Obrusy na specjalne okazje

0
4425

Ile razy zdarzyło się, że podczas przyjęcia dla rodziny czy przyjaciół wydarzył się mały wypadek i ktoś niechcący rozlał zupę, napój czy alkohol na obrus? Praktycznie po każdym przyjęciu czy jakiejkolwiek wspólnej biesiadzie przy stole obrus nadaje się jedynie do prania. Problem pojawia się wówczas, gdy plam, które się na nim znajdują, nie da się w żaden sposób zmyć…

Obrusy są elementami dekoracyjnymi, ale jednocześnie funkcjonalnymi. Z tego powodu dbamy o to, aby były dobrane nie tylko stosownie do naszego gustu czy okazji, ale również i odpowiednio do tego, kiedy będą nam służyć. Choć znaleźć można całkiem sporo rozmaitych obrusów ze szlachetnych materiałów, to warto się zastanowić nad sensem ich stosowania przy dużej liczbie gości.

Plamoodporny, czyli jaki?

Jeśli planujemy przyjęcie albo wiemy, że będziemy gościć sporo osób – w tym również dzieci – dobrze jest zainwestować w obrus plamoodporny. Czy jednak to, że jest on odporny na plamy, oznacza, że wszystko się z niego zmywa bez problemu? Niestety niekoniecznie jest to aż tak pozytywny i funkcjonalny produkt. Podstawowe obrusy plamoodporne wykonane są po prostu z włókien poliestrowych, które nie przyjmują w swojej strukturze barwników i nie pochłaniają wilgoci. To sprawia, że np. rozlany napój można z nich łatwo wytrzeć, a plamkę z sosu – usunąć z pomocą mokrej ściereczki. Większe zabrudzenia trzeba jednak na bieżąco zapierać, dlatego jeśli wylejemy na obrus całą butelkę czerwonego wina, a zapierzemy go dopiero na drugi dzień – nie możemy liczyć na cuda. Opcją alternatywną są obrusy plamoodporne z dodatkowymi gumowaniem. Takie obrusy są zwykle o wiele odporniejsze, bo mają dodatkową, powlekaną warstwę na zewnątrz. Zapobiega to również przesuwaniu się np. szklanki z napojem. Z drugiej strony, nieodpowiednio zadbane, będą szybko niszczały i nieestetycznie wyglądały. Gumowanie sprawia również, że proste pranie w pralce oraz prasowanie zmienia się na nieco bardziej wymagającą pielęgnację.

W różnych stylach

Nadal jednak obrusy plamoodporne są czymś, co powinno znaleźć się w każdym domu, zwłaszcza jeśli chętnie podejmujemy gości albo mamy w domu małe dzieci. Takie obrusy występują dziś w rozmaitych wzorach oraz kolorach, dlatego możemy wybrać coś na specjalne okazje – na przykład konkretne święta – albo wybrać obrus w naszym ulubionym kolorze, który będzie służył jako funkcjonalna ozdoba wnętrza. Co więcej, obrusy plamoodporne są bardzo łatwe w pielęgnacji, bo wystarczy im pranie w pralce, suszenie w pozycji rozłożonej oraz ewentualne prasowanie, dlatego idealnie sprawdzą się we wszystkich sytuacjach, gdy nie mamy wiele czasu na pielęgnację i chcemy uniknąć np. krochmalenia niezbędnego przy obrusach bawełnianych.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here