Panele podłogowe – na co zwracać uwagę przy zakupie?

0
1140

Panele podłogowe to chyba najchętniej wybierany w naszym kraju sposób na wykończenie podłóg. Nic w tym dziwnego, ponieważ łączą one walory praktyczne z wysoką trwałością i relatywnie niską ceną. Na co zwracać uwagę, chcąc dobrze wybrać panele?

Dobry wybór – dlaczego to ważne?

Panele są relatywnie tanie i układa się je szybko. Dlaczego więc w ogóle przejmować się ich doborem? Ponieważ niskiej jakości panele zużyją się bardzo szybko, przez co nie tylko szybko staną się bezużyteczne, ale również przestaną nas cieszyć, a zamiast tego zaczną szpecić pomieszczenie. Stylistycznie niedobrane panele już od samego początku nie będą dobrze komponowały się z meblami, przez co całość nie będzie stanowiła spójności, ciesząc oko.

Dobre panele to lata spokoju, podczas których dzielnie będą znosić trudy eksploatacji, zapewniając łatwe utrzymanie w czystości i atrakcyjny wygląd. Stabilne i odporne na zniszczenia panele są gwarancją bezproblemowego użytkowania. Jak więc je wybrać?

Klasa ścieralności, odporność na wilgoć i inne aspekty

Panele podłogowe mają dwóch wrogów – wilgoć i piasek, który pod butami potrafi przekształcić się w niszczycielską siłę. Z tego względu w pomieszczeniach narażonych na częste spacery w obuwiu stosuje się panele o wyższej klasie ścieralności – powinna ona oscylować w granicach między AC3 do AC5. Takie oznaczenia będą gwarancją, że szybko nie ulegną one zniszczeniu, co miałoby miejsce po obdarciu ich z wierzchniej warstwy, stanowiącej ich główną ochronę i wpływającej w największym stopniu na ich wygląd.

Kuchnia i jadalnia są miejscami, gdzie chętnie korzystalibyśmy z dobrodziejstw paneli, jednak wśród panujących tam zagrożeń warto wymienić wilgoć i wodę, która w wielu sytuacjach może się na nie rozlać. Na szczęście producenci paneli nie śpią i stworzyli produkty specjalnie dostosowane do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności. Zmodyfikowany skład i struktura pozwalają na zastosowanie ich nawet w takich pomieszczeniach, gdzie będą na co dzień miały kontakt z wodą, bez obaw o ich napęcznienie czy przedwczesne uszkodzenie.

Kwestią pozornie kontrowersyjną jest stosowanie pani podłogowych w pomieszczeniach, w których wykorzystuje się ogrzewanie podłogowe. Do niedawna takie panele podłogowe Poznań miały renomę paneli o mocno izolujących właściwościach, przez co nienadających się do łączenia z ogrzewaniem podłogowym. Prawda, że panele dobrze izolują, jednak dzięki odpowiedniej instalacji można je łączyć z takim rodzajem ogrzewania, ciesząc się korzyściami płynącymi z obu rozwiązań.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here