W tym sezonie inspirujemy się geometrią. Najnowsze kolekcje płytek ceramicznych wprowadzają zapętlone wzory złożone z rombów, trapezów czy trójkątów, wywołujące efekt optycznej iluzji, niczym w kalejdoskopie. Wrażenie jest naprawdę intrygujące, a motyw wpasowuje się w stylistykę nowoczesną, wielkomiejską, retro, eko, a ponadto ciekawie koresponduje z minimalistycznym wyposażeniem. Poniżej przedstawiamy kilka propozycji, jak wykorzystać ten modny trend.
Fascynacja geometrią, jaką możemy ostatnio zaobserwować wśród projektantów, dotyczy wielu dziedzin życia. Patchworkowe wzory pojawiły się już na ubraniach, dodatkach, meblach – teraz przyszła kolej na płytki ceramiczne. Z modnej łazienki zniknęły już inspiracje roślinne, skutecznie wyparte przez wyraziste wzory geometryczne. Nawet formaty płytek nawiązują do figur – prawdziwym hitem są te o kształcie heksagonu, czyli sześciokąta, które można zestawiać w kształt plastrów miodu, albo łączyć z innymi formatami. Modne są także płytki wielkoformatowe i w klasycznych wymiarach, ale dekorowane w taki sposób, aby tworzyć efekt ceramicznej tapety. Wielość wzorów, formatów i struktur jest naprawdę ogromna, co można sprawdzić w sklepie Ceramiki Paradyż: https://sklep.paradyz.com/kolekcje/lazienka
Najmodniejsze są hipnotyzujące geometryczne wzory: przenikające się romby, trapezy, heksagony przywołują skojarzenie z odbiciem obrazu koralików w lustrzanych ściankach kalejdoskopu. Prezentują się na tyle oryginalnie, że stanowią dominantę dekoracyjną. Pozostałe elementy wystroju są dla nich jedynie tłem, eksponującym oryginalny detal, zatem najczęściej utrzymane są w neutralnej kolorystyce. W tym aspekcie ostatnie trendy dają nam wiele możliwości wyboru. Możemy zaaranżować wnętrze zarówno jednobarwne, w odcieniach beżu czy szarości, pastelowe, jak i oparte na wyrazistym kontraście.
Najczęściej preferowana przez projektantów jest chłodna biało-szara tonacja – pozwalająca wyeksponować modne dodatki – czarne, grafitowe i chromowane. Kolekcja Orrios/Orrion Ceramiki Paradyż obejmuje trzy różne wzory insert (30×60 cm) z sześcioma hipnotyzującymi motywami, inspirowanymi stylistyką op-artu. Uzupełnieniem dla nich jest dostępna w tym samych wymiarach bazowa, matowa płytka ścienna w kolorze Bianco oraz Grys, która stanowi subtelne tło dla oryginalnego printu. Geometryczne wzory idealnie korespondują z wyrazistą strukturą betonu i autorskimi, industrialnymi dodatkami typowymi dla stylu wielkomiejskiego – takimi jak choćby ukazane na zdjęciu oryginalne lampy. Inserta ciekawie prezentują się zarówno w ułożeniu pionowym, jak i poziomym – co warto wykorzystać, podkreślając dominujący układ linii odpowiadającym mu położeniem lustra. Kolekcja Orrios to propozycja dla osób, które nie boją się odważnych rozwiązań, wpisujących się w najświeższe trendy. Spodoba się zarówno tym, którzy cenią sobie estetykę wielkomiejską, loftową, jak i miłośnikom awangardy w wydaniu retro. Sympatykom lat ’60 przypomni szaloną atmosferę ówczesnych prywatek w rytmie big-beatu, szczególnie gdy wprowadzą do pomieszczenia dodatkowy element z epoki – stolik, wieszak albo lustro. Zapętlony wzór stanowi idealną pożywkę dla naszego umysłu – tak jak każda iluzja pobudza wyobraźnię, pozostawiając nas w stanie kreatywnego pobudzenia. W tak zaaranżowanym wnętrzu z łatwością zapomnimy o codziennych problemach i poczujemy przypływ energii.
