Podłoga z desek drewnianych. Jakie będą najlepsze?

0
2347

Podłogi drewniane, przede wszystkim te wykonane z desek z litego drewna, są nie tylko piękne, ale również bardzo trwałe i prezentują się efektownie we wszystkich typach wnętrz. Jeżeli również myślisz o tym, aby wykorzystać je w swoim domu, sprawdź razem z nami, jaki deski drewniane będą najlepszym zakupem.

W sprzedaży znaleźć można deski podłogowe z litego drewna w różnych wymiarach. Zwykle mają one długość od 30 centymetrów do nawet 2,5 metra, szerokość od 7 do 18 centymetrów, ich grubość to z kolei od 15 do 20 milimetrów. W przypadku desek z drewna egzotycznego grubość wynosi zwykle 15 milimetrów, dla drewna krajowego grubość jest nieco większa. Większość producentów oferuje również deski o różnych długościach, dlatego też można ułożyć je na tak zwaną okrętówkę – wtedy w jednej linii stosuje się deski o różnej długości.

Jakie gatunki drewna warto wybrać?

Przede wszystkim warto zdecydować się na twarde drewna, zwłaszcza wtedy, gdy podłoga z desek drewnianych ma być ułożona w salonie, pokoju dziecięcym czy na korytarzu, czyli w miejscach intensywnie użytkowanych. Do wyboru są zarówno gatunki drewna rodzimego, jak i egzotycznego.

Wśród twardych gatunków drewna rodzimego znajdują się między innymi dąb, modrzew, jesion, również akacja czy jawor. Miękkie to z kolei świerk, sosna, jodła, które są jednak znacznie tańsze. W kategorii drewna egzotycznego na uwagę zasługują merbau, iroko, teak, palisander, jatoba czy lapacho. Nie tylko są bardzo odporne na ścieranie, zarysowania i uszkodzenia, to jeszcze dodatkowo dzięki wysokiej zawartości naturalnych olejów zachowują odporność na wilgoć, dlatego są idealne do łazienki czy kuchni.

Deski surowe czy fabrycznie wykończone?

Przy doborze desek na podłogi należy podjąć decyzję, czy mają być one surowe czy też fabrycznie wykończone. Deski surowe wymagają po ułożeniu wycyklinowania i wykończenia, na przykład olejowania lub lakierowania. dlatego mogą być one użytkowane dopiero po dłuższym czasie.

Natomiast deski fabrycznie wykończone są sprzedawane od razu jako lakierowane lub lakierowane, można wobec tego użytkować je od razu po ułożeniu. Plusem jest także skuteczniejsze lakierowanie, zwykle przez siedem warstw lakieru utwardzanego promieniowaniami UV, a także trzykrotne olejowanie, dlatego też fabrycznie wykończone deski są trwalsze.

Gdzie kupić deski drewniane?

Aktualnie deski drewniane można kupić w wielu rożnych firmach zajmujących się sprzedażą materiałów tego rodzaju. Warto odwiedzić sklep osobiście, gdzie na miejscu będzie można zapoznać się z różnymi deskami i zobaczyć, jak wyglądają one w naturalnym świetle, ponieważ zakupienie ich w sklepie internetowym nie zawsze pozwala na dobranie ich idealnie pod kątem kolorystyki i faktury.

Podstawą pełnego zadowolenia z podłogi drewnianej jest jej profesjonalny montaż. Jeżeli szukasz fachowców w zakresie usług parkieciarskich w Warszawie, wybierz firmę Parkiety dla Ciebie, która ma ponad 15-letnie doświadczenie w ich świadczeniu.

Materiał promocyjny.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here