Glebogryzarka spalinowa, czy elektryczna? Jaką wybrać?

0
12135

Jeśli chcemy sprawić, aby nasz ogród nie tylko pięknie wyglądał, ale także rozwijał się musimy odpowiednio zadbać o ziemię. W przypadku małego ogrodu najczęściej używamy szpadla i wideł amerykańskich, aby spulchnić i wyrównać glebę. Inaczej wygląda sytuacja w dużym ogrodzie – tutaj warto zastosować glebogryzarkę do uprawy ziemi.

Czym jest glebogryzarka?

Jest to urządzenie, które mechanicznie wzrusza ubitą ziemię, dzięki czemu ją odchwaszcza i napowietrza. Najlepszym momentem jest posłużenie się glebogryzarką podczas przygotowania gleby pod uprawę roślin. Ponadto, doskonale sprawdzi się przy zakładaniu trawnika.

Glebogryzarka jest wyposażona w zespół spulchniający ziemię, zazwyczaj w formie specjalnych zębów. Narusza on powierzchnię ziemi, również przekopanej, przygotowując ją do zasadzenia czy siewu. W zależności od tego, jaką powierzchnią ogrodu dysponujemy, glebogryzarki mogą mieć różne napędy i formy. Do niewielkich działek sprawdzą się nawet urządzenia pchane ręcznie, które są tańsze, mniejsze, a jednocześnie bardziej odporne na usterki. Wymagają jednak pracy mięśni, co przy rozległym terenie może być męczące.

Wybór glebogryzarki

Glebogryzarka spalinowaJeśli dysponujemy niewielkim ogrodem dobrym zakupem będzie glebogryzarka elektryczna bez napędu. Wzrusza ziemię na małą głębokość, można poprawić efekt widłami, jeśli zachodzi taka konieczność. Jeśli natomiast nasz ogród jest dosyć duży warto zaopatrzyć się w wydajną glebogryzarkę, która posiada mocny silnik, napęd spalinowy, a także biegi w przód i wstecz. Dodatkowo możemy znaleźć modele wyposażone w bronę pazurową, krawędziarkę, obsypnik, dzięki czemu wykorzystamy naszą glebogryzarkę także do innych prac. Istnieją również modele współpracujące z innymi urządzeniami, na przykład wertykulatorem, aeratorem, kultywatorem, czy pługiem do orki. Dzięki temu zyskujemy rozwiązanie, które wykorzystujemy przez cały rok. Wybierzmy glebogryzarkę z uchwytami lub kołem transportowym, jeśli w ogrodzie jest dużo małych grządek i rabat.

Rodzaje glebogryzarek

Kupując glebogryzarkę musimy wziąć pod uwagę powierzchnię ziemi, na jakiej urządzenie będzie pracować. Jeśli nasz ogród ma do 500 metrów kwadratowych wystarczy glebogryzarka o szerokości pracy do 35 centymetrów. Jeżeli powierzchnia jest większa, szerokość pracy musi mieć powyżej 35 centymetrów, a glebogryzarka powinna być z napędem elektrycznym lub spalinowym.

  • Glebogryzarka elektryczna – zasilana silnikiem, który wymaga podłączenia do prądu, co w praktyce może być uciążliwe, zwłaszcza przy dużych powierzchniach, gdzie trzeba będzie kombinować z przedłużaczami. Korzystny jest brak wydzielanych spalin. Są dosyć ciche i tańsze, ich cena waha się w granicach 300 złotych.
  • Glebogryzarka spalinowa – dobrze sprawdza się na dużych powierzchniach, zaoszczędzimy sporo czasu i energii. Ten rodzaj sprzętu wyposażony jest w zespół napędowy z silnikiem na czele oraz przekładnię redukcyjną ze sprzęgłem, dzięki czemu z łatwością poradzi sobie z twardą glebą. Tutaj przydatna jest opcja biegu wstecznego, dzięki czemu szybciej i prościej uporamy się z pracą. Dla bardzo dużych powierzchni świetnie nadają się glebogryzarki ogrodowe przypominające traktory lub mikrociągniki, które także możemy dodatkowo wyposażyć, zyskując wielofunkcyjne urządzenie. Ceny glebogryzarek spalinowych zaczynają się od 600 złotych, ale przekładając to na wygodę komfort i wielofunkcyjność, kwota jest tego warta.
Czym kierować się przy wyborze urządzenia?

Zwróćmy uwagę na szerokość konstrukcji roboczej glebogryzarki. Są także opcje kupienia uniwersalnej szerokości, która wynosi 45 centymetrów. Ponadto, istotna jest moc jednostki napędowej, powinna ona wynosić przynajmniej 0,6 kW, szczególnie jeśli mamy duży ogród. Zwróćmy także uwagę na możliwości mobilne urządzenia, by manewrowanie nim było dla nas wygodne. Glebogryzarka spalinowa nie posiada kabla, który ogranicza nas przy wersji elektrycznej. Dobry sprzęt powinien mieć możliwość indywidualnego dostosowania parametrów glebogryzarki.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Zwróćmy uwagę, czy sprzęt, który chcemy zakupić posiada atesty i certyfikaty, umożliwiające ich sprzedaż oraz bezpieczne użytkowanie. Mimo to sami we własnym zakresie też musimy dbać o nasz komfort. Sprawdzajmy, czy nie ma wycieków paliwa lub uszkodzeń przewodu zasilającego. Jeśli nie mamy pewności w pewnych kwestiach, zawsze lepiej skorzystać z fachowej pomocy, niż próbować na własną rękę. Podczas prac ogrodowych pamiętajmy o odpowiednim ubiorze, który zagwarantuje nam szybkość i bezproblemowość podczas wykonywania pracy. Zachowajmy ostrożność, jeśli jest duża wilgotność powietrza lub mogą pojawić się opady atmosferyczne. Urządzenie jest proste w obsłudze, jednak wymaga zaangażowania i praktyki, by właściwie funkcjonować i spełnić nasze oczekiwania.

A może kultywator?

Jest to urządzenie zębate, które stosuje się w rolnictwie i ogrodnictwie, posiada zwykle silnik spalinowy i większą moc niż glebogryzarki. Elementy robocze tutaj nie obracają się, lecz zęby zagłębiają się w glebę, wzruszając ją i spulchniając. Mogą także rozprowadzać kompost i torf, szczególnie sprawdzają się przy szkółkach lub uprawach warzyw lub owoców. Kultywator to także narzędzie ręczne do spulchniania gleby. Jest to wydatek rzędu kilku do kilkunastu tysięcy i wart jest swoich pieniędzy tylko w momencie, kiedy dobrze go wykorzystamy. Często najmniejsze glebogryzarki nazywane są kultywatorami.

[Głosów:2    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here