Strych to miejsce szczególne w wielu domach rodzinnych. Funkcjonują często jako pomieszczenia składowe – w którym przechowujemy wszystkie, rzadko używane lub stare przedmioty. Ponadto, strych pełni dodatkowe funkcje ochronne względem pozostałej części budynku. Przede wszystkim – chroni przed dostępem powietrza z zewnątrz do wnętrza pomieszczeń. Izolacja ta ma duże znaczenie przede wszystkim w okresie zimy i ciepłych miesięcy, gdy warunki panujące na zewnątrz utrudniają nam codzienne funkcjonowania. Wówczas, strych stanowi zabezpieczenie, czyniąc nasze miejsce zamieszkania bardziej przytulnym i komfortowym. W zagospodarowaniu strychu nie można oczywiście zapomnieć o schodach, które – mogą pozytywnie wpłynąć na podstawowe funkcje izolacyjne strychu. Zapraszamy do lektury, w trakcie której podpowiemy – jak dobrać schody na strych oraz na co warto zwrócić uwagę w czasie zakupu.
Jak wybrać schody na strych?
Schody na strych występują w rozmaitych wersjach, różniących się poszczególnymi elementami konstrukcyjnymi i innymi cechami. Zacznijmy od najbardziej podstawowego, czyli – materiału, z którego wykonane mogą być schody prowadzące na strych. Do tych najczęściej stosowanych należą: drewno oraz metal.
Schody drewniane są najczęściej wykonane z tradycyjnych odmian tego drewna – sosny lub świerku. Rzadziej, spotkać się możemy ze schodami wykonanymi z bardziej orientalnych lub rzadziej stosowanych rodzajów drewna. W schodach drewnianych dopuszczalne obciążenie stopni wynosi zazwyczaj około 150 kilogramów, choć znajdziemy również bardziej wytrzymałe modele.
Schody metalowe są nieco bardziej wytrzymałe niż ich drewniane odpowiedniki, a przez to – pozwalają na korzystanie jednocześnie przez więcej niż jedną osobę oraz na wnoszenie/znoszenie cięższych obiektów. Są także bardziej żywotne niż schody drewniane – mogą bez problemu pełnić swoją funkcję przez kilkanaście lat. W schody zarówno drewniane, jak i metalowe zaopatrzyć się możesz w sklepie internetowym: 4iQ Group.
Schody na strych – rozsuwane czy składane?
Mechanizm otwierania schodów na strych ma wyjątkowe znaczenie. Od jego wyboru zależeć będą właściwości termoizolacyjne schodów, a tym samym – będą one mieć wpływ na warunki cieplne panujące w naszym miejscu zamieszkania. Warto o tym pamiętać i wybrać takie schody, które nie będą niepotrzebnie obniżać poziomu temperatury zimą.
Schody składane to pierwszy rodzaj warty omówienia. Schody takie składają się zazwyczaj w dwóch punktach, co pozwala na ich schowanie we wnęce sufitowej. W rezultacie schody te wymagają rozłożenia i złożenia przy każdym użyciu. Zaletą tej opcji jest fakt, że po złożeniu schody stanowią skuteczną izolację termiczną.
Schody rozsuwane to kolejny rodzaj schodów strychowych. Mają podobną konstrukcję co schody składane, jednak pozbawione są zawiasów. Znajdziemy między innymi schody wyposażone w klapę termoizolacyjną, którą otwieramy przed i po rozsunięciu schodów.
Schody nożycowe składają się natomiast harmonijkowo i uważane są za wygodniejszy model, w porównaniu do ich składanych odpowiedników. Schody takie pozwalają na regulację ich długości, co ma duże znaczenie w przypadku pomieszczeń o niewysokim stropie. Ponadto, w czasie otwierania i zamykania, zajmują wyjątkowo mało miejsca, co pozwala na ich montaż nawet w najbardziej ciasnym korytarzu.