowiskami pracy. Dlatego też maszyny te przeznaczone są raczej do prac w jednym miejscu.

Każdy projekt wymaga użycia różnych typów maszyn. Aby móc go ukończyć, niezbędny jest wybór odpowiedniego rodzaju ciężkiego sprzętu. W tej kwestii należy brać pod uwagę przede wszystkim rodzaj terenu, na którym będą odbywać się prace, a także zakres wykonywanych czynności.

Artykuł powstał we współpracy z: https://www.dzwigmasko.pl/

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here