Skwierczący ogień, tańczące w ciemności płomienie oraz przyjemne ciepło – to niektóre zalety posiada w domu kominka. W zimowe wieczory nie ma nic lepszego niż odpoczynek przy dobrej książce, kubku gorącej herbaty oraz rozpalonym kominku. Czy warto zdecydować się na jego zbudowanie i co należy widzieć o jego pielęgnacji?
Kominek w salonie – czy warto?
Wiele osób decyduje się na kominek w domu przede wszystkim ze względu na klimat, jaki gwarantuje. To najprostszy sposób, aby nadać pomieszczeniu ciepły i przytulny charakter. Wkłady kominkowe mogą posiadać dekoracyjną zabudowę, dzięki czemu stają się wyszukaną ozdobą salonu. Bez problemu znajdziemy model, który będzie pasował zarówno do nowoczesnych, jak i klasycznych aranżacji wnętrza, podkreślając jego charakter oraz spójnie łącząc się z resztą wyposażenia. Palące się drewno, naturalny, żywiczny zapach oraz jasne płomienie to doskonała oprawa każdego spotkania rodzinnego.
Kominek jest chętnie wybierany nie tylko ze względów estetycznych, ale także ekonomicznych i praktycznych. Stanowi dopełnienie posiadanej metody grzewczej. Jest nieoceniony w przypadku nagłych spadków temperatur w okresie zimowy. Potrafi też być ratunkiem na wypadek awarii centralnego ogrzewania. W niektórych gospodarstwach staje się nawet głównym źródłem ogrzewania. W każdym pomieszczeniu montuje się instalacje rozprowadzające ciepło od kominka, dzięki czemu niepotrzebne jest już inne ogrzewanie.
Jak dbać o kominek?
Regularne czyszczenie kominka to podstawa, aby służył nam przez lata. Jego konserwacja polega głównie na wyczyszczeniu go z sadzy, a także na poddawaniu kontroli szybu kominowego i paleniska. Aby dym swobodnie się unosił, szczeliny muszą być drożne. W zakres regularnego serwisu kominka wchodzi także czyszczenie sznurów i uszczelek – wystarczy jednak wykonywać to raz do roku. Natomiast znacznie częściej należy czyścić szybę, bo przynajmniej raz w miesiącu – warto w tym celu wykorzystać specjalny środek do czyszczenia kominka, który rozpuści trudne do umycia zabrudzenia, a jednocześnie nie porysuje delikatnej warstwy. Specjalnych środków warto też używać do czyszczenia wkładów kominkowych z sadzy, które skutecznie ją rozpuszczą. Aby ograniczyć czyszczenie kominka, warto podczas palenia w kominku dorzucić katalizatory, dzięki którym osadza się mniej sadzy. Po każdym użytkowaniu należy opróżnić ruszt z popiołu. Działania takie sprawiają, że nie będziemy musieli często wymieniać wkładów kominkowych, a sam kominek będzie działał bezpiecznie i bez zarzutu, stanowiąc piękną ozdobę mieszkania.