Oświetlenie do salonu – jakie wybrać?

0
1047

Oświetlenie w reprezentacyjnych salonie pełni wiele funkcji. Ma być przede wszystkim praktyczne, ale z powodzeniem może też stanowić doskonałą dekorację tego wnętrza. Zawsze dobrze jest zaplanować poszczególne elementy oświetlenia salonu już na etapie jego projektowania. Nierzadko prace remontowe zakładają przecież przeniesienie czy zastosowanie dodatkowego okablowania.

Żyrandol żarówki do salonu

Podstawą oświetlenia w salonie jest lampa sufitowa, żyrandol, który znajduje się w centralnym miejscu tego pomieszczeniu. Tutaj świetnie sprawdzają się zarówno plafony, ale też lampy wiszące. Ważne, aby światło tych elementów było rozproszone, Dzięki czemu pozwoli oświetlić główną strefę i znaczną część tego wnętrza. Na co zwracać uwagę, wybierając żarówki? Te powinny być energooszczędne, na przykład LED, ale ważna jest też barwa i nasycenie światła. W salonie dobrze jest stosować centralne oświetlenie neutralne, najbardziej zbliżone do tego naturalnego. Sprawdzi się barwa jasna, ale żółta.

Żyrandole salonowe z powodzeniem można też dobrać wedle stylu całej aranżacji. W pokojach glamour piękną dekoracją stanie się żyrandol kryształowy, zaś metalowe lampy rodem ze starej fabryki będą doskonale komponować się z wnętrzem w stylu loftowym. Pamiętajmy, że jako centralne światło w salonie zawsze dobrze sprawdza się też plafon.

Dodatkowe oświetlenie

Centralne światło jest podstawą oświetlenia salonu, ale nie oznacza to, że musi być jedynym elementem dającym jasność. Przy suficie warto montować punktowe halogeny, a jako ozdobę podwieszanego sufitu listwy LED. Lampa wisząca sprawdzi się przy stole i stoliku kawowym tuż przy wypoczynku, zaś ta stojąca stworzy przytulny nastrój w kąciku z fotelem. Nieco mniej trafnym pomysłem będą zaś kinkiety. Te lepiej sprawdzą się w sypialni albo w korytarzu.

Światło jako ozdoba

Żyrandole bardzo często pełnią funkcję dekoracyjną salonu. Znajdują się przecież w centralnej strefie, nic dziwnego, że skupia się ogromną uwagę na ich wyborze. Dzisiaj ogromną popularnością cieszą się designerskie żyrandole w kształcie kul, niektóre lampy to prawdziwe dzieła sztuki.

Pamiętajmy jednak, że oprócz walorów estetycznym, oświetlenie w salonie powinno pełnić funkcję praktyczną. Oprócz centralnego światła zawsze dobrze jest też stosować oświetlenie wspomagające. Świetnym zabiegiem jest też montaż włączników światła, dzięki którym można regulować poziom jego natężenia. Nie zawsze przecież potrzebne jest jasne oświetlenie, to przypominające naturalne. Podczas zimowych wieczorów lepiej sprawdzą się ciepłe, żółte i przytłumione.

Z całą pewnością to dekoracyjne oświetlenie powinno być najlepszej jakości i zawsze energooszczędne. Inwestorzy powinni wybierać innowacyjne rozwiązania, dzięki którym mogą generować oszczędności z tytułu zużycia energii elektrycznej. Takie stwarzają też solidne podstawy do działań w zakresie ochrony środowiska. Oprócz wyboru konkretnego oświetlenia do salonu zawsze dobrze jest zmienić nawyki dotyczące zużywania światła. Oświetlenie w tzw. inteligentnych domach sprawdza się w tym celu doskonale.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here