Jak szybko i łatwo porąbać drewno?

0
2262

Rąbanie drewna nie jest czynnością łatwą. Robiąc to ręcznie potrzebna jest bardzo dobra kondycja fizyczna, ponieważ taka praca to ogromny wysiłek. Na szczęście mamy dziś możliwość skorzystać z różnego rodzaju maszyn, które zdejmą z nas ten trud, czyniąc rąbanie bardzo łatwym i szybkim. Jakie to urządzenia? Sprawdźmy.

Łuparka elektryczna

Urządzenie, którego szukamy zwane jest łuparką. Odciąży nas ona całkowicie od konieczności uderzania siekierą w klocki drewniane. Jedynym wysiłkiem będzie wkładanie ich na platformę i zdejmowanie z niej już rozdrobionych kawałków. Z tym poradzi sobie prawie każdy, nawet osoba starsza. Dlatego też łuparka do drewna bardzo przydaje się nie tylko w każdym gospodarstwie rolnym, ale także domowym. Maszyny te mogą być wykonane na różne sposoby. Najpopularniejsza jest łuparka świdrowa, która działa na prąd elektryczny. Silnik obraca świdrem z dużą prędkością, a zadaniem operatora jest dostawianie do jego końcówki klocka drewnianego. Ostrze działa jak wiertło, nawlekając na siebie klocek i rozpoławiając go z łatwością. Istnieją też łuparki hydrauliczne bądź na sprężone powietrze, te są jednak bardziej popularne w zastosowaniach przemysłowych, a nie w gospodarstwach domowych bądź rolnych. Niemniej również tam możemy je zainstalować, mając taką potrzebę.

Łuparka do ciągnika

Jeszcze jedną opcją jest wykorzystanie napędu łuparki z traktora. Urządzenie nie posiada wtedy własnego silnika, ani żadnego rodzaju napędu, jest więc o wiele tańsze zarówno w produkcji oraz zakupie. Jest też prostsze w wykonaniu, co zapewnia bardzo wysoką bezawaryjność. Jak działa taka łuparka do drewna? Otóż podłącza się ją do wału odbioru mocy (WOM) traktora, tak jak każde inne urządzenie, na przykład kosiarkę czy snopowiązałkę. Ponieważ WOM może być napędzany gdy ciągnik stoi w miejscu, wystarczy z tyłu zamontować łuparkę i działać tak samo, jakby była ona napędzana dowolnym innym urządzeniem (np. silnikiem elektrycznym). Ważne jest podniesienie wolnych obrotów ciągnika, tak aby WOM obracał się z wystarczająco dużą prędkością. Dla bezpieczeństwa ktoś powinien siedzieć w kabinie, aby w razie zakleszczenia się klocka drewnianego szybko odłączyć maszynę od silnika.

Łuparka do drewna jest dziś rozwiązaniem tak powszechnym, że właściwie każdy kto ma do czynienia z dużą ilością drewna, powinien ją mieć. Głównym powodem jest to, że nie musimy już wtedy rąbać drewna siekierą, co jest bardzo męczące i wymaga dobrej kondycji. Łuparki natomiast może z powodzeniem obsłużyć nawet osoba starsza.

[Głosów:1    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here