Jakie rośliny kwitną w lutym?

0
22984

Przebiśniegi i krokusy to niejedyne symbole wskazujące, że zima powoli ustępuje miejsca wiośnie. Ogród żyje przez cały rok, dzięki czemu nawet w lutym spod grubej warstwy śniegu mogą wyrosnąć niektóre gatunki roślin cebulowych, bylin i krzewów. Chcesz cieszyć się pięknym i kolorowym ogrodem już w lutym? Zobacz, jakie rośliny pokażą całe swoje piękno jeszcze przed rozpoczęciem sezonu.

Przedwiośnie to jedna z dwóch uzupełniających pór roku w przyrodzie, którą wyznacza nie konkretna data w kalendarzu, tylko warunki pogodowe. Okres poprzedzający wiosnę rozpoczyna się, jeśli:

  • średnia temperatura powietrza wynosi od 0 do 5°C i stale rośnie,
  • zamiast śniegu zaczyna padać deszcz,
  • dzień staje się dłuższy.

Choć temperatura powietrza podczas przedwiośnia przekracza już 0°C, to gleba w klimacie umiarkowanym jest nadal zamarznięta. Chcesz wiedzieć, jakie kwiaty zaaklimatyzują się w wilgotnej, lekko zmarzniętej ziemi? Zobacz, na jakie gatunki roślin cebulowych, bylin i krzewów należy zwrócić największą uwagę.

Rośliny cebulowe kwitnące w lutym – rannik zimowy

Według terminologii ogrodniczej rośliny cebulowe to wszystkie okazy, które wypuszczają cebule, bulwy lub grube kłącza. Wśród gatunków zaczynających kwitnąć jeszcze przed nadejściem wiosny znajduje się rannik zimowy.

Rannik zimowy to kwiat wieloletni, osiągający wysokość do 15 cm, dzięki czemu można go dostrzec nawet przez grubszą warstwę śniegu zalegającą na trawniku. Jego charakterystycznym elementem jest intensywny żółty kolor płatków, który wyróżnia się na tle zimowego krajobrazu.

Jakich warunków potrzebuje rannik zimowy, aby dobrze rosnąć?

Roślina ta najlepiej czuje się w:

  • glebie wilgotnej, odkwaszonej, z dużą zawartością próchnicy,
  • miejscu dobrze nasłonecznionym i osłoniętym od wiatru.

Jeśli chcesz, aby rannik zimowy był zdrowszy i prezentował się jeszcze lepiej, użyj mieszanki bogatej w wartościowe środki odżywcze. Możesz podlać go np. wodą z nawozem płynnym do roślin kwitnących marki Ziemovit. Do dwulitrowej butelki lub konewki wlej około 15 ml preparatu (1 nakrętka), a następnie wymieszaj gotowy roztwór.

Byliny kwitnące w lutym – ciemiernik korsykański

Byliny to rośliny o zielonej łodydze, żyjące około 2 lat, które wydają dużo drobnych nasion lub zarodników umożliwiających ich rozmnażanie. Najpopularniejszy gatunek byliny kwitnącej w lutym to ciemiernik korsykański.

Łodygi tej wieloletniej rośliny osiągają wysokość nawet 60 cm, dzięki czemu ciemiernik korsykański jest bardzo dobrze widoczny w ogrodzie. Jednak przez ciężkie kwiaty i liście ciemiernik delikatnie wygina się w stronę gleby, tworząc oryginalną, rozłożystą bryłę. Kwiaty ciemiernika korsykańskiego mogą przybierać kolor od jasno- do ciemnozielonego.

W jakich warunkach ciemiernik korsykański czuje się najlepiej?

Roślina ta kwitnie w:

  • glebie wilgotnej, przepuszczalnej, o odczynie obojętnym,
  • miejscu zacienionym lub w półcieniu osłoniętym od mroźnego wiatru.

Nie jesteś pewien, w jakiej glebie ciemiernik korsykański będzie rósł najlepiej? Zobacz wszystkie podłoża dostępne na stronie Ziemovita i sprawdź, jakie rośliny można w nich sadzić.

Krzewy kwitnące w lutym – wrzosiec krwisty

Krzewy to rośliny o zdrewniałej łodydze, które od podstawy rozgałęziają się na mniejsze pędy obrośnięte liśćmi. Choć wyglądem przypominają drzewa, w przeciwieństwie do nich nie mają jednego grubego pnia i zwartej korony. Najchętniej wykorzystywanym krzewem kwitnącym w lutym jest wrzosiec krwisty.

Wrzosiec krwisty osiąga od 20 do 30 cm wysokości. Istnieją także odmiany karłowate, nieprzekraczające nawet 10 cm. Charakterystyczne dla wrzośców są przede wszystkim kwiaty skierowane w dół, przybierające kolor od różu do ciemnej czerwieni. Od wrzosów odróżniają je igiełkowate liście, na których mogą rosnąć delikatne, jasne włoski.

Jakich warunków potrzebuje wrzosiec, aby dobrze rosnąć?

Wrzosiec najlepiej kwitnie w:

  • glebie przepuszczalnej i kwaśnej, o dużej zawartości próchnicy,
  • miejscu nasłonecznionym i ciepłym.

Wrzośce nie lubią długotrwałych susz. W sezonach niewielkich opadów musisz więc zadbać o częstsze podlewanie, najlepiej bezpośrednio do gleby.

Ogród, w którym zasadzisz jedną z trzech opisanych wcześniej roślin, będzie zachwycał swoim urokiem nawet zimą. Zaczynasz przygotowania do wiosny? Na stronie www.ziemovit.pl dowiesz się, co jeszcze musisz zrobić przed nadejściem pierwszych ciepłych dni.

[Głosów:4    Średnia:2.8/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here