Jeśli posiadamy piękny ogród, urządzając go nie możemy zapomnieć o przestrzeni dla naszych dzieci. To one głównie podczas ładnej pogody stale będą w nim przebywać, należy więc zapewnić im odpowiednie warunki, by mogły czuć się w nim bezpiecznie i komfortowo.
Jak w takim razie sprawić dzieciom dużą radość? Budując im w ogrodzie prywatny plac zabaw. Nie musi wiązać się to z dużymi kosztami, a ich zadowoleniu nie będzie końca.
Piaskownica ogrodowa dla dziecka
Kto z nas jako dziecko nie spędzał w niej większość czasu na placu zabaw? Piaskowym konstrukcjom nie było końca, a teraz mamy możliwość dać to naszym dzieciom we własnym ogrodzie. Rynek oferuje wiele rodzajów piaskownic: drewniane, plastikowe, z ławeczkami lub bez, z zamykane lub otwarte.
Myśląc o bezpieczeństwie swojego dziecka oraz trwałości piaskownicy najlepiej zdecydować się na drewniany wariant. Dlaczego?
- Konstrukcja składa się z suchego i zdrowego drewna, idealnie wkomponowuje się w krajobraz ogrodu.
- Drewno w przeciwieństwie do plastiku jest tworzywem naturalnym i o wiele trwalszym, dzięki czemu piaskownica posłuży nam przez długie lata.
- Dodatkowo konstrukcje drewniane najczęściej posiadają po dwóch stronach ławeczki, gdzie dziecko może siąść wraz z przyjaciółmi i wygodnie budować wymarzone konstrukcje.
- Wiadomo, iż drewniana piaskownica wiąże się z jej montażem, lecz ten jest również nieskomplikowany i z łatwością złożymy ją samemu.
- Tworzywo można wielokrotnie bejcować, lakierować lub malować na wybrany przez siebie kolor, dzięki czemu dziecko zyska piaskownicę swoich marzeń, a zabawom nie będzie końca.
- Taka przyjemność nie jest nawet zbyt kosztowna – drewniana piaskownica z dwoma ławkami to koszt 180 złotych.
Aktywna rozrywka – trampolina ogrodowa
Przy tego typu zabawie koniecznie potrzebny jest stały nadzór rodziców, aby zapewnić dziecku bezpieczeństwo. Trampolina może dostarczyć mnóstwo wrażeń pod warunkiem, że zakupimy pewny sprzęt wysokiej jakości.
Przy zakupie zwróćmy uwagę na to, czy posiada certyfikat jakości. Trampoliny stały się ostatnio dosyć popularne i produkowane na szeroką skalę także z niskiej jakości materiałów, gdzie cena również wydaje się być atrakcyjna, jednak ich awaryjność zagraża bezpieczeństwu dziecka. Certyfikaty, które powinna posiadać to TUS, ISO lub GS.
Koniecznie sprzęt musi posiadać siatkę zabezpieczającą o dosyć dużej średnicy, by dzieci skaczące na trampolinie nie wpadały na siebie ani nie wypchnęły się poza urządzenie.
Trampolina to dobra okazja do wyczynów akrobatycznych, a dzieciom do głowy przychodzą różne pomysły, dlatego stała kontrola rodzicielska uchroni je przed zrobieniem sobie krzywdy.
Dobrej jakości trampolina z odpowiednimi certyfikatami powinna kosztować około 300 złotych. Nie wybierajmy tańszych odpowiedników, ryzykując zdrowie naszych dzieci.
Domek dla dzieci
Idealne miejsce do zabaw, przy niezwykle rozwiniętej wyobraźni dziecka domek może stać się baśniową krainą, zamkiem, czy też zwykłym domem. Domki mogą być wykonane z drewna lub plastiku, pamiętajmy o odpowiedniej wielkości – dzieci szybko rosną, można wybrać nieco większy domek, aby posłużył kilka lat.
Domki drewniane są bardziej efektowne, klimatyczne, ale wymagają stałej pielęgnacji, między innymi impregnacji. Jest to jednak bardziej solidna inwestycja i kosztuje około 800 złotych. Domki plastikowe są o wiele tańsze, ale też lekkie, przez co mogą szybko ulec zniszczeniu. Są jednak wygodniejsze w czyszczeniu i nie wymagają specjalnej pielęgnacji. Plastikowe królestwo to cena około 400 złotych.
Huśtawki i zjeżdżalnie
Sprawiają na placu zabaw największą frajdę. Czy może być coś lepszego niż posiadanie tych sprzętów we własnym ogrodzie? Najczęściej dostępne są łączone warianty, gdzie z jednej strony jest zjeżdżalnia, a obok zamocowana huśtawka.
Musimy kierować się solidną konstrukcją i wysoką jakością materiałów, dlatego taki sprzęt również musi posiadać odpowiednie certyfikaty. Ponownie drewniana konstrukcja przewyższa solidnością i jakością warianty plastikowe. Koszt takiej przyjemności – około 600 złotych.
Jak rozplanować przestrzeń dla dzieci w ogrodzie?
Ogrodowy plac zabaw powinien znajdować się jak najdalej od ulicy i być widoczny z miejsca, w którym dorośli łatwo mogą obserwować dziecko. Dobrze, jeśli chociaż częściowo znajdowałby się w cieniu i był osłonięty.
Na plac zabaw powinno być wydzielone osobne miejsce, nie prowadzące przez rabaty, krzaki czy inne sadzonki ogrodowe. Między jednym, a drugim sprzętem powinna znajdować się przestrzeń dająca swobodę ruchu dzieciom. Pamiętajmy o najważniejszych cechach urządzeń podczas zakupu:
- solidne wykonanie,
- stabilność,
- gładkie i trwałe powierzchnie,
- posiadanie certyfikatów,
- bezpieczne elementy nie zagrażające zdrowiu dziecka.
Miejmy na uwadze, że dzieci mają bogatą wyobraźnię i wpadają na różne pomysły, zaglądają w każdy kąt, próbują wszystkich możliwości, dlatego stała kontrola rodzicielska jest obowiązkowa. Plac zabaw w ogrodzie to idealne miejsce, aby dziecko pozostało aktywne fizycznie i pełne energii, a co za tym idzie – szczęśliwe.