Wyburzenie ścian działowych i nośnych

0
9013

Coraz częstszą modą przy remoncie domu lub mieszkania jest wyburzenie ścian. Dzięki temu powiększamy swoje przestrzenie, zanim jednak rozpoczniemy tak radykalne zmiany warto uzupełnić swoją wiedzę w kilku dosyć istotnych kwestiach.

Ściana działowa, a ściana nośna – jak je rozróżnić?

Najprościej po grubości ściany. Najlepiej dokonać pomiarów na tej ścianie, w której znajdują się drzwi, mierząc jej grubość w miejscu osadzenia ościeżnicy drzwiowej. Jeśli jednak nie ma otworu w ścianie musimy wywiercić dziurę na wylot i zmierzyć głębokość, na którą wchodzi wiertło.

Ściany działowe są cieńsze, mają od 6 do 12 centymetrów i dodatkową warstwę tynku, co łącznie daje nam grubość od 10 do 16 centymetrów. Ściany nośne mają ponad 20 centymetrów grubości, chyba, że wykonane są z płyt żelbetowych, które są cieńsze.

Ściany działowe wyburzamy od góry, zaczynając od środka jej rozpiętości, musimy jednak kontrolować strop, by się nie uginał. Ściany nośne wymagają odpowiedniej dokumentacji technicznej do jej usunięcia.

Wyburzenie ścian jest możliwe prawie w każdym wypadku, jednak ich usunięcie to dosyć skomplikowany proces i trzeba podejść do tego na spokojnie.

  • Początkowo musimy określić z jakim typem ściany mamy do czynienia: ściana nośna czy działowa.
  • Wszelkie zmiany w konstrukcji budynku warto skonsultować ze specjalistą, który pomoże zaplanować nam pracę i ocenić, czy są one możliwe do wykonania.
  • Ściany działowe nie powinny przenosić żadnych obciążeń poza własnymi, jednak jej usunięcie może zaburzyć konstrukcję budynku – nie podejmujmy więc decyzji samodzielnie.

Burzenie ścian działowych

Z reguły nie jest to zbyt skomplikowane i nie wymaga tworzenia projektu, jednak warto zaczerpnąć informacji od konstruktora. Dowiemy się czy aby na pewno jest to ściana działowa lub czy nie jest odpowiedzialna za odbieranie częściowych obciążeń.

Szczególną uwagę musimy zwrócić podczas wyburzania ścian działowych w budownictwie przedwojennym – najczęściej są tam ceglane stropy połączone ze ścianami działowymi przy pomocy stalowych belek – była to jedna konstrukcja. W takim wypadku może istnieć ryzyko, iż sąsiednie ściany nie odbiorą takiej ilości obciążeń, w efekcie czego wygną się stropy na wyższej i niższej kondygnacji, co może grozić zawaleniem.

W niektórych przypadkach ściany mogą nie posiadać stalowych belek, ponieważ były stawiane w pośpiechu. Jeśli weźmiemy się za wyburzenie takiej ściany może dojść do ugięcia lub pęknięcia stropu, dlatego trzeba zastosować podciąg.

Czy możemy wyburzyć ścianę nośną?

  • Najpierw musimy skonsultować to z architektem.
  • Trzeba wykonać projekt przebudowy, a także otrzymać pozwolenie z urzędu na jego wykonanie.
  • Dodatkowo potrzebna nam będzie zgoda właściciela lub administratora budynku.

Ściana nośna musi zostać zastąpiona podciągiem, który może także stać się elementem dekoracyjnym naszego wnętrza – belka odbiera obciążenie ze stropu i stojących na nim ścian.

Czasami mogą zdarzyć się konstrukcje, gdzie nie wystarczy nam sam podciąg i trzeba wtedy postawić słupy stalowe lub żelbetowe, które wesprą belki podciągu. Szerokość wyburzenia najczęściej wynosi maksymalnie 5 metrów, ze względu na wymiary profili stalowych. Gotowa belka może mieć do 50 centymetrów wysokości. Jeśli szerokość jest większa niż 5 metrów można zespawać ze sobą kilka belek, choć jest to rozwiązanie bardziej pracochłonne i o wiele droższe.

Nie zawsze jednak mamy możliwość wyburzenia ściany nośnej. Jeśli przez ścianę konstrukcyjną przebiegają przewody wentylacyjne lub inne piony instalacyjne wtedy nie ma możliwości jej wyburzenia. Wymagałoby to zmian na wszystkich kondygnacjach budynku. Jeśli natomiast w ścianie nośnej znajdują się piony kanalizacyjne lub instalacje wodne istnieje możliwość ich obudowania.

Przydatne informacje

Musimy pamiętać, by działać zgodnie z obowiązującymi przepisami i warunkami technicznymi, pod które podchodzą budynki.

  • Jeżeli chcemy połączyć pomieszczenia i zmienić ich funkcję musimy wiedzieć, że instalacji gazowych nie wolno prowadzić przez pomieszczenia mieszkalne oraz te, w których poprzez użytkowanie możemy uszkodzić instalację.
  • Przepisy określają kubatury pomieszczeń, w których znajdują się urządzenia zasilane gazem, dlatego nie zawsze możemy połączyć pokój z kuchnią. Należy zapewnić także odpowiednią wentylację.
  • Jeśli chcemy stworzyć w pokoju wnękę, która posłuży nam za garderobę musimy zainstalować tam światło dzienne. Przepisy określają nawet stosunek powierzchni okien do powierzchni podłogi w przypadku pomieszczeń, w których stale przebywają ludzie i wynosi on 1:8.
Jak samodzielnie określić, czy dana ściana jest działowa?

Ściany działowe są dosyć wąskie, mają od 12 do 19 centymetrów, a ściany nośne ponad 25 centymetrów. To tylko jedne z kryteriów, które nie zawsze jest zachowane. Na ścianie nośnej oparte są ściany z wyższej kondygnacji lub strop. Musimy wykonać szkic układu ścian na wszystkich kondygnacjach, wtedy ściany z niższych poziomów, na których nie opierają się ściany z wyższych poziomów są tymi działowymi.

[Głosów:15    Średnia:2.3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here