Zabierasz się za projekt wnętrza? Uważaj na typowe błędy

0
2771

Urządzając swoje mieszkanie czy dom, zwłaszcza za pierwszym razem, bardzo trudno zrobić to prawidłowo. Zwykle efekt końcowy nie jest zadowalający, gdyż ciężko nie popełnić oczywistych pomyłek gdy nie ma się doświadczenia w aranżacji. Właśnie dlatego chcąc pomóc wam w stworzeniu wymarzonego gniazdka opisujemy najczęściej popełniane błędy.

Wyposażenie wnętrza wymaga planu

Urządzając własne wnętrze warto rozpocząć od szukania pomysłów i gotowych rozwiązań w różnych miejscach. Mogą to być blogi tematyczne, magazyny czy specjalistyczne portale, najważniejsze by ustalić co nam się podoba a co nie. Tutaj bardzo istotną kwestią jest ustalenie konkretnego stylu, jaki ma mieć całość mieszkania czy domu. Nie powinno się urządzać każdego pomieszczenia w innym klimacie, gdyż taki niespójny misz-masz nie tworzy dobrego klimatu. Nie oznacza to, że wszystkie pokoje muszą wyglądać tak samo, najlepiej jednak jeśli mają jakieś wspólne elementy.

Osoby, które urządzają wnętrze po raz pierwszy często bezmyślnie kopiują gotowe rozwiązania ze zdjęcia. Należy jednak pamiętać, że pomieszczenie, które ładnie wygląda na fotografii będzie pasowało to naszego stylu życia. Aranżując wnętrze należy wziąć przede wszystkim pod uwagę własny gust, smak i preferencje. W mieszkaniu czy domu będziemy spędzać bardzo dużo czasu, dlatego powinniśmy przede wszystkim czuć się w nim komfortowo.

Dobór kolorów jest niezwykle istotny

Wybierając określoną barwę z palety farb zwykle kierujemy się własnymi preferencjami i gustami. Jednak to co znakomicie wygląda na ubraniu nie koniecznie musi sprawdzić się na ścianach w pokoju. Intensywne i nasycone kolory najlepiej wyglądają w dobrze oświetlonych, dużych pomieszczeniach. Maleńki próbnik nie oddaje tego jak dana barwa sprawdzi się na ścianie. Tutaj najczęściej popełnianym błędem jest wybór zbyt ciemnego lub zbyt intensywnego odcienia. Oczywiście wszystkie ściany nie muszą być jednolite, natomiast gdy nie ma się doświadczenia lepiej skorzystać z gotowych rozwiązań. W tym wypadku można wspomóc się bezpłatnymi aplikacjami na smartphony, które pozwalają przenieść dany odcień na ścianę w czasie rzeczywistym. Pozwoli to sprawdzić czy dana barwa pasuje do pomieszczenia.

Aranżacja okna jest bardzo istotna dla ogólnego wyglądu

Okna stanowią bardzo istotny element wnętrza, nie tylko odpowiadają za odpowiednie oświetlenie, ale również wymagają aranżacji. Wpływają one bowiem na wygląd pomieszczenia oraz co istotne widać je z zewnątrz. Osobom, które urządzają mieszkanie po raz pierwszy, często wydają się nieistotnym drobiazgiem. Jednak gdy nie są odpowiednio „ubrane” mogą zepsuć cały efekt aranżacji pomieszczenia.

Tutaj częstym błędem popełnianym przez osoby niedoświadczone jest stawianie na klasyczne, marszczone firanki. Oczywiście dobrze dopełniają one tradycyjne wnętrze, ale nie sprawdzają się w nowoczesnym czy ekstrawaganckim pokoju. Tutaj istotną kwestią jest dobór dekoracji oraz detali do rodzaju i wielkości okien. Na szczęście wybór na rynku jest ogromny, można nie tylko wybrać odpowiednią firanę, ale też ozdobną roletę czy żaluzje. Należy jednak pamiętać o umiarze, gdyż przesyt nie jest wskazany.

„Zbyt wiele ozdób może nie tylko obciążyć wizualnie okno, ale też ograniczyć wpływ naturalnego światła do pomieszczenia. Co jest szczególnie ważne w pokojach znajdujących się od północnej strony budynku” – czytamy na stronie oknoplast.com.pl.

Urządzając mieszkanie czy dom należy pamiętać, że aranżuje się je dla siebie. Często przy wystroju pomieszczenia bierze się pod uwagę zdanie rodziny czy przyjaciół co jest dużym błędem, ostatecznie to nie oni będą spędzali w pomieszczeniu tak dużo czasu jak my i nasza rodzina.

Fotografia w materiale DuPont Surfaces z Flickr.com na lic. CC 2.0

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here