Planowanie instalacji elektrycznej w domu – o czym warto pamiętać?

0
4428

Planowanie instalacji elektrycznej w domu wbrew pozorom nie jest takie łatwe. Jeżeli jesteś inwestorem, to powinieneś zadawać pytania fachowcom, dzięki którym nie będziesz musiał obawiać się, że instalacja zostanie założona nieprawidłowo, co może generować wyższe rachunki.

Bardzo ważną rolę pełni tutaj stycznik. Warto wybrać np. stycznik Hager.

Bo dobry plan to podstawa

Najważniejszy jest plan. Trudno się z tym nie zgodzić. Warto zatem zaplanować wszystkie czynności. Tutaj koniecznie trzeba uzgodnić z elektrykiem, gdzie mają znajdować się gniazdka czy też łączniki. Można zaznaczyć ich położenie na ścianach i suficie. Już na tym etapie warto wiedzieć, gdzie zostaną umieszczone meble, aby nie okazało się, że któreś z gniazdek będzie bezużyteczne.

Koniecznie należy przemyśleć także, jakie sprzęty zamierzamy zakupić, aby nie zabrakło nam gniazdek do podłączenia. Warto pamiętać, że zdecydowanie lepiej na tym etapie budowy wykonać np. gniazdka czy też obwody, gdyż przerabianie instalacji w takim momencie jest łatwiejsze i tańsze. Jeżeli już mamy gotową instalację, to przerabianie jej jest też możliwe, ale będzie wiązało się ze zdecydowanie większymi kosztami.

O czym warto pamiętać podczas planowania instalacji?

Oczywiście schemat instalacji elektrycznej musi być wykonany przez specjalistę, który posiada odpowiednie uprawnienia. Bardzo ważną rolę w całej instalacji mają przebiegi przewodów. Osobne obwody stosuje się dla urządzeń, które pobierają znaczną ilość energii, są to np. bojlery czy podgrzewacze wody.

Z kolei również inne obwody trzeba zastosować w przypadku punktów świetlnych czy klasycznych gniazd wtyczkowych. Obecnie trudno wyobrazić sobie dom, w którym nie ma wielu sprzętów.

Chyba każdy z nas posiada zmywarkę, pralkę, telewizor, czy też mikrofalówkę, dlatego należy zaplanować odpowiednią moc przyłączeniową. Jeżeli zdecydujemy się na zbyt małą, to tak naprawdę nie zaoszczędzimy, gdyż już po krótkim czasie może się okazać, że cała instalacja jest niewydolna, zatem konieczne będzie jej rozbudowanie, a to wiąże się niestety z kuciem ścian.

Dlaczego tak ważne w instalacji są styczniki?

Dużą rolę w instalacji odgrywają styczniki. Oczywiście istotne znaczenie ma tutaj znalezienie odpowiedniej firmy, która je produkuje. Warto zdecydować się na stycznik Hager, który wyróżnia się jakością. Jego rolą jest włączanie i wyłączanie prądu w jednym bądź też w większej liczbie obwodów. Tutaj można wybrać zarówno przekaźniki na prąd stały i zmienny. Stycznik Hager stosuje się w obwodach silnoprądowych, czyli zawsze tam, gdzie występuje duże obciążenie.

Nie należy mylić stycznika z włącznikiem, gdyż styczniki są zdalnie sterowane przy pomocy elektromagnesu. Styki pomocnicze pełnią w tym przypadku wiele różnych ról. Tutaj jedną z ważniejszych jest zamykanie bądź też otwieranie obwodu sterowania. Można także wykonać blokadę dla innych urządzeń technologicznych. Wybierając wysokiej jakości stycznik Hager nie trzeba obawiać się obciążenia instalacji elektrycznej.

Dobór instalacji do pomieszczenia

Warto również dobrać odpowiednie rozmieszczenie instalacji zarówno w kuchni, jak i łazience. W przypadku urządzeń takich jak np. piekarnik czy też zmywarka należy zastosować dedykowane obwody. Gniazdka elektryczne np. dla lodówki można ukryć. Przewody można prowadzić w peszlach, gdzie zmieszczą się ewentualnie kolejne kable. Również w łazience należy odpowiednio zaplanować rozmieszczenie instalacji.

Tutaj poza estetyką trzeba również oczywiście pamiętać o bezpieczeństwie, zatem szczególną uwagę należy poświęcić rozmieszczeniu gniazd elektrycznych. Jeżeli w łazience masz podgrzewacz wody, to musisz zastosować osobny obwód. W najbliższej lokalizacji np. wanny czy prysznica absolutnie nie może znajdować się żadne gniazdo elektryczne, nawet jeżeli zdecydujemy się na te bryzgoszczelne.

Należy odpowiednio zaplanować instalacje. Oczywiście bardzo ważną rolę pełni tutaj jej plan, ale również znalezienie fachowca, który doskonale wykona swoją pracę. Lepiej wydać więcej i zdecydować się na elementy takie jak stycznik Hager, które są wysokiej jakości, gdyż to w połączeniu z fachową pracą i właściwym rozmieszczeniem obwodów, gwarantują świetnie działającą instalację, która dodatkowo jest bezpieczna.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here