Chcesz urządzić garderobę? Koniecznie przeczytaj!

0
2866

Garderoba to pomieszczenie, o którym marzy wiele kobiet. Podziwiamy je w domach gwiazd i w filmach, ale coraz częściej można je spotkać w domach i mieszkaniach. Jedne są przestronne, inne – trochę mniejsze. Wszystko zależy od możliwości urządzającego. Dziś przedstawimy Wam kilka porad na temat urządzania garderoby we własnym lokum.

Dzięki domowej garderobie utrzymasz porządek. Urania, buty i dodatki będą odtąd miały swoje wyznaczone miejsce, a Ty – więcej czasu podczas porannego szykowania się do pracy. Jeśli wszystko dobrze zorganizujesz, to zaoszczędzisz kilka cennych minut na poszukiwanie odpowiedniego stroju. Odpowiednie rozplanowanie sprawi, że domowa garderoba będzie bardzo funkcjonalna, a wybór odpowiednich mebli – że stanie się przestronna, nawet jeśli pokój przeznaczony na nią nie jest zbyt wielki.

Wybór miejsca

Pomieszczenie powinno posiadać kształt kwadratu. Wówczas garderoba będzie idealna. Zbyt wąskie pomieszczenie nie spełni dobrze swojej roli, choć odpowiednia aranżacja wnętrza powinna rozwiązać ten problem. Im większa będzie Twoja garderoba, tym będzie Ci wygodniej, i będziesz mógł pozwolić sobie na jej swobodną dekorację – lustra, lampy, toaletka, fotel itp. Jeśli urządzasz garderobę w dużym domu o wielu pokojach to pamiętaj, by wybrać na jej miejsce pomieszczenie w pobliżu sypialni lub łazienki. Jeśli Twoja garderoba ma służyć całej rodzinie, to każdy z domowników musi mieć do niej swobodny dostęp – zrezygnuj więc z pokojów przechodnich. Dobrze też sprawdzić, zwłaszcza w przypadku starego budownictwa, czy w wybranym przez Ciebie pomieszczeniu nie gromadzi się wilgoć.

Urządzaj z głową

Dobrze rozplanowana garderoba powinna posiadać dużo półek, szafek, szuflad i drążków do powieszenia ubrań na wieszakach. Im więcej – tym lepiej, zwłaszcza jeśli urządzamy garderobę dla całej rodziny. Oczywiście nie należy przesadzić z zabudową – musimy znaleźć złoty środek i sprawić, by garderoba była jednocześnie pojemna i przestronna. To wcale nie takie proste zadanie, zwłaszcza jeśli mamy w domu amatora butów, sukienek czy kurtek. 

Wygodnym rozwiązaniem jest stworzenie półek tuż nad sufitem na rzadziej używane ubrania czy przedmioty, takie jak walizki, torby czy kosmetyczki. Pamiętajcie jednak, by zapewnić sobie i swojej rodzinie swobodny dostęp do nich. W tym celu dobrze jest włączyć do niezbędnego wyposażenia garderoby drabiny aluminiowe. Taka drabina przyda się zwłaszcza jeśli mamy do czynienia ze starą kamienicą lub po prostu z wysokimi sufitami. Wysoko umiejscowione półki będą też dobrym rozwiązaniem na zamianę odzieży letniej na zimową i na odwrót.

Szacuje się że koszule, żakiety czy bluzki zajmują około 100 cm, a ubrania dłuższe, takie jak sukienki czy płaszcze – około 150 – 200 cm. Musimy mieć to na uwadze planując umiejscowienie drążków. Półki na poskładane ubrania powinny być rozstawione co około 30 – 40 cm, dzięki czemu utrzymanie porządku będzie proste. 

Działaj!

Własna garderoba to marzenie wielu ludzi. Mało kto wie, że to marzenie jest łatwe do spełnienia i wcale nie wymaga ogromnych nakładów finansowych. Nie musicie być także posiadaczami ogromnych domów czy mieszkań, by cieszyć się swoją garderobą – czasem lepiej jest zagospodarować jedno pomieszczenie i zrobić z niego mały „składzik”, zachowując przy tym przestronność całego lokum niż „zagracać” małe pokoje zbędnymi meblami.

Artykuł przygotowany przez firmę ALVE.pl, zajmującą się sprzedażą drabin aluminiowych dla domu i dla profesjonalistów.

[Głosów:4    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here