Chęć przeprowadzenia gruntownego remontu wnętrz pociąga za sobą konieczność odpowiedniego przygotowania ścian wewnętrznych. Malowanie może nie wystarczyć, aby skutecznie odnowić ich powierzchnię. Jeśli znajdują się na niej znaczne ubytki, pęknięcia i uszkodzenia, niezbędna będzie całkowita renowacja ścian, obejmująca takie czynności jak szpachlowanie i wyrównywanie. Jak można zrobić to szybko i fachowo, aby móc przystąpić do malowania?
Szpachlowanie ścian jednym z etapów przygotowania do malowania
Malowanie jest właściwie ostatnim etapem remontu wnętrz i odnawiania ścian. Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się je robić osobiście, czy zlecimy to fachowcom, estetyczne i gładkie pokrycie farbą nie będzie możliwe, jeśli malowana powierzchnia nie zostanie odpowiednio przygotowana. Poniżej przedstawiamy kilka kroków, które znacznie ułatwią to zadanie:
- Usunięcie starej powłoki malarskiej – to konieczne zwłaszcza wtedy, gdy farba łuszczy się i odstaje od podłoża. Aby skutecznie się jej pozbyć, należy zwilżyć ścianę, a następnie zeskrobywać powłokę szpachelką. Można też wykorzystać w tym celu specjalne preparaty do usuwania farby. Fachowcy najczęściej korzystają ze szlifierki oscylacyjnej.
- Mycie ścian – po usunięciu starych warstw farby ze ścian bez wątpienia powierzchnie będą pełne osadów i tłustych zacieków. Dlatego ścianę trzeba umyć wodą z dodatkiem specjalnego mydła malarskiego, korzystając przy tym z miękkiej ściereczki. Radzimy, aby ściany myć od góry do dołu. W niektórych przypadkach konieczne może być też usunięcie ognisk pleśni i grzybów za pomocą środka grzybobójczego.
- Wyrównywanie i szpachlowanie ścian – dla uzyskania perfekcyjnej gładkości ścian należy zniwelować przed malowaniem wszelkie nierówności, rysy i spękania, a także uzupełnić ubytki. W tym celu korzystamy z masy szpachlowej, która wypełnia wgłębienia, i nakładamy ją na ścianę za pomocą szpachelki, wyrównując jednocześnie powierzchnię. Takie szpachlowanie ścian daje rewelacyjne efekty, ale wymaga wprawy i czasu. Po wyschnięciu szpachlę należy jeszcze oszlifować gruboziarnistym papierem ściernym, a następnie papierem drobnoziarnistym dla uzyskania idealnej gładkości. Finalnym etapem szpachlowania i szlifowania jest usunięcie pyłu i kurzu powstałych przy takich pracach.
- Gruntowanie ścian przed rozpoczęciem malowania – to ważny etap, dzięki któremu zwiększa się i wyrównuje przyczepność farby do podłoża. Tynki gipsowe, podobnie jak płyty gipsowo-kartonowe, wymagają gruntowania przed położeniem gładzi czy malowaniem.
- Malowanie ścian – kiedy preparat gruntujący lub farba podkładowa wyschną, możemy przystąpić do malowania. Należy pamiętać, że w pomieszczeniach nie powinno być ani za ciepło, ani zbyt chłodno. Najlepiej, aby temperatura mieściła się w przedziale 10-28 stopni Celsjusza, a wilgotność powietrza nie przekraczała 80 proc.
Niejednokrotnie samo szpachlowanie ścian okazuje się niewystarczające do uzyskania ich doskonałej gładkości. Wówczas potrzebne jest położenie gładzi gipsowej i jej oszlifowanie – dopiero wtedy da się osiągnąć pożądany efekt dzięki malowaniu ścian. Fachowcy w tym celu wykorzystują odpowiednie narzędzia służące do wykonania tzw. gipsówki.
Samodzielnie czy zlecić fachowcom – szpachlowanie i malowanie ścian w praktyce
Jeśli liczba koniecznych do wykonania prac nas przeraża, nie mamy czasu i odpowiednich umiejętności do szpachlowania i malowania ścian – być może lepiej będzie znaleźć fachowców, którzy zrobią to wszystko za nas. W takiej sytuacji największym problemem staje się znalezienie odpowiedniej ekipy, ale w internecie bez trudu znajdziemy miejsca takie jak serwis Fixly.pl, gdzie można dodać zapytanie o poszukiwaniu profesjonalistów do wykonania remontu, dzięki czemu zainteresowani wykonaniem usługi we wskazanym terminie zgłoszą się bezpośrednio do nas.
Jak wygląda profesjonalne malowanie ścian?
Pędzlem czy wałkiem? Farbą lateksową czy może akrylową? Malowanie ścian to czynność nie tak prosta, jak z pozoru mogłoby się wydawać. Wiemy już, że wymaga konkretnego przygotowania powierzchni do malowania, ale co dalej?
Kolejny krok to zadbanie o odpowiednie warunki termiczne i wilgotnościowe, a także wybór odpowiedniej farby i narzędzi malarskich. Jeśli szukamy przyrządu odpowiedniego do malowania dużych i płaskich powierzchni, najlepiej sprawdzi się tutaj wałek, gdyż łatwo i szybko można nim pokryć ściany. W przypadku pomieszczeń wysokich przyda się wałek z teleskopem. Do wykonania precyzyjnych czynności malarskich powinniśmy mieć też mały pędzel płaski i pędzel kątowy. Przydatnym dodatkiem okazuje się kuweta lub wiadro z kratką do odsączania nadmiaru farby. Z kolei do zabezpieczenia podłóg i mebli czy framug okien i drzwi wykorzystać powinniśmy folię malarską oraz taśmę malarską.
Najpierw pomalować powinniśmy sufity – od okna do wnętrza pokoju, następnie przestrzeń tuż pod sufitem, ograniczoną taśmą malarską. Po wykonaniu prac, które wymagają precyzji przy malowaniu, można chwycić wałek i malować duże powierzchnie.