Czym przykleić styropian – pianką czy „na mokro”?

0
19105

Najczęściej wybieranym materiałem do ocieplenia domu jest styropian. Przyklejenie go na ścianę jest zadaniem bardzo pracochłonnym ale teoretycznie możliwym do wykonania nawet we własnym zakresie.

Możemy wyróżnić dwie metody klejenia: styropian mocowany do ściany za pomocą pianki oraz przy wykorzystaniu metody „na mokro”.

Klejenie styropianu na piankę jest to metoda bardziej komfortowa ale czy tańsza? Dostępne pianki dedykowane do klejenia styropianu nie zaliczają się do najtańszych, kosztują ok. 20-30 zł za 750 ml.

Czy zwykła pianka do okien poradzi sobie ze styropianem? Nie ma wątpliwości że jest ona dużo tańsza i kosztuje w okolicach 12-20 zł za sztukę. Wadą tej metody jest prężność pianki. Na niektórych opakowaniach widnieje napis „niskoprężna” co jak się okazuje jest raczej chwytem reklamowym niż faktem. Każdą płytę styropianu przed przyklejeniem do ściany należy dokładnie osadzić, sprawdzić a następnie poprawić osadzenie w ciągu kilkunastu minut ponieważ każda pianka puchnie.

Podobnie też jest z wydajnością opakowania. Na rynku stosowane są różne chwyty reklamowe zarówno przez samych producentów jak i sprzedawców. Często spotykane w Internecie deklaracje wydajności pianki sięgającej 12-15 m2 z jednego opakowania, wydają się być jednak mocno przesadzone. W tym celu porównaliśmy dwa rodzaje pianki: najtańszą za 12 zł z droższą, markową za 18 zł.

Droższa pianka posiadała aplikator rewolwerowy z możliwością dozowania strumienia co okazało się dużą zaletą. Cieńszy strumień pianki wystarczył zaledwie na 8-10 płyt co daje wydajność 4-5 m2 z opakowania. Warto pamiętać że cieńszy strumień to niestety słabsze związanie styropianu ze ścianą. Z tańszego opakowania udało się wykleić zaledwie 2-3 m2 styropianu co spowodowane jest szerszym strumieniem. Daje to jednak mocne związanie styropianu ze ścianą i dodatkową izolację cieplną.

Jak pokazały testy w żadnym przypadku nie udało się osiągnąć deklarowanej przez producenta wydajności podanej na opakowaniu. Biorąc pod uwagę wysoką cenę pianki specjalnie dedykowanej do styropianu, cena wyklejenia m2 wynosi od 4 do 6 zł.

Warto zatem wziąć pod uwagę metodę mokrą czyli tradycyjny klej rozpuszczany w wodzie. Wydajność takiego kleju wynosi ok. 4 kg/m2. Z opakowania kleju o masie 25 kg możemy wykleić ok. 6 m2 powierzchni styropianu co daje koszt ok. 2-3 zł.m2 a wiec dwukrotnie taniej niż w przypadku pianki.

Podsumowując metoda tradycyjna – mokra jest bardziej pracochłonna ale tańsza. Klejenie styropianu na piankę jest droższe ale bardziej komfortowe dla pojedynczej osoby nie licząc jednak konieczności dociskania płyt oraz poprawiania osadzenia przez co najmniej kilkanaście minut.

[Głosów:96    Średnia:2.8/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here