Ogrodzenia przestawne charakteryzują się dużą mobilnością i łatwością montażu. Ze względu na niską cenę są stosowane wszędzie tam, gdzie zabezpieczenie jest potrzebne szybko i na krótki czas. Mogą chronić zarówno przestrzeń, przedmioty, jak i ludzi.
Charakterystyka ogrodzeń tymczasowych
Zazwyczaj montowane są na placach budowy, aby zabezpieczyć teren oraz pracowników. Ich podstawową zaletą poza kwestią ekonomiczną, jest również duża uniwersalność. Są one wyjątkowo trwałe i proste zarówno w montażu, jak i demontażu. Natomiast dzięki niskiej wadze i gładkim krawędziom, są łatwe w przewożeniu oraz nie stanowią zagrożenia dla ludzi wokół. W zależności od przeznaczenia ogrodzenia tymczasowe mogą różnić się właściwościami oraz parametrami.
Kiedy warto zamontować ogrodzenia tymczasowe?
Producenci oferują zwykle kilka typów ogrodzeń tymczasowych. Są one dopasowane do konkretnych potrzeb. W przypadku konieczności zabezpieczenia terenu budowy najczęściej stosowane są ogrodzenia pełne o wysokość 2 metrów. Stosowanie ogrodzeń wokół placu budowy ma na celu ochronę mienia przed kradzieżą i zniszczeniem, ale również osoby postronne przed uszkodzeniem spowodowanym pracującymi maszynami oraz ewentualnymi przedmiotami – spadającymi lub o ostrych krawędziach. Podczas zabezpieczania imprez masowych najlepiej zastosować ogrodzenia zaporowe. Są odpowiednio stabilne i trwałe. W niektórych sytuacjach wystarczy zdecydować się na ogrodzenia ażurowe. Należy pamiętać jednak, że nie zasłaniają one otoczonej przestrzeni. Przęsła wykonane są z ocynkowanych elementów o wysokości poniżej 2 metrów. W sytuacjach wymagających szczególnych zabezpieczeń, takich jak manifestacje lub bardziej emocjonujące wydarzenia masowe, konieczne bywają ogrodzenia policyjne.
Zalety ogrodzeń tymczasowych
Najczęściej wymienianą zaletą ogrodzeń tymczasowych jest ich efektywność. Są tanie i wyjątkowo łatwe w transporcie oraz montażu. Ze względu na obowiązek zabezpieczenia placu budowy są stosowane bardzo często. Nie oznacza to jednak, że konieczne jest kupno tego rodzaju ogrodzenia. Równie popularną opcją jest wynajem ogrodzeń. Pozwala on na jednorazowe zabezpieczenia terenu lub imprezy, bez konieczności późniejszego magazynowania użytych elementów. Jest to rozwiązanie szczególnie polecane w przypadku terenów o dużej powierzchni, wymagających użycia kilkudziesięciu segmentów, ale również dla przedsiębiorstw budowlanych rozpoczynających swoje działanie – nabycie odpowiedniej ilości elementów może być zbyt dużym wydatkiem na start.