Z czego zrobić ściany działowe, by izolowały od hałasu?

0
4063

Pokutuje mit, że z płyt g-k powstają „kartonowe” ściany, przez które wszystko słychać. Jednak obecnie dostępne rodzaje płyt kartonowo-gipsowych mogą przewyższać poziom izolacji akustycznej betonu i innych materiałów budowlanych.

Najlepiej tłumi hałasy cegła, stąd doskonałe wytłumienie akustyczne mieszkań w kamienicach. Jednak już od cegły dziurawki lepiej tłumi hałas płyta kartonowo-gipsowa złożona z dwóch warstw.

Również beton przegrywa z płytą gipsowo-kartonową, jeśli chodzi o tłumienie hałasu. Ten o średniej gęstości gorzej chroni przed dźwiękami, dlatego do budowania ścianek działowych i ścian mieszkań wykorzystuje się raczej bloczki betonowe o największej gęstości.

Ścianki z płyt jako odpowiedź na hałas w bloku?

Najgorszą sławą pod tym względem cieszą się mieszkania w blokach z „wielkiej płyty”. Nie zawsze podczas budowy kilkadziesiąt lat temu wykorzystywano beton o odpowiedniej gęstości. Zdarza się, że w pomieszczeniach w takim domu jest za głośno. Jednak jeszcze gorzej bywa w nowym budownictwie, gdzie nierzadko lokatorzy słyszą wszystko, o czym rozmawiają sąsiedzi z mieszkania obok.

Jeśli sytuacja jest nieznośna, może się okazać, że jedynym wyjściem będzie zmienienie przeznaczenia pomieszczeń tak, by sypialnia nie znajdowała się bezpośrednio obok ścian mieszkań sąsiadów. Choć nie wszędzie będzie możliwe stawianie murów wewnątrz domu, to niemal w każdym lokalu można wydzielić sypialnię czy pokój dla dziecka i odgrodzić ją od mieszkania ściankami z karton-gipsu.

Nowoczesne ściany z płyt kartonowo-gipsowych

Ściany z płyt kartonowo-gipsowych złą sławę zawdzięczają głównie niefachowemu montażowi i jakości materiałów znanych sprzed lat. Jednak już od niemal dwóch dekad istnieją regulacje określające, jak grube muszą być ściany w poszczególnych rodzajach pomieszczeń. Jeśli kupujemy markowe komponenty, mamy pewność, że spełniają one te normy.

Kolejnym nieporozumieniem na temat ścian z płyt kartonowo-gipsowych jest to, że stawia się je łatwiej, niż mur. Technika jest zupełnie inna, ale jeśli ściana ma być solidna i dobrze chronić przed hałasem, tu też potrzeba sporej wiedzy. Więcej na ten temat w poradniku: Jak postawić ścianę działową z płyt g-k?

Sporo zależy od tego, czy poszycie ma być jedno- czy dwuwarstwowe, jakie ma być docieplenie i czy w ścianie mają znajdować się drzwi. Wszystko to da się zrobić samemu, choć wcześniej warto poświęcić sporo czasu na wybór odpowiednich materiałów. O ile tańsze cegły czy zaprawa niekoniecznie muszą sprawiać kłopoty na budowie i po jej zakończeniu, to komponenty wykorzystywane do budowy ścian działowych z płyt g-k muszą być zawsze najlepszej jakości.

Płyta g-k to też wypełnienie, wykończenie i izolacja

W ciągu ostatnich lat sporo zmieniło się, jeśli chodzi o rynkową ofertę. Pojawiły się ognioodporne płyty gipsowo-włóknowe dostępne w różnych szerokościach i z wypełnieniem o różnej gęstości. Zwiększyła się też liczba warstw, z jakich składają się płyty.

Jeśli zależy Ci na ochronie przed hałasem i zimnem, możesz dopasowywać grubość płyt i gramaturę wełny mineralnej, jaką zamierzasz zastosować. Nie warto na nich oszczędzać w domu, podczas gdy w składziku czy magazynie możesz dobrać te komponenty bardziej dowolnie. Warto pamiętać, że również wykończenie może mieć wpływ na końcowy efekt izolacji akustycznej. Często na hałas skarżą się właściciele mieszkań, w których płyty karton-gips są niewykończone z obydwu stron, a przez to hałasy łatwiej przez nie przenikają.

[Głosów:6    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here