Płyta fundamentowa pod budowę domu

0
813

Planujesz budowę domu? Przerażają Cię dziwne nazwy używane przez ekipę budowlaną? Zastanawiasz się jakie rozwiązanie na położenie fundamentów będzie dla Ciebie najlepsze? Rozwiązań jest wiele, warto jednak wybrać to, które będzie najlepiej spełniało wymaganą funkcję. Jedną z pierwszych rzeczy, o której musimy zdecydować to czy nasz dom powstanie na tradycyjnym fundamencie czy na płycie fundamentowej.

Płyta fundamentowa jest to rodzaj fundamentu przekazujący obciążenie wynikające z obciążenia budynku na grunt. Dzięki dużo większej powierzchni nacisk wywierany na cm2 powierzchni jest dużo mniejszy.

Wykorzystuje się ją szczególnie chętnie w przypadku domów o skomplikowanych bryłach, przy trudnych warunkach gruntowych oraz jeżeli szczególnie ważna jest dla nas szybkość wykonania fundamentu, ponieważ czas wykonania płyty fundamentowej jest znacznie krótszy niż czas potrzebny na wykonanie tradycyjnych fundamentów. Płytę fundamentową stosuje się również, jeżeli wykonanie głębokich wykopów jest niemożliwe np. ze względu na przebieg rur. Dodatkową zaletą tego rozwiązania jest to, że płyta fundamentowa jest mniej podatna na osiadanie. Co ważne, wybierając to rozwiązanie zyskuje się nie tylko fundament ale również podłogę dla pierwszej kondygnacji budynku. To sprawia że nie musimy budować podłogi na gruncie jak leży zwykłych fundamentach.

Jak powstaje płyta fundamentowa?

Pierwszym etapem jest przygotowanie obszaru oraz rozłożenie elementów brzegowych stanowiących ramy naszego fundamentu.Następnie dochodzi do wyrównania, łączenia i uszczelniania kształtek styropianowych. Kolejnym etapem jest wyznaczenie punktów instalacji wodno- kanalizacyjnej oraz rozłożenie instalacji pod płytą. Pierwsza warstwą położoną na gruncie jest warstwą izolacyjna, dopiero na tej warstwie montuje się zbrojenie, które zalewa się betonem. Ostatnim etapem prac jest wyrównanie powierzchni płyty oraz pracę wykończeniowe. Aby dowiedzieć się więcej na temat budowy płyty fundamentowej warto zajrzeć na stronę https://parati.com.pl/, gdzie cały proces instalacji płyty jest prosto i przystępnie tłumaczony.

Ile kosztuje płyta fundamentowa?

Podczas rosnących cen materiałów budowlanych, koszty naszej budowy są dla nas szczególnie ważne. Położenie płyty fundamentowej może być rozwiązaniem droższym niż tradycyjne fundamenty, ale nie zapominajmy, że jest rozwiązaniem szybszym i posiadającym wiele zalet. Na korzyść tego rozwiązania wpływa również to, że stosując płytę fundamentową nie musimy wykonywać podłogi na gruncie. Dzięki temu rozwiązanie to może być bardziej korzystne finansowo. Koszty płyty fundamentowej zależą oczywiście od powierzchni na jakiej będziemy stosować to rozwiązanie. W zależności od powierzchni, cena płyty fundamentowej to ok 220-330 zł za m2. Cena ta nie obejmuje jednak materiału zasypowego oraz prac ziemnych.

Płyta fundamentowa jest rozwiązaniem nowoczesnym, posiadającym wiele zalet oraz nieznacznie droższym od zastosowania tradycyjnych fundamentów. Budując dom warto szukać rozwiązań, które posłużą nam na lata, ponieważ najważniejszy w domu jest fundament.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here