Biokominki to najbardziej ekologiczne i eleganckie rozwiązanie dla nowoczesnego mieszkania. Jest bezpieczny, prawie nie wymaga dodatkowych kosztów i szczególnej opieki. Ale zanim ktoś zdecyduje się kupić taki produkt i spędzać czas w kontemplacji płomienia, musi pozna kilka faktów na ich temat. Profesjonalni projektanci nie zalecają umieszczania kominka eko pod telewizorem, choć wydaje się to logiczne.
Faktem jest, że kominek i telewizor są równie ważnymi obiektami w pomieszczeniu, które przyciągają uwagę i nie powinny być używane jednocześnie. Należy wykorzystywać miejsce przed bio kominkiem, aby prowadzić miłe rozmowy, czytać książki, relaksować się i medytować, coś, co jest najprzyjemniejsze we współczesnym życiu.
Czym jest bio kominek?
Bio kominek to generator ciepła, w którym łączone są strefy wytwarzania ciepła i proces technologiczny. Obszar roboczy jest ogrodzony portalem kominkowym z wbudowanymi palnikami. Ciepło wytwarzane jest w wyniku spalania biopaliw (alkoholu denaturowanego etanolem). Mówiąc prosto, można stwierdzić, że kominek eko jest ulepszonym modelem konwencjonalnego kominka, który, w przeciwieństwie do swoich poprzedników, nadaje się do umieszczenia w mieszkaniu, jest przyjazny dla środowiska i łatwy w użyciu. Oznacza to, że jeśli chce się mieć kominek w swoim mieszkaniu, to najwłaściwszym wyborem jest bio kominek.
Jak działa biokominek?
Koncepcja biokominka jest prosta, ale bardzo różna od tego, co wiadomo o kominku opalanym drewnem lub gazowym. Jako źródło płomienia kominek eko wykorzystuje bioetanol. Należy go wlać do palnika kominkowego, a następnie zapalić zapalniczką. Po kilku sekundach pojawi się przyjemny żółty płomień, a gdy temperatura wzrośnie, stanie się jeszcze bardziej zauważalny.
Kominek eko może się palić przez około 4-5 godzin i wyłączyć się natychmiast po wyczerpaniu paliwa. Jeśli ktoś chce kontynuować pracę kominka, musi ponownie wlać etanol do palnika, ale dopiero po ostygnięciu (około 5-15 minut). Jeśli płomień w bio kominku jest włączony i domownicy mają zamiar opuścić dom lub iść spać, można go wyłączyć, zamykając pokrywę. Gdy tylko płomień zostanie odcięty od dostępu do tlenu, kominek zostanie wyłączony.
Jak wybrać biokominek do wnętrza?
Najprostszym pytaniem dotyczącym wnętrza, na które trzeba sobie odpowiedzieć przed zakupem bio kominka, jest: czy pomieszczenie jest urządzone w stylu klasycznym czy nowoczesnym? Jeśli w pokoju znajduje się dużo klasycznych elementów, można wspierać ten trend za pomocą eleganckiego kominka eko dostosowanego właściwym designem.
Jeśli wnętrze nawiązuje do nowoczesnej przestrzeni, sytuacja jest uproszczona. Bio kominki wyglądają szczególnie dobrze w nowoczesnych, minimalistycznych i futurystycznych przestrzeniach, ale nadają się również do domów w stylu skandynawskim lub higge. Należy zwrócić uwagę na materiał i kolor elementów wykończeniowych bio kominka. Czy w pokoju znajdują się takie materiały? Czy zimna stal będzie w harmonii z ciepłymi miedzianymi okuciami, które są w obfitości w salonie? Odpowiadając na te pytania, wybór kominka eko stanie się łatwiejszy.
Czy potrzebny jest system wentylacji domowej, aby zainstalować bio kominek?
Ludzie często zastanawiają się, czy w mieszkaniu wymagana jest wentylacja, jeśli zainstalowany jest biokominek. W przeciwieństwie do kominków gazowych i pieców opalanych drewnem kominek eko nie wymaga żadnego systemu wentylacji. Powód jest dość prosty, bio kominek działa na etanolu, który jest bezpieczną substancją ekologiczną, a zatem nie wytwarza żadnych szkodliwych substancji podczas spalania.
Powietrze powinno jednak nadal wpływać do pomieszczenia, ponieważ, jak każdy inny ogień, płomień kominka zużywa pewną ilość tlenu, co oznacza, że trzeba to zrekompensować. Co to oznacza w praktyce? Oznacza to, że można albo uchylić okna, albo po prostu przewietrzyć pomieszczenie, zapewniając dopływ tlenu. Ale nie jest potrzebny specjalny komin lub wentylacja.
Źródło: https://kominki.ratur.com.pl/94-biokominki-