Kompresory do pracy cichej – czyli sprężarki wyciszane

0
751

Każdy, kto korzystał z pomocy kompresorów do sprężania powietrza, zdaje sobie sprawę, jak dużo hałasów potrafią one emitować. Stanowi to utrudnienie zarówno podczas pracy we własnym garażu, jak i w czasie wykonywania specjalistycznych zadań na przykład w salonach serwisowych lub zakładach przemysłowych. By obniżyć dyskomfort powodowany przez urządzenia, powstała specjalna kategoria sprężarek – nazywane kompresorami wyciszanymi. Poniżej opowiemy o nich nieco więcej – podpowiemy kiedy warto zaopatrzyć się w kompresory wyciszane oraz do jakiego typu pracy są one przeznaczone.

Kompresory wyciszane – w telegraficznym skrócie

Sprężarki wyciszane to najczęściej urządzenia, w których pracy wykorzystano mechanizm tłokowy. Gwarantuje on mniejszą emisję dźwięków niż standardowe sprężarki. Z tego powodu są wykorzystywane przez tych odbiorców, którym zależy na możliwości obniżenia hałasu w miejscu pracy. Są to zarówno prywatni majsterkowicze, pragnący korzystać ze sprężarki w swoim ogrodzie lub warsztacie, jak i przedsiębiorcy. W wielu miejscach, obniżenie emisji hałasu jest związane z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy.

Zastosowanie zaawansowanej technologii wyciszającej pozwala na komfortową pracę nawet przy pełnym obciążeniu kompresora. Jest to przede wszystkim dodatkowa pokrywa dźwiękochłonna, która wygłusza powstający hałas. W rezultacie jest on poniżej poziomu 70 dB. Ponadto, kompresory wyciszane są urządzeniami z poziomymi zbiornikami, co pozwoliło zmniejszyć ich wysokość. Ułatwia to ich przechowywanie i transport, mieszczą się w pomieszczeniach o niedużej powierzchni.

Wiele kompresorów wyciszanych wyróżnia się przy tym prostym użytkowaniem – najważniejsze elementy użytkowe (np. spust kondensatu) są łatwo dostępne. Są to urządzenia łatwe w użytkowaniu, pozwalające na szybkie i  sprawne wykonanie różnych specjalistycznych czynności: serwisowych, naprawczych, konserwacyjnych i innych.

Sprężarki tłokowe wyciszane – kilka porad przed zakupem

Sprężarki wyciszane to urządzenia stosunkowo nieduże, porównując do większości sprężarek. Najczęściej, ich waga mieści się przedziale 200-300 kg, a rozmiary typowej sprężarki to: 1600-2000 mm. szer., 600-800 mm. gł., 1300-1600 mm. wysokości.

Kompresory wyciszane pracują pod ciśnieniem 10-15 barów, co pozwala na wykonanie różnych, mniej i bardziej zaawansowanych prac. Pojemność zbiornika dostępnych modeli wynosi od ok. 250 do nawet 500 lub więcej litrów. W zależności od modelu różna może być też wydajność ssania oraz wydajność wyjściowa – najczęściej wynosi ona kolejno: 580 i 470 l. na minutę, lub 660 i 520 l. na minutę.

Warto też zwrócić uwagę na prędkość obrotową, istotną z perspektywy zapotrzebowania na powietrze w trakcie codziennego korzystania ze sprężarki. Prędkość obrotowa mieści się najczęściej w przedziale 915 do 1025 1-min.

Na koniec warto podkreślić, że niemal wszystkie dostępne sprężarki wyciszające gwarantują pracę na niskim poziomie – zaledwie 69 dB.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here