Panele podłogowe to prosty sposób na wyczarowanie funkcjonalnej, a zarazem estetycznej podłogi. Nic dziwnego, że od wielu lat cieszą się wciąż dużą popularnością. Na rynku znajdziemy tyle różnych modeli, że wybór odpowiedniego wymaga od nas nieco czasu i namysłu. Podpowiadamy, czym kierować się podczas podejmowania decyzji.
Wystrój wnętrza
Oczywistym jest, że wszystkie elementy wystroju wnętrza powinny ze sobą współgrać. Podłoga jest jednym z nich – od tego, czy będzie zgrana z całością, zależy powodzenie całej aranżacji. Dlatego nie jest dobrym rozwiązaniem układanie podłogi, kiedy nie mamy jeszcze koncepcji całego pomieszczenia. Najpierw warto zastanowić się, jaki charakter chcemy nadać konkretnemu wnętrzu. Jeżeli na przykład interesuje nas styl szwedzki, warto będzie postawić na jak najbardziej naturalne, a zarazem proste barwy i materiały. Liczy się także sam sposób ułożenia paneli – ono również zadecyduje o tym, jaki styl zyska nasze mieszkanie. Wybierając panele podłogowe, warto pamiętać, że kolor podłogi może optycznie powiększyć lub pomniejszyć wnętrze. Dlatego w niewielkich pomieszczeniach dobrze będzie wybrać jasne panele, najlepiej odrobinę jaśniejsze od ścian; w większych możemy wybrać nieco ciemniejszy kolor (szeroki wybór paneli znajdziesz na stronie http://www.castorama.pl/produkty/wykonczenie/drewno-i-drewnopodobne/panele-podlogowe.html.
Przeznaczenie miejsca
Bardzo ważnym aspektem przy wyborze paneli podłogowych jest to, w jakim pomieszczeniu mają się one znaleźć. Niektóre przestrzenie są bowiem znacznie intensywniej eksploatowane od pozostałych – co nie pozostaje bez wpływu na stan posadzki. Dobrym przykładem będzie tu np. hol, pokój dziecięcy, czy też schody wewnętrzne. Czym kierować się przy wyborze takich paneli? Przede wszystkim twardością drewna. Te on najwyższej twardości większej warstwy wykonane będą np. z drewna iroko czy wenge, jednak w mieszkaniu powinna sprawdzić się również podłoga z dębu, grabu bądź orzecha czy jesionu. Kolejną istotną kwestię jest staranne wykończenie paneli; wybierajmy te, które zostały zabezpieczone wieloma warstwami utwardzonego lakieru. Jeśli zamiast paneli drewnianych kupujemy panele laminowane, zwróćmy uwagę na ich klasę – szósta jest najwyższa.
Panele do kuchni i łazienki
Osobnym tematem jest zakup paneli do pomieszczeń, w których są one narażone na zawilgocenie – takich jak łazienka bądź kuchnia. Warto pamiętać, że nadmierna wilgoć może stać się przyczyną powstawania odkształceń; dotyczy to zarówno laminowanych, jak i drewnianych paneli. Aby zminimalizować ryzyko, możemy zdecydować się na warstwy drewna układane w krzyżowy sposób, a także sięgnąć po gatunki drewna wyróżniające się odpornością na niekorzystne warunki zewnętrzne. Pamiętajmy przy tym, że z wytrzymałego drewna powinna być nie tylko warstwa wierzchnia, ale także warstwa nośna. Na szczęście wielu producentów umieszcza na opakowaniu informację odnośnie tego, czy produkt można wykorzystać w kuchni lub łazience. Nie zapomnijmy też o zabezpieczeniu paneli poprzez impregnację oraz lakierowanie (według wskazówek producenta).
Panele podłogowe to popularne rozwiązanie i prosty sposób na piękną podłogę. Stosując się do kilku prostych zasad, bez problemu znajdziemy model pasujący do konkretnego pomieszczenia.