Kupujemy nowe mieszkanie – krok po kroku

0
2839

Marzysz o własnym mieszkaniu, ale nie wiesz, jak się zabrać do poszukiwań? Boisz się, że pogubisz się w tych wszystkich formalnościach i przeraża cię perspektywa tak dużej inwestycji? Spokojnie, z tymi poradami poradzisz sobie ze wszystkim. Podpowiemy ci nie tylko, jak i gdzie szukać, ale przeprowadzimy cię krok po kroku przez wszystkie formalności, które czekają cię po znalezieniu swojego miejsca na ziemi.

Nowe mieszkanie to marzenie niejednego z nas. Jednak wielu nigdy nie podejmuje się jego realizacji ze względu na obawy finansowe i strach przed długim procesem załatwiania formalności. Nie ma się jednak czego obawiać, w końcu marzenie o nowym mieszkaniu jest na wyciągnięcie ręki, a jeśli tylko wiemy, co i gdzie musimy załatwić, to cała reszta będzie czystą przyjemnością.

Krok 1: Zdecyduj, jakiego mieszkania szukasz

Zanim podejmiesz decyzję, gdzie chcesz kupić mieszkanie zastanów się, jakie są twoje możliwości finansowe, jaki kredyt hipoteczny możesz otrzymać i czy posiadasz jakiś wkład własny. Przemyśl również, jaka powierzchnia mieszkania będzie dla Ciebie najlepsza, czy będziesz mieszkać sam, czy planujesz założenie rodziny, a może już ją posiadasz.

Krok 2: Wybierz miejsce

To zdecydowanie najtrudniejszy i najbardziej żmudny proces, bynajmniej nie ze względu na to, że wybór jest ograniczony, ale właśnie dlatego, że jest tak duży. Dlatego na początek warto założyć sobie z góry, jakie lokalizacje nas interesują, a jakie zupełnie odpadają, również pod kątem ceny mieszkania. Jeśli już podjęliśmy decyzję, które okolice danego miasta nas interesują, należy zapoznać się z ofertą deweloperów w tych miejscach. Do dyspozycji mamy strony internetowe, na których zazwyczaj umieszczone są wizualizacje inwestycji, a także osobistą wycieczkę w miejsce budowy, by obejrzeć jak postępują prace i na jakim etapie jest inwestycja. Ofert szukać można również w gazetach, ale i na targach mieszkaniowych. Najważniejsze jednak jest to, by całość odpowiadała naszemu marzeniu o nowym mieszkaniu.

Krok 3: Umów się na spotkanie z deweloperem

To niezbędny krok, by uzyskać wszystkie potrzebne informacje. Zwróć również uwagę na to, jak wygląda sama firma dewelopera, jaki stosunek mają do klientów jej pracownicy. Jednak najważniejsze to pozyskanie wiedzy w takich kwestiach, jak: własność działki, na której mieści się inwestycja, wszelkie terminy inwestycji (rozpoczęcia, poszczególnych etapów, zakończenia, oddania do użytku), ale i wpłat, jakich ma dokonać klient. W tym kroku możemy również dokonać wstępnej, bezpłatnej rezerwacji mieszkania, zazwyczaj na okres 4 dni.

Krok 4: Sprawdź swoje możliwości finansowe

Okres rezerwacji to czas na oszacowanie naszych możliwości finansowych. Zwykle proces weryfikacji zdolności kredytowej trwa 2-3 dni. W tym celu warto skorzystać z ofert pośredników/porównywarek bankowych – którzy dysponują ofertą wszystkich banków i pomogą nam w tym procesie, by móc wybrać najatrakcyjniejszą ofertę kredytu hipotecznego, ale nie tylko. „Ważna jest tu szybkość załatwienia kredytu – w kilkunastu bankach, taki proces możemy przeprowadzić w tym samym czasie, aby klient nie musiał chodzić od oddziału do oddziału banku” – mówi ekspert z Savebank.pl. Jeśli mamy już promesę kredytową, możemy wrócić do dewelopera.

Krok 5: Przedwstępna umowa deweloperska

Stanowi warunek konieczny przyznania kredytu. Podpisujemy ją z deweloperem, ale nie jest to ostateczna decyzja o zakupie mieszkania, a jedynie zobowiązanie do jego sfinalizowania – mówi nam pracownik wrocławskiego dewelopera Republika Wnetrz. Z takiej umowy klient może się wycofać, jednak jest to obarczone kosztami odstąpienia, ustalonymi przez strony. W umowie powinny się znaleźć dane obu stron, harmonogram inwestycji oraz płatności, informacje o standardzie wykończenia i terminie odbioru mieszkania oraz przeniesienia własności. Umowa ta ma charakter aktu notarialnego, więc jej podpisanie wiąże się z pewnymi kosztami, dzielonymi na pół z deweloperem. Po podpisaniu umowy możemy udać się do banku z wnioskiem o przyznanie kredytu.

Krok 6: Odbierz klucze

Nastąpi to oczywiście w terminie wskazanym w harmonogramie, po wydaniu pozytywnej opinii Nadzoru Budowlanego. Po tym etapie odbieramy klucze w obecności pracownika firmy deweloperskiej, przy okazji sprawdzając czy mieszkanie zostało wykonane zgodnie z umową. Pozostaje jeszcze podpisanie umowy ostatecznej wraz z przeniesieniem własności, które odbywa się w obecności notariusza. Opłatę notarialną w całości pokrywa nabywca. Po dopełnieniu wszelkich formalności, możemy zabrać się za wykańczanie naszego nowego mieszkania.

Materiał promocyjny.
Tagi: nowe mieszkania, deweloperzy, kredyt hipoteczny

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here