Jak oszczędzać światło? 5 porad, które warto znać

0
4332

Wielu z nas, często nawet mimowolnie, zużywa za dużo prądu. Często problemem jest nieodpowiednie korzystanie ze światła. Jak wobec tego zaoszczędzić na korzystaniu z oświetlenia?

Energia elektryczna nie jest tania i nic nie wskazuje na to, że będzie taniała, dlatego trzeba przygotować się na regularne podwyżki. W związku z tym warto też wiedzieć, w jaki sposób można ją zaoszczędzić, aby zmniejszyć rachunki, a także pomóc naszemu środowisku naturalnemu.

Odpowiednie żarówki

Dzisiaj zdecydowanie wygrywają LED-y – pobierają one bardzo małą ilość prądu, a przy tym są również bardzo żywotne. Co więcej, można kupić je w różnych wariantach barwy światła, na przykład ciepłej, która podobna jest do tradycyjnych żarówek żarowych lubianych przez wielu.

 Dopasowane lampy

W sprzedaży można znaleźć mnóstwo różnych typów lamp. Gdy chodzi o oszczędność, najlepiej zdecydować się na te zapewniające jasne oświetlenie. Nie warto z kolei kupować lamp mających dużo punktów świetlnych, zwłaszcza go małych wnętrz. Wielu producentów ma też do zaoferowania lampy z regulowanymi kloszami, na przykład lampy Massive, dlatego wtedy snop światła można skierować w miejsce, gdzie jest ono najbardziej potrzebne.

Jasne wnętrza

Im jaśniejsze wnętrza, tym później zapalamy światło. Jeżeli wobec tego planujesz urządzenie swojego domu czy mieszkania, pamiętaj o tym, że jasne kolory pomogą ci w zmniejszeniu zużycia energii. Białe lub pastelowe ściany, jasne meble i podłoga są tutaj bardzo pomocne.

Nie włączaj lamp niepotrzebnie

Również trzeba pamiętać o tym, że pozostawianie włączonego światła to większe rachunki. Gdy wobec tego nie używamy jakiegoś pomieszczenia, należ wyłączyć w nim światło. Dobrym pomysłem może być też zastosowanie specjalnych sterowników z fotokomórkami, na przykład na schody, dlatego lampy będą włączały i wyłączały się automatycznie.

Korzystaj z oświetlenia klimatycznego

Wtedy, gdy oglądamy telewizję, nie musimy korzystać z żyrandola z kilkoma żarówkami w lampie sufitowej. Zamiast niej można włączyć lampę stojącą z jedną żarówką, która wprowadzi do pomieszczenia kameralną atmosferę i pozwoli na oszczędności.

[Głosów:6    Średnia:2.8/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here