Malowanie dachu jest skutecznym sposobem na jego odświeżenie. W prosty sposób możemy odnowić nasze pokrycia z blachy. Najlepszym sposobem jest zlecenie prac firmie. Wtedy mamy gwarancję, że malowanie przebiegnie prawidłowo, a dach będzie odpowiednio zabezpieczony. Mimo wszystko warto wiedzieć, jak powinny przebiegać prace.

Odnawianie dachów

Każdy dach, a w szczególności ten, który jest pokryty blachą ocynkowaną, wymaga cyklicznego odnawiania co pewien czas. Niestety, ale blacha rdzewieje na skutek działania czynników atmosferycznych. Efektem jest łuszczenie się starej warstwy farby, a następnie jej odpryskiwanie. Nie da się ukryć, że zarówno dach, jak i cały dom, zaczynają wyglądać nieestetycznie.

Na szczęście problem nie jest bardzo poważny. Nie musimy decydować się wtedy na nowe pokrycia dachowe. Jeśli nasz dach nadal jest szczelny, nie ma korozji materiału na wylot, nie przecieka, wystarczy jego pomalowanie. Musi być jednak ono przeprowadzone solidnie i profesjonalnie.

dach przygotowany do odnawiania

Malowanie samodzielne czy z firmą?

Tutaj pojawia się pierwszy dylemat – czy decydować się na samodzielne malowanie dachu, czy jednak zdać się na profesjonalną firmę. Zdecydowanie lepszym wyborem będzie wynajem fachowców. Firmy posiadają alpinistyczny sprzęt, dzięki czemu łatwo jest poruszać się pracownikom po stromych powierzchniach dachów.

Co więcej, dysponują specjalistycznym sprzętem, który umożliwia umycie dachu pod wysokim ciśnieniem oraz skuteczne preparaty do oczyszczenia, zagruntowania, pomalowania, a następnie zaimpregnowania.

Koszty malowania

Konieczne będzie wzięcie pod uwagę kosztów, które wiążą się z zamówieniem usługi. Będą się one różnić w zależności od regionu naszego kraju czy wielkości dachu, kąta nachylenia połaci, wysokości budynku czy wielu innych dodatkowych czynników. Profesjonalne malowanie dachów na śląsku może być nieco tańsze niż np. w Warszawie jednak nie jest to reguła. Wyceny są jednak przeważnie darmowe, dlatego warto wybrać profesjonalną firmę i zapytać o cenę. Będzie to oczywiście droższe rozwiązanie niż malowanie dachu na własną rękę, jednak ma sporo zalet.

Malowanie dachu przez firmę

Jeśli decydujemy się na wynajęcie firmy, oszczędzamy przede wszystkim mnóstwo czasu i wysiłku. Co więcej, praca na wysokości z pewnością nie należy do bezpiecznych. Jeśli nie mamy odpowiednich zabezpieczeń, narażamy się na kontuzje. Warto się zastanowić, czy jest to dla nas odpowiednie zadanie i czy jesteśmy w stanie wykonać je dobrze. Źle wykonana praca może nas kosztować znacznie więcej.

Odpowiednie przygotowanie podłoża

Zanim przystąpimy do malowania dachu, musimy odpowiednio przygotować podłoże. Usuwamy starą, luźną farbę oraz z ogromną starannością oczyszczamy ogniska rdzy. Wykonujemy to ręcznie za pomocą drucianej szczotki. Pozostałości, których nie będziemy w stanie usunąć szczotką, musimy zeszlifować, a następnie doczyścić papierem ściernym. Powierzchnia blachy musi być gładka.

Umycie dachu

Jeśli mamy za sobą szlifowanie dachu, konieczne jest jego odpylenie, odtłuszczenie, a następnie dokładne umycie. Najlepiej będzie, jeśli posiadamy urządzenie, które pozwoli na umycie dachu pod wysokim ciśnieniem. Idealnie sprawdza się myjka ciśnieniowa. Jeśli nie posiadamy tego rodzaju sprzętu, niestety musimy myć dach za pomocą szczotki czy gąbki.

Niezalecane jest dolewanie wody do stosowanych w naszym gospodarstwie domowym detergentów, np. płyn do mycia naczyń. Mogą one zawierać substancje, które negatywnie wpływają na przyczepność podkładu pod farbę do podłoża.

Zabezpieczenie przed rdzą

Konieczne jest malowanie pokryć dachowych podkładem antykorozyjnym. Musi być on dopasowany do konkretnego rodzaju pokrycia. Obecnie sporą popularnością cieszą się podkłady wodorozcieńczalne na bazie żywicy akrylowej z pasywatorami rdzy. Są przezroczyste, dlatego łatwo zlokalizować niedociągnięcia.

Pasywatory

Pasywatory to preparaty, które cechują się bardzo silnym działaniem. Zabezpieczają stal przez rdzeniewieniem, poprzez jej wiązanie w trwałą, sztywną powłokę, która przylega ściśle do skorodowanej powierzchni. Pasywną powłokę tworzą tlenki żelaza o podobnym składzie jak w przypadku oksydacji.

Musimy pamiętać, by do odtłuszczania zardzewiałych powierzchni stosować rozpuszczalniki organiczne. Nałożenie podkładu w dwóch warstwach lub nawet trzech, zwiększa skuteczność, a jednocześnie daje gwarancję trwałości.

Podkład antykorozyjny

Podkład jest produktem wodorozcieńczalnym, dlatego możemy go nanosić nawet w przypadku pokryć, które nie są do końca suche. Dach może być nawet zawilgocony. Malowanie przeprowadzamy w temperaturach umiarkowanych. Dachy nie powinny być zbyt mocno nagrzane przez promienie słoneczne.

pomalowany dach na domu jednorodzinnym

Malowanie latem

Jeśli decydujemy się na odnowienie pokryć latem, najlepszą porą jest wczesny ranek bądź wieczór. Rozcieńczalnik nie odparuje zbyt szybko, przez co zminimalizuje się ryzyko powstawania bąbelków. Niestety, ale ich pojawienie się nie wróży dobrze trwałości. Pęcherzyki pękają po pewnym czasie, a w ich miejscu powstają dziurki w ochronnej powłoce.

Zaleca się kilkakrotne krycie malowanych powierzchni podkładową warstwą. Nakładamy dwie lub trzy warstwy podkładu, przez co zwiększa się szczelność i skuteczność zabezpieczenia przed korozją.

Jak wybrać farbę?

Do malowania dachu wybieramy wyroby, które są odpowiednie dla zastosowanego wcześniej podkładu. Zaleca się nawet kilkakrotne malowanie powierzchni. Minimum to dwie warstwy farby wierzchniej. Aby skutecznie pomalować dach niezbędny jest odpowiedni sprzęt.

Farby na dach ocynk Lowicyn

Prace wykonujemy we właściwych odstępach czasowych, aby nie uszkodzić wcześniej naniesionych powłok. Zwracamy uwagę na to, czy farba ma odpowiednią elastyczność oraz czy jest odporna na działanie warunków atmosferycznych i promieniowanie UV.

Nakładanie farby

Farbę możemy nanosić za pomocą pędzla malarskiego lub wałka z rączką. Najbardziej efektywne jest jednak nanoszenie farby przy pomocy specjalnych urządzeń natryskowych. Warstwy są cieńsze, a wydajność farby większa.

Jak widać, malowanie dachu jest dość mocno obciążającym zajęciem. Jeśli nie wiemy, jak zrobić to prawidłowo, warto zdać się na specjalistów, aby mieć pewność, że prace zostały wykonane na najwyższym poziomie.

[Głosów:3    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here