Jak zaplanować sterowanie rekuperatorem w domu jednorodzinnym?

0
4396

Rekuperacja pozwala na odzyskanie ciepła z powietrza usuwanego na zewnątrz w ramach wentylacji mechanicznej. Korzystają z niej wszyscy posiadacze domów pasywnych, wymagających przestrzegania rygorystycznych norm dotyczących maksymalnych ubytków ciepła z budynku.

Rekuperacja w domu pozwala zachować w nim zdrowy klimat, a rezygnacja z wentylacji grawitacyjnej na rzecz mechanicznej może być dużą oszczędnością, tym większą jeśli efektywnie wykorzystujemy sterowanie rekuperatorem w domu jednorodzinnym.

Skuteczny odzysk ciepła i chłodu – dlaczego rekuperacja jest efektywna?

Centrala wentylacyjna z wymiennikiem ciepła, czyli najważniejszy element systemu rekuperacji, a także odpowiednie rozmieszczenie kanałów wentylacyjnych, czyli przewodów stalowych lub polipropylenowych, w połączeniu z zewnętrznymi otworami, czyli czerpnią i wyrzutnią, zapewniają efektywną wymianę brudnego i czystego powietrza. Nieodzowną rolę pełnią tu również filtry, które zatrzymują zanieczyszczenia, dzięki czemu do domu dostaje się czyste powietrze. Zastosowanie gruntownego wymiennika ciepła umożliwia nawiewanie nie tylko ciepłego powietrza zimą, ale również chłodnego latem.

Jeśli do tego odpowiednio zaprogramuje się sterownik, aby siła nawiewu nie była ani zbyt mała, ani zbyt duża, zwłaszcza wtedy, kiedy panuje duży upał, można znacząco zaoszczędzić. Najlepszą porą na efektywną wymianę powietrza latem jest oczywiście wieczór i noc, kiedy temperatura zewnętrzna spada. Wtedy można ustawić optymalną siłę nawiewu. Dzięki temu można zaoszczędzić na energii elektrycznej potrzebnej do chłodzenia pomieszczeń.

Sterowanie rekuperatorem zimą – jak robić to dobrze?

Montaż całego systemu rekuperacji może trwać ok. 2-3 dni, zależnie od tego czy dotyczy to nowego budynku w stanie surowym, czy poddawanego termomodernizacji. Kluczowe znaczenie ma umieszczenie centrali systemu rekuperacji, która musi zostać zamontowana w pomieszczeniu, w którym temperatura nie spada poniżej 0°C, może to być pomieszczenie gospodarcze, garaż, poddasze czy pralnia.

Tylko w takich warunkach rekuperator może odpowiednio pracować. Poza centralą wentylacyjną montowany jest zazwyczaj panel użytkownika, za pomocą którego steruje się pracą całego systemu wentylacji. Urządzenie to montowane jest najczęściej na ścianie jednego z pomieszczeń użytkowych (np. w salonie czy przedpokoju). Dzięki panelowi można dokonywać modyfikacji parametrów pracy rekuperatora w trakcie sezonu grzewczego, aby móc zwiększyć jeszcze oszczędności.

Największe oszczędności gwarantują oczywiści spiralne wymienniki ciepła, dzięki którym można odzyskać nawet ponad 90% ciepła z wywiewanego powietrza. Sam sterownik jest dodatkiem do wymiennika ciepła, gdyż jego zadaniem jest zoptymalizowanie nawiewu i wyciągu powietrza, tak aby praca rekuperacji była najbardziej efektywna.

Najlepiej ustawić dokładną godzinę, kiedy siła nawiewu ma być większa, a kiedy wystarczy praca urządzenia z mniejszą wydajnością. Niektóre sterowniki dają możliwość ustalania programów tygodniowych, co może zwiększyć komfort, bez konieczności częstego manipulowania urządzeniem.

Ustawienie sterownika rekuperatora w trakcie nieobecności

Częstym błędem jest wyłączenie rekuperatora w sytuacji dłuższych wyjazdów. Mimo, że zwykle wyłącza się wszystkie urządzenia elektryczne, to jednak wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła powinna działać przez cały czas. Oczywiście na czas nieobecności można ustalić niższe wartości nawiewu na sterowniku urządzenia, tak by móc zaoszczędzić na rachunkach, a jednocześnie zapewnić ciągłość działania wentylacji, która jest konieczna.

Oczywiście system rekuperacji wymaga regularnych przeglądów, które trzeba wykonywać przynajmniej raz do roku. Czyszczeniu podlega czerpnia, wyrzutnia, a także wymiennik. Regularnie wymieniane powinny być również filtry. Sprawdzone zostają także parametry pracy systemu na sterowniku. Aby wentylacja w domu była jak najbardziej efektywna najlepiej jest stosować najlepszej jakości filtry, które mogą pochłaniać większość zanieczyszczeń. Rekuperacja z systemem jonizacji powietrza umożliwia z kolei pozbycie się nie tylko zanieczyszczeń, ale również bakterii, wirusów i alergenów.

[Głosów:17    Średnia:2.4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here