Piękny ogród to marzenie każdego właściciela domu. Większość gatunków krzewów wymaga jednak stałej pielęgnacji, by efektownie wyglądać i prawidłowo rosnąć. Na rynku znajdziemy wiele rodzajów nożyc do przycinania – kwestia wyboru odpowiednich.
Nożyce do żywopłotu są ściśle skategoryzowane, dlatego przed zakupem musimy odpowiedzieć sobie na kilka pytań:
- Jakiej wielkości jest żywopłot, na którym będą pracowały?
- Jak często będziemy z nich korzystać?
- Jaka roślinność występuje u nas w ogrodzie? (tutaj ma znaczenie długość i rodzaj ostrza oraz waga nożyc)
Nożyce elektryczne
Nadają się do strzyżenia niewielkich żywopłotów, tutaj musimy szczególnie zwrócić uwagę na grubość i twardość drewna – pod te kryteria dobieramy moc urządzenia oraz długość i rozstaw nożyc tnących. Jeśli żywopłot ma prosty kształt, należy zakupić dłuższą listwę tnącą. Jeśli jednak są to skomplikowane kształty, lepiej zdać się na krótszą listwę tnącą, aby wykonać pracę bardziej precyzyjnie. W przypadku gdy posiadamy w naszym ogrodzie bardzo wysoki żywopłot, najlepiej nadadzą się teleskopowe nożyce elektryczne, dzięki czemu nie będziemy mieli problemu z wyższymi partiami roślin. Sprzęt ten nie może być za ciężki, ponieważ szybko będzie powodował zmęczenie rąk, a przez to nasza praca będzie mniej wydajna. Nożyce elektryczne charakteryzują się mniejszą wagą i cichszą pracą od nożyc spalinowych, nie wydzielają substancji szkodliwych do powietrza, przez co są ekologiczne. Minusem może być jednak ograniczenie w postaci długości kabla. Należy bardzo uważać, aby podczas prac go nie uszkodzić. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na to, czy nożyce posiadają uchwyt, który zapobiega przypadkowemu wysunięciu się wtyczki z gniazdka. Za dobrej jakości sprzęt zapłacimy około 250 złotych.
Nożyce ręczne
Najczęściej spotykany rodzaj urządzenia ogrodowego:
- polecane szczególnie przy początkowej fazie pielęgnacji oraz podczas strzyżenia nieformowanych żywopłotów lub utworzonych z bylin i krzewinek,
- powinny posiadać lekkie rączki, wygodne uchwyty oraz oboje, dzięki którym unikniemy kontuzji stawów,
- warto zainwestować w model wyposażony w przekładnię, dzięki której nożyce tną znacznie lżej,
- są także nożyce ręczne teleskopowe, dzięki którym także bez problemu dotrzemy do wyższych partii roślin,
- niektóre modele mogą także służyć do przycinania trawy lub krzewów,
- nożyce o długich rączkach dobre są do cięcia większych powierzchni i do trudno dostępnych miejsc, natomiast nożycami z krótkimi rączkami precyzyjnie wykonasz cięcie i przycinanie,
- jest to najbardziej ekonomiczny i ekologiczny wariant – zero spalin wydzielonych do powietrza i zero pobranego prądu.
Za dobrej jakości nożyce ręczne zapłacimy około 100 złotych.
Nożyce spalinowe
Mają największą moc spośród wszystkich rodzajów tego sprzętu, dzięki czemu nadają się do prac na wilgotnej powierzchni. Ten rodzaj nożyc najczęściej używany jest do dużych powierzchni, np. w parkach. Ich największą zaletą jest mobilność. Niestety generują dość duży hałas, co często powoduje dyskomfort, a także są ciężkie. Można zakupić model z wymiennymi końcówkami do trawy oraz dodatkowym akumulatorem. Są również dosyć drogie – około 500 złotych.
Nożyce akumulatorowe
Cieszą się coraz większą popularnością, głównie ze względu na małą wagę i poręczność. Tego rodzaju nożyce najlepiej sprawdzają się podczas prac sporadycznych, na mniejszych powierzchniach. Minusem jest ograniczony czas pracy – najczęściej ładujemy nasz akumulator dobre kilka godzin, a działać może zaledwie godzinę. Koszt nożyc akumulatorowych to około 350 złotych.
Odpowiednie cięcie żywopłotu
Posiadanie sprzętu to jedno, trzeba jeszcze wiedzieć jak zabrać się do pracy.
- Musimy stwierdzić, czy nasz żywopłot jest formowany, czyli posiada określony kształt, a wtedy musimy regularnie go przycinać, by wyglądał estetycznie.
- Bardzo ważne jest pierwsze cięcie żywopłotu, bo to od niego zależy jego późniejszy wygląd i czy rośliny się przyjmą. Strzyżenie powoduje wypuszczanie nowych pędów i dzięki temu żywopłot ma lepiej rozwinięte korzenie. Jeśli mamy posadzony żywopłot liściasty jesienią, powinniśmy wykonać pierwsze cięcie wiosną. Te, które zostały posadzone wiosną i latem tniemy zaraz po posadzeniu. Żywopłot iglasty nie wymaga cięcia w pierwszych latach.
- Żywopłot liściasty formowany wymaga strzyżenia 2 razy w roku, a nieformowany potrzebuje jedynie jednego cięcia. W przypadku, jeśli żywopłot iglasty jest słabo rozkrzewiony można go również jednokrotnie lekko przyciąć.
- Liściasty żywopłot formowany to comiesięczne cięcie, musimy zachować jego regularny kształt. Iglaste żywopłoty formowane można przycinać 2 razy w roku.
Zasilanie urządzenia to jedno, a rodzaj ostrza to drugie. Bardzo duże znaczenie ma jego prawidłowy wybór, istnieją ostrza dwustronne, działające w dwóch przeciwnych kierunkach, dzięki czemu uzyskamy czystsze cięcia. Ostrza jednostronne, czyli jedno obracające się ostrze, pozwalają na wykonanie dłuższych cięć, a w efekcie szybszą pracę.