Podczas upalnych dni, gdy żar leje się z nieba, szukamy sposobów, aby się ochłodzić. Przyjmowanie zimnych napojów czy używanie wentylatora nie zawsze przynosi pożądaną ulgę. W takiej sytuacji coraz więcej osób zastanawia się nad zakupem klimatyzacji, która uznawana jest za najskuteczniejszy oraz najłatwiejszy sposób, aby zapewnić sobie komfort termiczny – zarówno podczas pracy, jak i wykonywania domowych obowiązków. Co warto wiedzieć o tym rozwiązaniu?
Klimatyzacja w domu – czy warto?
Stosowanie klimatyzacji jest bardzo popularne w sklepach oraz biurach. Na rozwiązanie takie decydują się coraz częściej również właściciele domków jednorodzinnych lub mieszkań. Dzieje się tak głównie dlatego, że wiele osób pracuje zdalnie, a jak wiadomo, komfort termiczny jest niezbędny, aby skutecznie i efektywnie wykonywać obowiązki biznesowe. Na decyzje te wpływa również większa dostępność tego typu urządzeń – nie są one już ekskluzywnym produktem, na który mogą pozwolić sobie tylko właściciele renomowanych firm. Tak naprawdę każdy z nas może mieć klimatyzację w swoim domu. Jakie zalety ma to rozwiązanie?
Przede wszystkim utrzymanie temperatury na komfortowym poziomie. Pozytywnie wpływa to nie tylko na samopoczucie domowników, ale również zwiększa ich bezpieczeństwo. Upały są szczególnie niebezpieczne dla starszych osób oraz z niektórymi chorobami kardiologicznymi lub układu oddechowego. Co więcej, nowoczesne urządzenia wyposażone są w szereg dodatkowych funkcji – między innymi dbają o odpowiednią wilgotność w pomieszczeniu. Funkcja suszenia jest niezwykle przydatna, gdy za oknem od dłuższego czasu pada deszcz. Klimatyzatory dbają również o jakość powietrza. Co więcej, wiele modeli wyposażonych jest również w opcje grzania. I chociaż zazwyczaj nie jest to wystarczające podczas największych mrozów, to idealnie sprawdzi się w okresie przejściowym, aby podnieść temperaturę powietrza w pomieszczeniu.
Jaki klimatyzator wybrać?
Rynek klimatyzacji jest bardzo zróżnicowany. Do wyboru mamy klimatyzatory kasetowe, instalowane na sufitach podwieszanych, kanałowe, wykorzystujące instalację kanałową oraz mulitsplit, które łączą kilka jednostek z jedną, znajdująca się na zewnątrz budynku. Zazwyczaj są to jednak modele wykorzystywane w dużych nieruchomościach. Do użytku domowego najlepiej sprawdzi się klimatyzer przenośny, który można wykorzystać w kilku pomieszczeniach. Nie wymaga rozkuwania ścian ani podłączania skomplikowanych instalacji. Co więcej, dzięki temu, że jest mobilny, możemy zabrać go ze sobą nawet podczas przeprowadzki – dzięki czemu, chętnie decydują się na niego osoby jedynie wynajmujące mieszkanie.