Elewacja dodaje kolejną warstwę ochronną do konstrukcji domu i wykonuje się ją przez przymocowanie małych paneli do ścian budynku. Panele te mogą być wykonane z różnych materiałów, zarówno naturalnych, jak i sztucznie wykonanych. Jeśli chodzi o zastosowany materiał w niemal każdym kraju istnieją pewne surowe zasady, co do tego, jakie materiały można stosować.
Mimo tego, tak jak wspomniano powyżej – mogą być wykonane z materiałów takich jak:
- metal
- cegła
- kamień
- łupek
- polistyren
- wiele innych
Materiały, z których wykonana jest elewacja, mogą być naturalnie lub sztucznie wykonane, co wpłynie na ich ostateczną cenę, trwałość i estetykę ścian. Jednym z najpopularniejszych w ostatnich czasach rozwiązań jest łupek elewacyjny który pod każdym z wyżej wymienionych względów zdaje się górować nad innymi, oferując bardzo atrakcyjny stosunek ceny do jakości.
Zalety stosowania łupka elewacyjnego
Oprócz tego, że ściany wyglądają oszałamiająco i tworzą „jedyne w swoim rodzaju” budynki, istnieje jeszcze kilka innych korzyści wynikających z zastosowania łupków jako elewację. Pierwszą z nich jest izolacja cieplna, a mówiąc dokładniej: zdolność do izolowania i wychwytywania ciepła przez łupek elewacyjny. Oznacza to, że to może okazać się bardzo przydatne zarówno latem, jak i zimą, ponieważ pozwala zachować ciepło i niskie temperatury, a tym samym mniejsze zużycie energii elektrycznej.
Czym jeszcze może Cię zaskoczyć?
Kolejną ważną cechą, jaką niesie wraz ze swoją obecnością łupek jest jego wodoszczelność, dlatego właśnie tak bardzo idealnie nadaje się do zastosowania na zewnątrz domu. Sprawia to również, że konserwacja jest bardzo łatwa, ponieważ można po prostu spryskać go wężem, aby usunąć wszelkie zabrudzenia lub plamy. Łupek elewacyjny dostępny u dobrych producentów, takich jak lupekdachowy.com jest dodatkowo mocno odporny na promieniowanie UV. Powłoka odbija światło UV, co oznacza, że bez względu na to, jak długo jest wystawiony na działanie promieni słonecznych, jego kolor pozostanie taki sam!
Na koniec jeszcze jedna zaleta, jaką jest izolacja dźwiękowa: ze względu na swoją gęstość, elewacje łupkowe tłumią odgłosy zewnętrznego świata. Podobnie dźwięki wewnętrzne nie uciekają w świat zewnętrzny, co pomaga chronić prywatność. Ostatecznym argumentem za ich wyborem jest to, że są naprawdę przyjazne dla środowiska, a to w dzisiejszych pro ekologicznych czasach na pewno ma spore znaczenie dla dużej liczby właścicieli domów planujących wykończyć w ten sposób swoją piękną posiadłość.