Piasek to jednej z najważniejszych materiałów wykorzystywanych w czasie budowy. Jakość tego budulca ma wpływ na parametry zaprawy, a co za tym idzie także na jakość oraz trwałość samego muru. Piasek należy dobierać w zależności od konkretnego zastosowania.
Piasek jest luźną skałą osadową, która składa się ziaren mineralnych. Drobnoziarniste kruszywo używane w budownictwie ma ziarna wielkości do 4 mm. Piasek do zapraw budowlanych dzieli się pod względem wielkości ziaren, zawartości pyłów i zanieczyszczeń, a także pochodzenia, np. piaski naturalne i łamane ze skał.
Piasek do zapraw murarskich
Do tego typu zapraw wykorzystuje się zarówno naturalny piasek kwarcowy, jak i kruszywo łamane ze skał takich jak granit i bazalt. Kluczowe znaczenie ma czystość piasku, który powinien być pozbawiony zanieczyszczeń w postaci gliny, iłów oraz ziemi roślinnej. Dlatego dużą rolę odgrywa odpowiednie przechowywanie – piasek należy zabezpieczyć przed zmieszaniem się z innymi kruszywami, np. żwirem, a także glebą. Wszelkie zanieczyszczenia wpłyną niekorzystnie na jakość zaprawy oraz mogą utrudnić wiązanie.
Wybór rodzaju piasku do zapraw budowlanych jest uzależniony głównie od rodzaju wykonywanych robót. W przypadku zapraw cementowo-wapiennych i cementowych poleca się piasek o średnicy ziaren do 2 mm. Do zapraw gipsowych stosuje się piasek średni – do 1 mm.
Piasek do tynków
W przypadku tynków wykorzystuje się piasek o różnej średnicy. Zasada jest prosta – czym mniejsza średnica ziarna, tym gładsza powierzchnia tynku. Zaprawa zawierająca kruszywo o ziarnach do 4 mm da chropowatą powierzchnię. Uzyskanie gładkiej ściany będzie wymagało użycia piasku poniżej 1 mm, a nawet poniżej 0.5 mm.
Ciekawym rozwiązaniem jest kolorowy piasek. Kruszywo barwi się przy pomocy polimerów. Uzyskany w ten sposób materiał stosuje się przede wszystkim jako składnik tynków zewnętrznych. Elewacja wykonana w ten sposób nie tylko prezentuje się w ciekawy sposób, ale także charakteryzuje się bardzo dużą trwałością. Kolory uzyskane przy pomocy piasku nie blakną pod wpływem słońca.