Jakie warzywa możesz hodować na balkonie?

0
405

Mieszkasz w bloku? Nie masz działki? Zawsze marzyłeś o własnym ogrodzie pełnym kwiatów, warzyw i owoców? Nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś częściowo spełnił to marzenie. Sprawdź, jakie warzywa możesz hodować na balkonie.

Ogród na balkonie – o czym warto pamiętać

Zanim stworzysz ogród na balkonie, zwróć uwagę na kilka ważnych kwestii, takich jak choćby położenie balkonu i związane z tym nasłonecznienie. Sprawdź również, w której części balkonu wieje najmocniej i czy gdzieś nie zbiera się deszczówka. Innymi słowy, weź pod uwagę specyfikę swojego balkonu i pod tym kątem wybierz przyszłe warzywa do uprawy.

Warzywa na balkonie – jak się przygotować do ich sadzenia

Na początek zaopatrz się w odpowiednie doniczki lub skrzynki. Kluczowa jest ich głębokość. 40 cm to absolutne minimum. Zwróć również uwagę, czy będzie można w nich odprowadzać nadmiar wody, a w razie potrzeby, zrób dodatkowe dziurki. Jeśli chodzi o ziemię, warto dopytać w sklepie o taką do roślin ogrodowych. Zanim przystąpisz do sadzenia, musisz zdecydować, czy wybierasz klasyczne nasiona czy rozsady (młode rośliny hodowane w szklarniach i sprzedawane do dalszej uprawy). Druga opcja może okazać się dużo łatwiejsza, jednak przy przesadzaniu trzeba uważać, by nie zniszczyć korzeni. Żeby było Ci łatwiej pracować możesz zaopatrzyć się także w zestaw małego ogrodnika. Składa się on najczęściej z niewielkiej łopatki, grabek, sekatora i rękawic. Nie jest to jednak zakup obowiązkowy. Jeśli masz doświadczenie w sadzeniu roślin, z pewnością poradzisz sobie doskonale i bez tych narzędzi.

Ogród na balkonie – które warzywa się do tego nadają

Chociaż na balkonie sadzi się głównie kwiaty, nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś hodował tam własne, ekologiczne warzywa, tworząc tym samym mini ogródek. Początek kwietnia to najlepszy moment. Wystarczy donica, ziemia i nasiona. Które nowalijki nadają się do domowej hodowli? Oto kilka popularnych warzyw:

  • sałata,
  • szczypiorek,
  • pietruszka
  • marchewka,
  • pomidory koktajlowe,
  • papryka,
  • fasola pnąca.

Jak widzisz są to warzywa, które wykorzystasz na co dzień, np. robiąc kanapkę. Pod tym względem również wybieraj warzywa do ogrodu na balkonie. Nie ma przecież sensu, by hodować, np. sałatę, jeśli za nią nie przepadasz. Wybieraj te warzywa, które lubisz, a Twoja ekologiczna hodowla na balkonie nie tylko sprawi Ci radość, ale również nie zmarnuje się.

Ogród na balkonie – podsumowanie

Nawet jeśli nie masz działki ani domu z ogrodem, nadal możesz realizować swoją pasję i hodować rośliny. Zjedzenie świeżych warzyw, o które wcześniej dbałeś, to prawdziwa przyjemność, szczególnie w czasach, gdy mamy do czynienia z przetworzoną żywnością. Przełom marca i kwietnia to najlepszy czas, by zacząć siać. To również idealny moment, by zabezpieczyć się przed skutkami nieprzewidzianych zdarzeń w mieszkaniu, wykupując ubezpieczenie mieszkania.  OC przyda się, gdyby np. doniczka spadła z balkonu i zabrudziła elewację.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here