Filtracja wody w akwarium jest niezbędna, aby utrzymać jego jak najlepszy stan i zapewnić rybom oraz roślinom najlepsze warunki do życia. Jest odpowiedzialna za usuwanie zarówno biologicznych, chemicznych, jak i fizycznych zanieczyszczeń. Dlatego też odpowiedni wybór filtra jest niemalże kluczowy, aby udało się utrzymać prawidłowe warunki w zbiorniku. Naszym zdaniem najlepszym wyborem będzie filtr wewnętrzny z funkcją sterylizacji.
Z czego należy oczyszczać wodę w akwarium?
Woda w akwarium na pierwszy rzut oka może wydawać się czysta. Jednak z czasem zaczynamy dostrzegać w niej zabrudzenia fizyczne, takie jak resztki roślin, drobinki pokruszonego podłoża czy resztki jedzenia dla ryb, które nie zostało przez nie skonsumowane. Wszystkie te drobinki mogą przyczyniać się do powstawania nieprzyjemnego zapachu, zmętnienia wody oraz pokrywania jej przez białą pianę.
Kolejny rodzaj zanieczyszczeń, o jakich należy pamiętać, to zanieczyszczenia chemiczne, czyli wszystkie rozpuszczone w wodzie związki, które są produktami przemiany materii. Muszą być stale filtrowane i usuwane, ponieważ w innym przypadku ich wysokie stężenie może doprowadzić do zatrucia zwierząt w akwarium.
Biała piana w akwarium to znak, że skolonizowały je pierwotniaki i bakterie, których obecność nie jest zdrowa dla roślin i ryb. Wtedy należy podjąć radykalne środki, takie jak natychmiastowa wymiana wody, dokładne umycie akwarium i całego filtra. Są to zanieczyszczenia biologiczne, które będą wymagały również sterylizacji.
Filtracja mechaniczna i biologiczna
Absolutna podstawa podczas filtrowania wody w akwarium to połączenie filtracji mechanicznej i biologicznej. Pierwsza z nich polega na wyłapaniu na specjalne sitka większych zanieczyszczeń fizycznych, dzięki czemu woda staje się bardziej klarowna, a pracujące w niej urządzenia nie ulegają zatkaniu czy zepsuciu. Drugi rodzaj filtracji oparty jest na działaniu specjalnych bakterii, rozkładających produkty przemiany materii. Bakterie te kolonizują gąbkę w filtrze i podczas przepływu wody wykorzystują związki azotowe, będące produktami przemiany materii, do własnych procesów życiowych.
Filtracja mechaniczna i biologiczna to absolutne minimum w każdym zbiorniku. Zastanawiasz się, jakie w takim razie cechy powinien posiadać filtr, który wybierzesz? Profesjonalny filtr akwariowy powinien zapewniać przede wszystkim przepływ wody dostosowany do wielkości zbiornika. Dobrym pomysłem może być wykorzystanie takiego, który posiada regulację przepływu, zwiększającą jeszcze jego funkcjonalność.
Ważną cechą takiego filtra powinna być także energooszczędność, ponieważ będzie on pracował w trybie ciągłym. Nie bez znaczenia będzie też cicha praca, która zapewni komfort osobom przebywającym w pomieszczeniu.
Sterylizacja UV
Dodatkową opcją, przydatną w wielu akwariach, będzie także możliwość sterylizowania wody za pomocą przepływowej lampy UV. Umieszczając ją na końcu filtra, będziesz mógł dodatkowo pozbyć się wszystkich bakterii, wirusów, grzybów czy pierwotniaków, które mogły zasiedlić zbiornik.