Oświetlenie łazienkowe – co zrobić, by było bezpieczne i praktyczne?

0
6284

Aby korzystanie z łazienki było wygodne, koniczne jest zainstalowanie w niej kilku źródeł światła. Oprócz oświetlenia górnego warto zamontować także kinkiety po obu stronach lustra. Przydatne mogą okazać się dodatkowe oczka świetlne, budujące relaksujący nastrój podczas kąpieli. Kupując lampy do łazienki, zwróćmy uwagę nie tylko na estetykę, ale także na kwestię bezpieczeństwa.

Lampa sufitowa

Ze względu na to, że łazienka to miejsce, w którym potrzebujemy intymności, okna zazwyczaj są szczelnie zasłonięte. Niewielkie łazienki w blokach bardzo często nie posiadają żadnego okna – oświetlenie górne stanowi zatem zamiennik naturalnego światła. Warto poszukać lampy, która równomiernie rozjaśni całe pomieszczenie. W przypadku dużych łazienek można rozważyć także zainstalowanie kilku oczek świetlnych lub reflektorków, które skierują światło nawet w najdalszy kąt. Tradycyjne lampy wiszące nadadzą się do wysokich pomieszczeń. Jeśli urządzana przez nas łazienka ma standardową wysokość, może zdarzyć się, że zahaczymy o żyrandol na przykład ręcznikiem. Aby uniknąć takiej sytuacji, warto rozważyć zamontowanie w łazience plafonu lub sufitu podwieszanego z oczkami halogenowymi.

Lustro, kabina prysznicowa, wanna

Oprócz lampy sufitowej konieczne jest również zainstalowanie w łazience oświetlenia lustra. Przyda się podczas wykonywania makijażu, czy też w czasie golenia. Kinkiety należy umieścić symetrycznie po bokach lustra, tak aby nie powodowały powstawania cieni na twarzy. Światło musi oświetlać równomiernie osobę przeglądającą się w zwierciadle, nie razić i nie odbijać się od innych elementów wyposażenia łazienki. Dobrym sposobem jest także zainstalowanie nad taflą lustra oprawy o kilku równomiernie rozmieszczonych oczkach świetlnych. Oświetlenie lustra oraz lampa sufitowa spełniają rolę przede wszystkim praktyczną – o wyglądzie wnętrza przesądzają natomiast detale. Bardzo ciekawym elementem, mającym ogromny wpływ na aranżację, jest dodatkowe oświetlenie dekoracyjne. Wodoodporne oczka podświetlające kabinę prysznicową, czy też listwy LED otaczające wannę, pozwalają stworzyć spokojny, regenerujący nastrój w pomieszczeniu. Dzięki temu kąpiel zamieni się w prawdziwe odprężenie i skuteczny wypoczynek. Nowoczesnymi technologiami oświetleniowymi należy się posługiwać w sposób przemyślany; nadmiar efektów mógłby zaburzyć harmonię aranżacji. Jeśli nie mamy wprawy w urządzaniu nowoczesnych wnętrz, bezpiecznym wyjściem będzie zastosowanie niewielkich lampek i diod, emitujących delikatne, jednobarwne światło.

Bezpieczne oświetlenie do łazienki

top_lazienka_oswietlenie

Ze względu na podniesioną wilgotność w łazience, konieczne jest zamontowanie lamp odpornych na wodę i wilgoć w powietrzu. O poziomie zabezpieczeń w danym modelu informuje parametr IP. Do wnętrza kabiny prysznicowej nadadzą się lampy oznaczone symbolem IP67, nad wanną sprawdzi się oświetlenie IP44, w odległości większej niż 60 cm można zastosować lampy IP21. W przypadku instalacji podłogowych konieczne jest IP44, niezależnie od odległości od wanny, prysznica czy umywalki. Napięcie w lampach łazienkowych powinno być obniżone do 12 V.

Praktyczne i bezpieczne oświetlenie łazienkowe powinno składać się z kilku niezależnych źródeł światła, dostosowanych do użytkowania w warunkach podniesionej wilgotności. Zadbajmy też o to, by oświetlenie w łazience zapewniało dobrą widoczność, a zarazem pozwalało się zrelaksować.

[Głosów:11    Średnia:2.8/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here