Chcesz wynająć mieszkanie? Rozważ wszelkie potencjalne problemy, które mogą wyniknąć w czasie najmu.
Granica prywatności
Jaki jest podstawowy problem jeśli chodzi o wynajem mieszkania? Kontakt z właścicielami. Dlaczego? Niestety, wiele osób, wynajmujących mieszkania chce mieć absolutną kontrolę nad lokatorami. Dlatego warto na początku ustalić granice prywatności i wzajemnie obowiązujące zasady. Jeśli na przykład właściciel zapowiada, że chce od czas do czas nas odwiedzić – ma do tego prawo. Nie może jednak samodzielnie otworzyć sobie drzwi i „wtargnąć” na teren mieszkania. Nie zgadzajmy się na najem na takich warunkach. Drugą kwestią jest obecność naszych gości w mieszkaniu. Oczywiście, właściciel może wyraźnie zakazać nam podnajmu – takie jest jego prawo. Nie może natomiast zabronić nam przyjmowania gości, a nawet przenocowania kogoś.
Sprawdź również: Czy wynajmujący może wejść do mieszkania?
Podczas rozmowy przed podpisaniem umowy często padają pytania – o palenie, o głośne imprezy, o posiadanie zwierząt. Warto te wszystkie kwestie przegadać, uzgodnić z właścicielem. Jeśli jednak mamy poczucie, że zadawane pytania za bardzo ingerują w nasze życie – zastanówmy się, czy na pewno chcemy wynająć mieszkanie od danej osoby.
Umowa – tylko na piśmie
Prawo nie zmusza najemcy i wynajmującego do zawarcia pisemnej umowy najmu. Dla własnego bezpieczeństwa nie zgadzajmy się jednak na to, aby dogadać się z właścicielem wyłącznie ustnie. Umowa najmu ma charakter dowodu odnośnie zawartych w niej postanowień i w przypadku sporu będzie mieć rozstrzygające znaczenie. Jeśli na przykład właściciel wypowie nam umowę i nie będzie chciał dotrzymać okresu jej wypowiedzenia, w przypadku uzgodnień niezawartych na piśmie możemy mieć problem, aby się bronić.
Nie wynajmuj „kota w worku”
Podstawową zasadą odnośnie najmu mieszkania jest wcześniejsze zobaczenie apartamentu. Nie dajmy się zwieść zdjęciom na portalach, na grupach w mediach społecznościowych – wybierzmy się do mieszkania, zobaczmy jak jest wyposażone, a przede wszystkim, podpisując umowę, zwróćmy uwagę na to, jakie elementy tego wyposażenia są w umowie wymienione. Dzięki temu nie narazimy się na oskarżenia o brakujący sprzęt w momencie zdawania mieszkania. Mieszkanie warto nie tylko obejrzeć, ale i sprawdzić czy działa na przykład kuchenka, czy okna są szczelne, czy nie ma wad, które z łatwością możemy zauważyć.
Sprawdź, czy właściciel naprawdę nim jest
Przed podpisaniem umowy warto też zweryfikować kwestie prawne dotyczące mieszkania. Podstawową kwestią jest zajrzenie w księgi wieczyste i ustalenie czy rzeczywiście osoba podająca się za właściciela mieszkania nim jest. W księgach wieczystych, które są jawne (a zatem każdy może mieć do nich wgląd) znajdziemy informację o stanie prawnym mieszkania, o tym, do kogo ono należy. Koniecznie powinniśmy zweryfikować wynajmującego szczególnie, jeśli nie działamy przez agencją pośredniczącą w wynajmowaniu nieruchomości.
Zapytaj o zmiany w mieszkaniu
Każdy chce nadać mieszkaniu indywidualny charakter. Czasem wiąże się to z koniecznością przemalowania ścian,wbicia kilku gwoździ. Dobrze jest zapytać właściciela o jego stosunek do takich czynności. Niektórzy nie są skłonni zgadzać się na taką ingerencję w lokal. Bywa też tak, że chcemy wymienić jakiś mebel, który jest w złym stanie – to też musimy ustalić. Może właściciel zgodzi się na wyrzucenie tapczanu, który nam się nie podoba w zamian za pozostawienie w mieszkaniu nowego mebla, albo po prostu wymieni przedmiot na nowy?
Szukając nieruchomości warto zerknąć na stronę sonarhome.pl. Portal pośredniczy w procesach sprzedaży i kupna nieruchomości, z łatwością można się dzięki niemu zorientować w rynku mieszkaniowym, a taka wiedza przyda się każdemu najemcy. Znając cenę mieszkania w danej okolicy będziemy w stanie policzyć czy na pewno wynajem danej nieruchomości jeszcze nam się opłaca.
Przeczytaj również: Jak kupić mieszkanie na wynajem?