Na co zwrócić szczególną uwagę, wybierając oświetlenie LED do domu lub mieszkania?

0
2885

Dobranie odpowiedniego oświetlenia w domu lub w mieszkaniu, ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie. Nastrojowe światło sprawdzi się w sypialni, jasne oświetlenie pomoże w pracy. Warto więc zastanowić się, jakie oświetlenie będzie dla nas najlepsze i przyjrzeć się dokładniej oświetleniu LED.

Po pierwsze – oszczędność

Czym są LEDy? To diody elektroluminescencyjne, które cieszą się coraz większym zainteresowaniem i wykorzystywane są do oświetlania pomieszczeń, pojazdów czy ogrodów. Ich najważniejszą zaletą jest energooszczędność. W porównaniu z żarówkami klasycznymi, halogenowymi a nawet świetlówkami kompaktowymi, LEDy wypadają najkorzystniej. Oświetlenie LED nie należy do najtańszych, jednak koszty zakupu LEDów w trakcie ich użytkowania, zwracają się z nawiązką. Warto dodać, że w przypadku LEDów prawie 50 procent energii zamienia się na światło, dlatego są one aż dziesięciokrotnie oszczędniejsze od żarówek i dwukrotnie bardziej oszczędne od energooszczędnych żarówek.

Mniejsza moc oświetlenia

Cechą charakterystyczną LEDów jest to, że moc, czyli faktyczne zużycie energii jest niskie. W przypadku tego rodzaju oświetlenia większa moc wcale nie oznacza, że jest jaśniej. Tutaj istotne są lumeny, czyli strumień świetlny. Im jest ich więcej, tym jest jaśniej. Oświetlenie LED, dzięki wysokiej liczbie lumenów, jest w stanie konkurować z tradycyjnymi żarówkami. Chcąc więc dobrze oświetlić pomieszczenie, warto zwrócić uwagę na ten parametr. Pamiętajmy – istota oświetlenia LED to lumeny, waty nie są tutaj aż tak istotne.

Światło LED, czyli jakość oświetlenia

Oświetlenie LED charakteryzuje się jeszcze jedną cechą. Mowa o jakości czyli barwie światła. Zastanawiając się więc nad wyborem LEDów, powinniśmy zastanowić się, jakie pomieszczenie będą one oświetlały. W oświetleniu LED mamy do wyboru światło ciepłe, neutralne i zimne. Jeśli więc chcemy uzyskać nastrojowy klimat w sypialni czy salonie, zdecydujemy się na światło ciepłe. Neutralna barwa będzie dobrym rozwiązaniem w kuchni czy w gabinecie. W łazience sprawdzi się światło zimne.

Bezpieczne i odporne oświetlenie

oswietlenieWarto podkreślić, że diody LED są odporne na działanie warunków atmosferycznych oraz na wstrząsy, dlatego mogą być z powodzeniem wykorzystywanie nie tylko w pomieszczeniach, ale także na zewnątrz. Światło, które emitują LEDy jest także bezpieczne dla zdrowia, a przebywanie w pomieszczeniach oświetlanych przez LEDy nie powoduje zmęczenia oczu. Dzięki temu, że nie występuje tutaj drganie światła i promieniowanie UV, korzystnie wpływają na nasze samopoczucie. Żarówki LED cechują się także minimalna emisja ciepła, a to oznacza, że praktycznie wcale się nie nagrzewają.

LED – czyli długotrwałe oświetlenie

Ważnym czynnikiem doboru oświetlenia w domu i mieszkaniu, jest długa trwałość. Ten parametr, w porównaniu z innymi żarówkami, także wypada korzystnie. W domu, każdego dnia, wykorzystujemy średnio trzy godziny oświetlenia sztucznego, jeśli uzmysłowimy sobie, że oświetlenie LED określa parametr zużycia na 25 000 godzin, wtedy łatwo policzyć, że to oświetlenie będzie nam bezawaryjnie służyć około 20 lat. Niektórzy producenci oferują LEDy, które świecą nieprzerwanie około 45 000 godzin, czyli 5 lat. Co ważne długości ich życia nie skraca częste włączanie i wyłączanie.

Oświetlenie LED – stawiaj na jakość

Na rynku znaleźć możemy wiele firm oferujących oświetlenie LED. Stajemy więc przed wyborem, którą markę wybrać i czy ta bardziej znana, będzie lepsza od firmy noszącej nic nie mówiąca nazwę? Warto wybierać firmy sprawdzone, które posiadają pozytywne opinie klientów. Na pytania związane w wyborem odpowiedniej świetlówki LED, odpowiedzi znaleźć można także na portalu Oferteo.pl. Warto dokładnie przeanalizować markę oświetlenia, bo tylko wtedy mamy pewność, że wszystkie parametry oświetlenia o których była mowa, będą takie, jak tego oczekujemy.

Oświetlenie LED z pewnością sprawdzi się w każdym domu i mieszkaniu. Jedyne co może ograniczać instalacje tego oświetlenia, to cena jaka trzeba zapłacić za LEDy. Jednak biorąc pod uwagę długość użytkowania i niski pobór energii elektrycznej, ten rodzaj oświetlenia pozwoli, w perspektywie czasu, sporo zaoszczędzić. Technologia LED wciąż się rozwija a to sprawia, że to oświetlenie posiada coraz lepsze parametry i coraz bardziej przystępną cenę.

[Głosów:2    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here