Kalejdoskopowe wzory są ze swojej natury bardzo dynamiczne. Nie oznacza to jednak, że osoby szukające subtelniejszych rozwiązań muszą z nich rezygnować. Można zastosować delikatne struktury i subtelną, ciepłą tonację, wprowadzając wyciszający, przyjazny nastrój, wpisujący się w modny styl eko. Kolekcja Attiya Ceramiki Paradyż obejmuje kafle w stonowanej kolorystyce beżu lub brązu – w naturalnych barwach ziemi. Płytki ścienne w formacie 20×60 cm są dostępne w wersji bazowej, w kolorach Beige i Umbra, a także jako dekoracyjne kafle o charakterystycznej strukturze oraz trzy inserta z patchworkowymi motywami. Print stylizowany na splot przetartej tkaniny tworzy ciekawy efekt przestrzennej iluzji, który warto podkreślić odpowiednio ukierunkowanym oświetleniem. Uzupełnieniem dla dekorów jest prasowana mozaika (29,8 x29,8 cm), na której motywy z insert pojawiają się w formie miniaturowych kwadratów. W zestawieniu z matowymi kaflami mozaika wywołuje ciekawy efekt wizualny. Aranżacja w stylu lat ’50/’60 budzi przyjazne skojarzenia. Ciepłą atmosferę wnętrza podkreślają naturalne materiały: bawełna, ceramika lub drewno, jak na zaprezentowanej fotografii. Autorska szafka pod umywalkę i oryginalne krzesło wprowadzają dodatkowy element kolorystyczny – ciepły odcień żółtego. Skojarzenie z miodem nie jest przypadkowe – podkreśla je lustro w modnym kształcie heksagonu. W takim wnętrzu poczujemy się zrelaksowani i wyciszymy myśli po męczącym dniu.
Kolejna aranżacja zainteresuje zwolenników bardzo modnego w tym sezonie stylu Mid-Century, podkreślającego urok minionej epoki. Charakteryzują go kolory jesieni, geometryczne wzory i dodatki retro. Inspirujący może być szczególnie pomysł łączenia ascetycznej, prostej, zgeometryzowanej formy i mocnego akcentu, jakim jest kalejdoskopowy wzór. Kolekcja Enya Ceramiki Paradyż dostępna jest w neutralnych barwach: białej, grafitowej i popielatej. Matowe, bazowe płytki ścienne (30×60 cm) o tonalnej powierzchni możemy łączyć z dostępnym w tych samych wymiarach insertem Enya Grafit Mix i prasowaną mozaiką (29,8×29,8 cm). Oba zdobi zapętlony wzór przypominający rysunki M. C. Eschera – mistrza przestrzennej iluzji. W stonowanym, pozbawionym zbędnych dodatków, minimalistycznym wnętrzu motyw geometryczny przykuwa uwagę i wprowadza element zaskoczenia. Kwestią wymagającą dokładnego zaplanowania jest oświetlenie, które powinno być tak skierowane, by podkreślać delikatną strukturę płytek, uzyskaną dzięki drukowi reaktywnemu. Jeśli chcemy wzmocnić to wrażenie – możemy wprowadzić dodatkowy kolor – np. energetyczne żółcienie, tak jak na prezentowanej fotografii. Ważne, aby zachować umiar – triki optyczne wywołane przez powtarzające się wzory budują naprawdę mocny efekt. Wtrzymana w estetyce retro szafka i ręczniki w tej samej tonacji kolorystycznej prezentują się bardzo korzystnie w towarzystwie dynamicznych wzorów. Współgrają z minimalistyczną wanną i kabiną. Kąpiąc się w tak zaaranżowanej łazience, z pewnością poczujemy przypływ sił po uciążliwym i pełnym obowiązków dniu.
Kalejdoskopowe wzory pobudzają nasza wyobraźnię, hipnotyzują i co najważniejsze – podkreślają styl wnętrza. Wielość dostępnych deseni, formatów i kolorów pozwala na pełną swobodę w planowaniu aranżacji. Niezależnie od tego, czy jesteśmy zwolennikami minimalizmu, stylu eko, nowoczesnego, awangardowego – dobierzemy geometryczny print oddający charakter naszej łazienki.