Czym jest kamień dekoracyjny i gdzie może znaleźć swoje zastosowanie?

0
3396

Kamienie towarzyszą człowiekowi od zawsze. Początkowo wykorzystywane były do produkcji narzędzi. Szybko jednak zauważono, że niektóre z kamieni różnią się od innych swoją urodą. Część z nich szybko znalazła zastosowanie w biżuterii. Ale ludziom to nie wystarczało. Chcieli także mieszkać otoczeni pięknem zaklętym w skałach…

Kamień dekoracyjny w ogrodzie

Kamień to materiał wręcz stworzony do ozdabiania ogrodu. Co więcej, będzie on pełnił swoją rolę zarówno na początku swojej grodowej „kariery”, gdy będzie zachwycał swoimi kolorami i fakturą, jak i po wielu latach, gdy zacznie pokrywać się szlachetną patyną, a jego powierzchnię zasiedlą mchy i porosty.

W naszych, polskich warunkach coraz popularniejsze staje się wykorzystywanie w ogrodach pewnej skały, która łączy w sobie dwie cechy: wytrzymałość i piękno. Mowa tutaj oczywiście o serpentynicie antygorytowym. Jego walory wizualne (spora różnorodność kolorów i form) sprawiają, że znaleźć go można na wielu posesjach jako ozdobę chodników, różnego rodzaju alejek czy podjazdów. Znakomicie współgra także z wodą, dlatego też wielu ozdabia nim oczka i inne ogrodowe zbiorniki wodne. Warto także wspomnieć, że właśnie ten rodzaj kamienia świetnie sprawdza się jako element wypełniający w gabionach – zarówno tych w postaci ogrodzeń, jak i małej architektury ogrodowej.

Kamień dekoracyjny w domu

Kamień to jednak nie tylko znakomity pomysł na aranżację ogrodu. Równie dobrze czuje się on w naszych mieszkaniach, tworząc w nich niezwykle naturalną aurę (dosłownie i w przenośni). Kamień może być intrygującą alternatywą dla tradycyjnych tapet czy też dla malowania ścian. Ciekawym pomysłem jest wytyczanie stref mieszkalnych właśnie za pomocą elementów wykonanych z kamienia. Jednak jego najistotniejszą cechą jest fakt, iż potrafi się on dostosować praktycznie do każdego stylu aranżacji. Jako produkt na wskroś naturalny, podobnie zresztą jak na przykład drewno, nie ma z tym najmniejszych problemów.

Jeśli uroda serpentynitu antygorytowego – skały uważanej za jedną z najbardziej dekoracyjnych, jakie można znaleźć na terenie Polski – także na was robi wrażenie, koniecznie zajrzyjcie na stronę internetową firmy KOSD z Nasławic koło Wrocławia. To tam produkuje się kamień dekoracyjny, którym można ozdobić praktycznie każdy ogród.

Materiał zewnętrzny.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here