Stare drewniane drzwi są nie tylko mocne i solidne, lecz również będą stanowić wyjątkowy element dekoracyjny. Jeśli więc posiadasz takie w domu lub mieszkaniu nie wyrzucaj ich. A my powiemy Ci jak je odnowić.
W przedwojennych domach i mieszkaniach wciąż można znaleźć eleganckie stare drzwi. Często ich piękno pokryte jest kilkoma warstwami olejnej łuszczącej się farby. Jeśli jednak poświęcisz im trochę czasu i pracy, odkryjesz na nowo ich urok. Od czego jednak zacząć?
Usuwanie starej farby
Jest to niestety trudny i żmudny proces jednak nie da się go ominąć. Na początek ściągamy drzwi z zawiasów i odkręcamy stare klamki. By pozbyć się warstwy olejnej tak by odsłonić czyste drewno można zastosować dwie podstawowe metody:
– Mechaniczna – za pomocą opalarki, która podgrzewa warstwę farby do odpowiednio wysokiej temperatury, dzięki temu znacznie łatwiej zeskrobywać ją szpachelką. Warto być pamiętaj, że podczas procesu podgrzewania farby wydziela się nieprzyjemny zapach, który może powodować bóle głowy dobrze więc robić to na świeżym powietrzu.
– Chemiczne – z użyciem specjalnych środków do tego przeznaczonych. Najpierw musisz drzwi oczyścić z tłuszczu i kurzu a następnie nałożyć warstwę substancji o grubości 2-3 mm. Zwróć uwagę, by nie zawierała kwasów reagujących z drewnem by go nie uszkodzić. Po upływie czasu wskazanego na etykiecie, jest to zazwyczaj około 30 – 40 minut ściągamy przy użyciu szpachelki warstwę farby, która została rozmiękczona.
Wypełnianie ubytków i szlifowanie
W starych drzwiach może się znajdować dużo szczelin i ubytków, zanim więc weźmiesz się za szlifowanie należy je wypełnić. Użyj do tego masy szpachlowej do drewna. Nałóż ja za pomocą szpachli lub packi odciśnij by wniknęła dokładnie w szczelina a następnie poczekaj aż wyschnie. Po upływie odpowiedniej długości czasu możesz zabrać się za szlifowanie. Rzadko kiedy powierzchnia starych drzwi jest całkowicie prosta i gładka, w tym również tkwi i piękno. Dlatego szlifierką będziesz mógł wygładzić tylko niektóre ich fragmenty. Wszystkie zaś rowki zakamarki i wgłębienia wyrównasz papierem ściernym.
Ostatni etap renowacji czyli malowanie
Do pomalowania starych drewnianych drzwi możesz wybrać dwa rodzaje produktów zależnie od efektu jaki chcesz otrzymać oraz ich stanu.
Lakierobejca – podkreśla naturalny wzór drewna nadając jednocześnie naturalnego koloru drewna na jaki się zdecydujesz oraz oraz delikatny połysk. Można je jednak stosować, w sytuacji gdy drzwi nie były mocno zniszczone i nie miały wielu uszkodzeń.
Farba lub emulsja do drewna – pokrywają całkowicie drewno, tylko delikatnie wydobywając zarys jego struktury. Dzięki temu doskonale ukryje wszystkie jego niedoskonałości. Wielką ich zaletą jest szeroka gama kolorystyczna. Możesz więc bez problemu dobrać barwę idealnie pasującą do wnętrza. Nada ona jednocześnie drzwiom nowego charakteru.
Ostatnim etapem renowacji to wybór i montaż zawiasów oraz odpowiednich klamek do drzwi. Pamiętaj, że będzie miła ona duży wpływ na końcowy efekt Twoich prac, więc warto dobrać odpowiedni styl.