Łazienka dla dzieci. Jak urządzić funkcjonalną łazienkę dla naszego malucha?

0
2846

Dzieci to nasz największy skarb, dlatego każdego dnia staramy się zrobić dla nich wszystko, aby były szczęśliwe. Bardzo ważne jest, aby czuły się bezpiecznie i komfortowo we własnym domu, dlatego też musimy pewne kwestie dostosować pod ich możliwości i potrzeby. Ukochanym miejscem dziecka jest jego własny pokój – królestwo urządzone po jego myśli, gdzie wszystko urządzone jest dla niego. Jednak co z innymi pomieszczeniami?

Łazienka to miejsce, w którym spędzamy sporo czasu każdego dnia, dbając o nasz wygląd i higienę. Istotne jest, aby dziecko uczyło się wraz z rodzicami wszelkich czynności pielęgnacyjnych, nabrało odpowiednich nawyków już od najmłodszych lat. Ciężko jest jednak urządzić osobną łazienkę dla dziecka, tym bardziej, że za kilka lat będzie mogło już korzystać ze wszystko tak, jak dorośli. W jaki sposób zorganizować jej przestrzeń dla naszego malucha?

Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu

  • Pierwszym krokiem powinno być usunięcie z zasięgu dziecka wszelkich środków czystości, które może wypić, wylać i sobie nimi zaszkodzić. Najlepiej umieścić je w szufladzie ze specjalnym zabezpieczeniem, dzięki któremu dziecko samodzielnie nie otworzy szafki. Jeśli dziecko jest już starsze, wyjaśnimy mu, że w tej szafce znajdują się niebezpieczne rzeczy, które mogą mu wyrządzić krzywdę.
  • Bardzo przydatne okazują się blokady drzwi, ponieważ większość naszych rzeczy możemy umieścić w szafkach, aby zniwelować ryzyko upadku jakiegoś przedmiotu z półki na nasze dziecko.
  • Zadbajmy o to, aby nasze meble posiadały zaokrąglone rogi i mało wystających elementów, na które dziecko może wpaść.
  • Jeśli chcemy mieć zamek w drzwiach od łazienki, zamontujmy taki, który da się otworzyć także od zewnątrz, unikniemy w ten sposób sytuacji, w której dziecko mogłoby samo zamknąć się w pomieszczeniu.
  • Ważne informacje, zakazy lub wskazówki możemy wyrażać za pomocą różnych, kolorowych naklejek, dzięki czemu dziecko będzie kojarzyło co jest dobre, a co złe lub jak poprawnie wykonać daną czynność.

Jak urządzić łazienkę dla dziecka?

Łazienka to teraz wspólna przestrzeń całej rodziny, musimy więc zadbać o to, by dziecko z przyjemnością i zadowoleniem mogło dbać o swoją higienę. Dlatego warto pomyśleć o ciekawym wystroju, który połączy funkcjonalność łazienki z zabawą. Jeśli chodzi o kolorystykę najlepiej zdecydować się na jasne, żywe kolory lub kolorowe wstawki. Nie możemy też przesadzić – łazienka nie powinna wyglądać jak plac zabaw, ponieważ będzie to rozpraszało nasze dzieci podczas wykonywania różnych czynności. Dziecko musi mieć własny wieszaczek, ręcznik, kubek ze szczoteczką czy gąbkę. Zadbajmy o to, aby każda z tych rzeczy wyróżniała się i sprawiała mu dużą radość. Na rynku dostępnych jest wiele wzorów – na przykład kolorowe wieszaczki z bajkowymi wizerunkami, które kupimy już za około 10 złotych za 2 sztuki. Ręczniki powinny być w dwóch rozmiarach – duży, kąpielowy oraz mały do rąk. Takie komplety możemy kupić za około 30 złotych, a dla dziecka posiadanie osobnych ręczników ma duże znaczenie.

Cenne akcesoria

Dodatkowo, by stworzyć jeszcze bardziej przytulną atmosferę możemy umieścić w łazience wspólne zdjęcia rodzinne lub te, które wybierze nasze dziecko. Dobrze, jeśli posiadałoby swoją własną półkę lub szufladę, w której trzyma kosmetyki, a także prywatne rzeczy, które są dla niego ważne – na przykład pamiątki, rysunki, czy ukochane zabawki.  W tym samym miejscu powinny także znajdować się zabawki do kąpieli – można wykorzystać do tego duży kosz wiklinowy, przeznaczony tylko na rzeczy malucha.

Ważną rolę odgrywa także oświetlenie, nie może być za ostre, jeśli chcemy stworzyć z naszej łazienki przytulny kącik. Dobrym rozwiązaniem będzie delikatne światło, które nie razi w oczy naszego dziecka, pozwala na zabawę lub czytanie podczas kąpieli i podkreśla wystrój naszej łazienki.

Wielki świat dla małych ludzi

W pewnym momencie dochodzi do sytuacji, w której maluch zaczyna samodzielnie korzystać z umywalki lub toalety i tu zaczynają się schody. Dziecko zwyczajnie nie sięga tak wysoko, przez co denerwuje się, że nie może samodzielnie dbać o swoją higienę. Tutaj w miarę naszych możliwości mamy dwa wyjścia:

  • Kupujemy naszym pociechom specjalną małą umywalkę oraz ubikację, dzięki którym bez problemu dbają o swoją higienę. Minusem jest jednak cena takiego przedsięwzięcia, ponieważ za taki sprzęt zapłacimy przynajmniej około 1000 złotych. Po drugie mało kto posiada na tyle dużo wolnej przestrzeni, aby móc pozwolić sobie na takie rozwiązanie.
  • Wybieramy specjalną nakładkę na toaletę, która zmniejsza otwór, najlepiej jakby posiadała uchwyty po bokach, które pomogą zachować dziecku równowagę. Dodatkowo kupujemy podest, wykonany z solidnego materiału oraz z powierzchnią antypoślizgową. Dziecko wchodząc na niego nie ma problemu z sięgnięciem do umywalki czy samodzielnym wejściem na toaletę. Koszty nakładki i podestu zamkną się w 50 złotych, a obie strony są zadowolone.

Podczas gdy dziecko korzysta z łazienki, zadbajmy o odpowiednią temperaturę wody. Te proste rozwiązania spowodują, że codzienna higiena naszego malucha stanie się dla niego prawdziwą przyjemnością.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here