Remont mieszkania z głową

0
4505

Planując remont mieszkania warto sporządzić plan działania i rozejrzeć się za nowoczesnymi, ciekawymi pomysłami na wykończenie wnętrz. Jeśli ustalimy z góry wszystkie czynności, które mamy do wykonania unikniemy chaosu, stresu i licznych wycieczek do marketu po dodatkowe rzeczy. Przede wszystkim musimy ustalić, co mamy do zrobienia i jaki budżet chcemy na to przeznaczyć.

Zanim zaczniesz remont mieszkania…

Przygotujmy na początek listę prac do wykonania: malowanie, układanie glazury, cyklinowanie podłóg, skręcanie mebli i tak dalej. Ważne jest, aby zacząć od czynności bardziej czasochłonnych, które musimy całkowicie odnowić, a na później zostawić te, które chcemy jedynie odświeżyć. Dzięki temu zaoszczędzimy dużo czasu. Na samym końcu pozostawmy wykończenie wnętrz, dekorowanie i ustawianie mebli.

Następnie musimy udać się do sklepu po wszystkie potrzebne nam materiały, przeznaczmy czas na zrobienie sobie listy zakupów, określając tym samym ich ilość. Dzięki temu nie będziemy krążyć wielokrotnie między sklepem, a domem po każdą śrubkę, ułamaną płytkę, czy żarówkę. Zawsze warto kupić mały zapas, aby w razie uszkodzenia materiału mieć pod ręką kolejną sztukę, szczególnie, że zazwyczaj materiały produkowane są w krótkich seriach i po pewnym czasie może już ich braknąć w sklepach. Pamiętajmy także o odpowiednim zabezpieczeniu wszystkich powierzchni:

  • Zakryjmy podłogę folią i przyklejmy jej brzegi taśmą klejącą.
  • Zabezpieczmy okna przez ewentualnymi zabrudzeniami.
  • Meble także powinny być pokryte folią ochronną

Kupując materiały, zwróćmy uwagę na to, czy posiadają znak CE – zgodność towaru z dyrektywami Unii Europejskiej, oraz znak B –ze wszelkimi wymogami.

Remontować samodzielnie, czy z pomocą fachowców?

Kolejnym krokiem jest przystąpienie do prac. Zdecydujmy najpierw, czy sami podejmujemy się wykonania remontu, czy też skorzystamy z pomocy fachowców. Pamiętajmy, że:

  • Samodzielna praca ma sens wyłącznie wtedy, kiedy wiemy jak daną czynność wykonać i posiadamy jakiekolwiek doświadczenie. Wtedy możemy oszczędzić sporo pieniędzy jesteśmy mieć dużą satysfakcję z ukończonej pracy.
  • Jeśli nie mam doświadczenia, warto skorzystać z pomocy ekipy remontowej, która znacznie szybciej i sprawniej wykona powierzone zadania. Wiąże się to z dodatkowymi kosztami, jednak biorąc pod uwagę czas jaki stracimy i zapewne sporą ilość materiału na nieudanych próbach, będzie się to opłacało. Jeśli decydujemy się na zespół fachowców, najlepiej zapytać wśród rodziny lub znajomych, czy mają kogoś sprawdzonego. Musimy mieć pewność, że dobrze wykonują swoją pracę, dotrzymują terminów i dają gwarancję. Koniecznie należy porozmawiać o wynagrodzeniu za pracę, aby mieć jasną sytuację już na samym początku. Jeśli nie posiadamy żadnego sprawdzonego kontaktu, warto poszukać w internecie, gdzie inni użytkownicy wystawiają opinie firmom. Przed rozpoczęciem prac remontowych warto podpisać umowę, by zapewnić sobie jasne warunki.

Niekończące się wydatki

Szykując się na remont musimy najpierw przygotować odpowiednie oszczędności. Przed stworzeniem listy potrzebnych rzeczy określmy swój budżet, aby dostosować kupowane materiały do naszych warunków finansowych. Nie można dopuścić do sytuacji, gdzie w połowie remontu okazuje się, że kończą nam się środki. Można także skorzystać z kredytu, jeśli nie posiadamy odpowiedniej kwoty pieniędzy, a chcemy mieć funkcjonalny i piękny dom. Bardzo przydatną aplikacją są kalkulatory kosztów remontu, które znajdują się na stronach internetowych serwisów budowlanych. Dzięki nim dowiadujemy się, ile konkretnie jest nam potrzebnych pieniędzy. Biorąc kredyt, zwróćmy uwagę na oprocentowanie pożyczki oraz prowizje i ubezpieczenie kredytu. Koszty remontów są naprawdę różne i zależne od naszych wymagań i oczekiwań. W zależności od tego, czy jedynie odświeżamy dane pomieszczenie, czy przechodzi ono całkowitą metamorfozę, możemy wydać kilka tysięcy złotych, lub zakończyć remont wydając kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Pomysł na wnętrza

Jeśli nie mamy jasno określonego pomysłu na wykończenie wnętrz, sięgnijmy po inspiracje z internetu, dzięki czemu dowiemy się, jakie style lub kolory są teraz na czasie. Warto założyć folder ze zdjęciami pobranymi z internetu i dopasować poszczególne elementy do naszych potrzeb. Łączenie stylów może być dobrą zabawą, należy jednak robić to umiejętnie, aby nie przesadzić i nie uczynić z naszego domu jednego wielkiego przesytu.

Dzisiejszy rynek budowlany oferuje tak wiele rozwiązań i pomysłów, że ich poznanie wymaga mnóstwa czasu. Z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie, warto pamiętać o tym, aby nasze pomieszczenia były funkcjonalne i komfortowe. Istnieje wiele nowoczesnych rozwiązań, czy systemów przechowywania, które nie tylko pozwolą nam zaoszczędzić miejsce, ale także utrzymać porządek i estetykę naszego domu. Pamiętajmy także o zapewnieniu bezpieczeństwa wszystkim domownikom, szczególnie dzieciom, aby miały dostęp tylko do tych rzeczy, do których powinny, a wszystkie elementy wykończeniowe nie stanowiły dla nich zagrożenia.

[Głosów:4    Średnia:3.3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here