Własny ogród to nie tylko miejsce cieszące oko, ale także wymagające stałej, określonej pielęgnacji. Urządzając tą przestrzeń musimy zdecydować się na takie gatunki roślin, które będą odpowiednie dla naszej gleby i będziemy je w stanie utrzymywać. Aby regularnie dbać o nasz ogród potrzebne są nam do tego niezbędne narzędzia, które ułatwią i przyspieszą nam pracę.
Grabie ogrodowe
To jedno z najważniejszych urządzeń, którymi posługujemy się w ogrodzie. Najczęściej używamy ich do zbierania liści i resztek roślin z trawnika oraz wyrównywania powierzchni gleby przed siewem i sadzeniem roślin. Nadają się także do pielęgnacji trawnika. Koszt – około 50 złotych za dobrej jakości sprzęt. Wyróżniamy ich 4 rodzaje:
- klasyczne, posiadające długi, drewniany trzon oraz metalowe, krótkie zęby, można dzięki nim wyrównać powierzchnię ziemi, zebrać liście i drobne gałęzie oraz resztki roślinne po zbiorach warzyw i owoców,
- do pielęgnacji trawnika, które mają cieńsze, sztywniejsze i dłuższe zęby, rzadziej rozmieszczone, dzięki którym łatwiej dotrzemy do zalęgającego się w trawie filcu, którego musimy się pozbyć, aby utrzymać trawnik w odpowiednim stanie,
- do usuwania liści, przydatne zwłaszcza jesienią, mają bardzo długie, elastyczne żeby wykonane z plastiku lub drutu, dzięki którym skutecznie usuniemy liście z dużych i nierównych powierzchni; są niezwykle lekkie, dzięki czemu nie zmęczymy się za bardzo podczas prac ogrodowych,
- polowe, które są większe i całe zbudowane z drewna, przydają się gdy posiadamy łąkę zamiast trawnika i kosimy ją w celu pozyskania siana.
Łopata ogrodowa
Niezwykle proste narzędzie, dzięki któremu ułatwimy sobie pracę podczas rozsadzania niewielkich roślin. Bardzo dobrze sprawdza się przy wykopywaniu chwastów oraz sadzenia rozsady i przesadzania mniejszych roślin. Powinna posiadać solidny, mocny trzon, odpowiednio wyprofilowany, najlepiej ze stali szlachetnej. Łopaty dostępne są w różnych kształtach i szerokościach, w zależności od przeznaczeniach, na przykład: do lekkich gleb nadają się szerokie i płaskie łopaty, radzące sobie z sypkim podłożem, natomiast do gleb ciężkich istnieją łopaty wąskie i zaostrzone, pokonując tym samym zbite warstwy podłoża. Przede wszystkim służy do przekopywania oraz spulchniania gleby i sadzenia roślin. Kosztują około 40 złotych.
Widły ogrodowe
Musi być wykonany z wysokiej jakości materiałów z porządnym trzonkiem oraz sztywnymi zębami. Mogą mieć różną szerokość zębów: te szerokie nadają się do rozdrabniania większych brył ziemi oraz oczyszczania jej z korzeni i chwastów, natomiast widły z cienkimi zębami przydadzą się przy przerabianiu kompostu, napowietrzenia trawnika i rozprowadzania nawozów organicznych. Koszt takiego urządzenia to przedział od 20 do 70 złotych.
Siekierka ogrodowa
Również podstawowe narzędzie przydatne do prac ogrodowych. Składa się z trzonka i elementu tnącego, zwykle wykonanego ze stali. Jest to narzędzie bardzo uniwersalne, możemy wyciąć nią małe drzewka, usunąć zbędne gałęzie i konary lub też wyciąć grube korzenie lub fragmenty pni. Łatwo porąbiemy siekierką drewno do kominka lub na ognisko. Przydatna jest również podczas karczowania rozrośniętych krzewów i gęstych zarośli. W zależności od modelu cena waha się od kilkudziesięciu złotych do nawet 200 złotych. Wyróżniamy kilka rodzajów siekierek:
- uniwersalne, które sprawdzą się w przycinaniu gałęzi, usuwaniu małych drzewek, przygotowaniu drewna na ognisko lub do kominka,
- rozłupujące, głównie służące do przygotowywania drewna na opał lub ognisko,
- turystyczne, do drobnych prac ogrodowych: usuwanie niewielkich gałęzi, wycinanie drobniejszych korzeni, jest niewielkich rozmiarów i o wiele łatwiejsza w użytkowaniu,
- typu karczownik, jest to rodzaj tasaka lub maczety, skutecznie usuwa gęste i trudne do pokonania zarośla oraz duże krzewy.
Motyka ogrodowa
Narzędzie do codziennych prac ogrodniczych, świetnie nadaje się do wzruszania wierzchnich warstw gleby lub odchwaszczania. Dzięki solidnej konstrukcji unikniemy złamania lub zardzewienia urządzenia. Posiadają długie oraz krótkie trzonki, w zależności od potrzeb, a także rozmaite kształty metalowego ostrza. Większy trzonek przyda się na większym obszarze, natomiast krótszy – na małej powierzchni. Porządna motyka to wydatek około 30 złotych.
Przede wszystkim musimy sprawdzić ich stan techniczny. Dzięki temu zapewnimy sobie bezpieczną pracę i dłużej będziemy cieszyć się naszymi narzędziami. Przeprowadźmy ewentualne drobne naprawy, jeśli któreś narzędzia tego wymagają. Zwróćmy uwagę na mocowania, czy wszystko jest stabilne i mocno dokręcone. Niektóre narzędzia należy naostrzyć i natrzeć smarem. Usuwamy powstałą rdzę i zaschnięte resztki ziemi. Pamiętajmy, aby przy zakupie kierować się głównie wysoką jakością i niezawodnością sprzętu, by móc zapewnić wszystkim bezpieczeństwo. W razie braku potrzebnej wiedzy skorzystajmy w sklepie z fachowej pomocy, dzięki czemu zaoszczędzimy sporo czasu, a także pieniędzy.