Projekty domów jednorodzinnych z drewnianymi elewacjami – co warto o nich wiedzieć

0
791

Deski na elewacji marzą się wielu budującym, ale nie każdy dom jednorodzinny można trwale w ten sposób wykończyć z zewnątrz. Drewno jest fantastycznym, naturalnym materiałem konstrukcyjnym i wykończeniowym, ale potrafi być dość kapryśne i projekt domu musi uwzględniać jego właściwości, jeżeli fasady mają być z niego chociażby częściowo wykonane.

Zwłaszcza nowoczesne domy jednorodzinne często mają ściany zewnętrzne obłożone deskowaniem, co wspaniale przełamuje surowość i prostotę projektów. Musimy być jednak w pełni świadomi, że nałożenie nawet najbardziej zaawansowanych technologicznie lakierów i bejcy nie zabezpieczy go trwale na długi okres czasu. Trzeba się liczyć, że okresowo będziemy zmuszeni nakładać następne warstwy powłoki ochronnej, jeżeli chcemy by ciągle wyglądało tak samo, bez śladów zużycia i zniszczenia poprzez warunki atmosferyczne. Rozwiązaniem jest wykonanie fasady domu jednorodzinnego z twardego drewna egzotycznego, któremu pozwolimy się naturalnie starzeć, ale nie wszystkim inwestorom przypadnie ono zapewne do gustu.

projekty domów jednorodzinnych

Są na rynku dostępne projekty domów jednorodzinnych, które bardziej niż inne nadają się do realizacji z drewnianą fasadą. Na jej trwałość dodatnio wpłynie więc osłonięcie ściany zewnętrznej przez wystający szeroki okap dachu, a także zabezpieczenie cokołu innym materiałem, albo wykonanie szerokiej opaski żwirowej, żeby podczas deszczu odbijające się krople nie moczyły dolnej części elewacji. Paradoksalnie szybciej starzeją się i łuszczą wszystkie powłoki ochronne od strony południowej, bo to właśnie promieniowanie UV jest ich największym wrogiem, Dlatego też deski dłużej zachowują lepszy wygląd na elewacji  północnej. Pamiętajmy o tym, jeżeli realizujemy projekt domu jednorodzinnego z połączeniem różnych materiałów wykończeniowych z zewnątrz.

Nie zawsze jednak do naszej koncepcji domu będzie pasować stromy dach z dużymi okapami. Jeżeli gustujemy w eleganckich, pudełkowatych formach ograniczonych z góry jedynie attyką, to pole do popisu będzie tutaj w kwestii prawidłowego rozwiązania jej szczegółów. Nie mamy w Polsce w użyciu szczegółowych norm w tym zakresie, ale już na przykład w Niemczech zaleca się stosowanie bardziej wystających przed lico czapek blacharskich przy większej wysokości fasady. Ma to tę zaletę, że ściekająca z blachy woda nie pada bezpośrednio na deskowanie.

dom

Jak zwykle najbardziej odpowiednim rozwiązaniem może okazać się kompromis, skutkujący uzyskaniem odpowiedniego efektu wizualnego połączonego z trwałością i minimalizowaniem prac koniecznych w przyszłości do utrzymania fasady w odpowiednim stanie. Zapewni to wykonanie na naszym domu jednorodzinnym elewacji drewnianej jedynie na części ścian zewnętrznych, najlepiej na płaszczyznach lekko osłoniętych i dostosowanie detali projektu w sposób zapewniający dodatkową ochronę drewna przed wpływem czynników atmosferycznych. W połączeniu z zabezpieczeniem jego powierzchni odpowiednimi środkami sprawi to, że będzie nas cieszyć przed długie lata i nie będzie konieczne częste uzupełnianie powłoki ochronnej.

[Głosów:2    Średnia:4.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here