Jaka podłoga, gdy ma się psa?

0
6503

Mówi się, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Posiadając czworonoga musimy poświęcać mu dużo zainteresowania, a także każdego dnia dbać o jego wychowanie. Nasz dom również musi być przystosowany pod jego obecność, aby czuł się komfortowo, a dla nas jego wybryki nie sprawiały szkód i problemów.

Bardzo ważnym elementem jest tu podłoga, szczególnie w przypadku dużych psów o potężnej masie. Jaki zatem rodzaj podłogi będzie najodpowiedniejszy?

Wykładzina dywanowa

Nie ma to jak wstać ze swojego ukochanego łóżka wprost na mięciutki, puchaty dywan. Chyba, że zaraz po tym zdarzy nam się przypadkowo w coś wdepnąć. Wykładzina dywanowa, czy też dywany są odradzane właścicielom psów – same w sobie są wystarczającym siedliskiem kurzu oraz roztoczy, do tego dochodzi sierść, brud z łap, błoto czy piasek – aby to wszystko zebrać z dywanu musielibyśmy posiadać najlepszej jakości odkurzacz i sprzątać go kilka razy dziennie. Nie pozbędziemy się jednak w ten sposób przykrego zapachu, który wnika w dywan.

Czyszczenie środkami chemicznymi pozwoli jedynie powierzchownie usunąć brud oraz w pewnym stopniu pozbyć się brzydkiego zapachu. Nasza wykładzina dywanowa i tak nie będzie wyglądała już świeżo i czysto, ponieważ głębokie zanieczyszczenia zagnieżdżają się we włóknach dywanu, a przykry zapach wróci po krótkim czasie.

Dodatkowo, jeśli nasz pupil jest szczeniakiem, musimy liczyć się ze znajdywaniem licznych niespodzianek, które niezwykle trudno będzie usunąć z dywanu – pozostaną plamy po jego odchodach. Jeśli jednak koniecznie chcemy mieć w domu dywan lub wykładzinę dywanową warto nie inwestować zbyt dużo pieniędzy, by co jakiś czas móc wymienić ją na nową. Rynek oferuje wiele wzorów i kolorów, także za około 200 złotych możemy kupić duży dywan, który wystarczy nam na pewien czas.

Panele podłogowe

Całkiem dobry wybór, pod warunkiem, że zdecydujemy się na materiał lepszej jakości. Tanie, marketowe panele po rozlaniu wody czy przy odrobinie wilgoci nasiąkają wodą i mogą się odkształcić. Przy naciskaniu mogą pękać, a psy swoimi pazurami dosyć szybko je porysują. Wybierzmy zatem nieco droższy wariant, który przy regularnej pielęgnacji pozostanie estetyczny, nie nasiąknie wodą i nie porysuje się. Dzięki temu długo będziemy mogli cieszyć się ich estetycznym wyglądem i z łatwością sprzątniemy ewentualne niespodzianki, znajdujące się na nich.

Dobrym wyborem są także panele laminowane. Są odporne na zarysowania psimi pazurami oraz przesuwanie mebli czy upadki przedmiotów z wysokości. Wielu producentów mówi także o ich dźwiękochłonności oraz ognioodporności. Panele laminowane nie są podatne na wilgoć, czyszczenie ich jest niezwykle łatwe – wystarczy przetrzeć mopem lub mokrą ścierką. Laminacja sprawia, że nie posiadają żadnych porów czy wgłębień, w których mógłby zbierać się brud.

Drewniany parkiet

Nie jest to dobry wybór dla właścicieli czworonogów:

  • Parkiet lakierowany jest bardzo podatny na zarysowania, niewiele czasu potrzeby, by nasza podłoga została zniszczona.
  • Niezwykle szkodliwy dla takiej podłogi jest także piasek wnoszony przez psy z dworu.
  • Wilgoć – mimo impregnacji drewniany parkiet nie wytrzyma dużej ilości wody, co w przypadku posiadania szczeniaka może okazać się niezwykle problematyczne.

Drewniany parkiet jest dosyć drogi i wbrew pozorom odradzany właścicielom psów.

Nieco większy sens ma drewniana podłoga olejowana, pod warunkiem, że będziemy stale dbać o jej pielęgnację. Drewno olejowane jest mniej podatne na zadrapania i odporne na wilgoć, ponieważ zaimpregnowane olejem drewno nie nasiąka wodą. Musimy jednak raz na pół roku lub rok powtarzać olejowanie, co może być nieco uciążliwe. Jeśli jednak zależy nam na posiadaniu drewnianej podłogi to nie powinno stanowić to dla nas problemu.

Kafelki

To całkiem dobre rozwiązanie, są łatwe w utrzymaniu czystości, wystarczy mopem lub mokrą ścierką zetrzeć brud oraz inne zanieczyszczenia, a piasek czy kurz usuniemy za pomocą odkurzacza. Rynek budowlany oferuje mnóstwo wzorów oraz kolorów, dzięki czemu dobierzemy kafelki pod nasze wnętrza. Kafelki mają jednak to do siebie, że oziębiają wnętrza, bez względu na wzór czy kolor. Nie zawsze będzie nam to pasowało w takich pomieszczeniach jak sypialnia, czy salon. To samo dotyczy podłogi kamiennej.

Spośród wszystkich rodzajów podłóg każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Wszystko zależy od naszych indywidualnych preferencji. Podłogi drewniane są bardzo efektowne, ocieplają wnętrza i są przyjemne w dotyku, jednak szybko mogą zostać uszkodzone przez naszych czworonogów. Podłogi ceramiczne z kolei nie dadzą się zniszczyć, odporne są na wilgoć, zarysowania i jednocześnie łatwe w utrzymaniu czystości, jednak oziębiają nasz dom, co wiele osób może zdecydowanie odrzucać. Najlepszym wyborem wydają się być panele laminowane, które posiadają właściwości ochronne, a do tego bardzo korzystnie wyglądają, dzięki czemu zarówno my jak i nasze czworonogi zyskamy komfort mieszkania.

[Głosów:3    Średnia:3.7/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here