Czy warto zainstalować ogrzewanie podłogowe w całym domu?

0
5501

Bez wątpienia nie każdemu uśmiecha się montowanie w każdym pomieszczeniu grzejników, które nie tylko zabierają wolną przestrzeń i utrudniają aranżację wnętrza, ale są także źródłem kurzu. Na szczęście do dyspozycji mamy też inne rozwiązania, a jednym z nich jest ogrzewanie podłogowe. Tego typu system ogrzewania zyskuje coraz więcej zwolenników. Oczywiście rozwiązanie to nie jest wolne od wad, a jedną z nich są nieprzeciętne koszty.

Czy warto zainstalować ogrzewanie podłogowe w całym domu?

Z całą pewnością możliwość chodzenia po ciepłej podłodze jest czymś przyjemnym, szczególnie podczas stąpania po niej boso podczas chłodnych dni. Taka wygoda niestety kosztuje. Dla wielu też duża bezwładność cieplna charakteryzująca ogrzewanie podłogowe to dla niektórych bywa kłopotliwe. Stosunkowo sporo czasu musi upłynąć od włączenia ogrzewania podłogowego, aby we wszystkich pomieszczeniach zrobiło się ciepło. Jeśli zatem pomieszczenie nie jest regularnie użytkowane, to czasem lepiej jest po prostu nie instalować w nim ogrzewania podłogowego. W sypialni także takie rozwiązanie nie dla wszystkich się sprawdza. Powinno być w niej przecież chłodniej podczas nocnego wypoczynku, a z kolei na rano chcemy już mieć jak najszybciej ciepło.

Lepszym rozwiązaniem będzie w takim przypadku ogrzewanie grzejnikowe. Jeśli jednak preferujemy ciepłą podłogę, i komfortową temperaturę zgodną z naszym cyklem dnia, to właściwe systemy zautomatyzowane systemy sterowania ogrzewaniem zredukują obawy. Jeśli chcemy zamontować ogrzewanie podłogowe w pomieszczeniach, gdzie sporą powierzchnię podłogi zajmują meble, dywany i inne elementy wyposażenia, to należy jeszcze raz przemyśleć słuszność tej decyzji. Elementy te utrudniają wymianę ciepła między podłogą i otoczeniem. Znaczenie ma także to, jakiego rodzaju posadzkę posiadamy.

Ogrzewanie podłogowe nie sprawdzi się w przypadku podłogi wykończonej dobrej jakości parkietem czy grubymi deskami. Drewno samo w sobie posiada bardzo dobre właściwości izolacyjne, dlatego też w przypadku ogrzewania podłogowego zredukuje jego wydajność cieplną. Jeśli zależy nam na desce i podłogowym ogrzewaniu dzisiaj producenci wychodzą naprzeciw oczekiwaniom, przygotowują piękne deski kilkuwarstwowe, które są specjalnie dostosowane do montażu z ogrzewaniem podłogowym, bez utraty wydajności systemu.

[Głosów:9    Średnia:3.4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here